Pytania

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Chomisia
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2015, o 18:59

Pytania

Post autor: Chomisia »

Hej! Mam pare pytań:
1. Zaprojektuj doświadczenie porównania aktywności chemicznej magnezu i srebra, mając do dyspozycji wybrane z podanych niżej odczynników: magnez, srebro, wodny roztwór KOH, wodny roztwór HCl, wodny roztwór AgNO3, wodny roztwór Mg(NO3)2.

na lekcji Pani mówiła, że po dodaniu Ag do HCl strąci się osad, mógłby ktoś mi to wytłumaczyć dlaczego? myślałam, że skoro Ag jest mniej reaktywne od wodóru to AgCl3 nie powstanie.

2. Czy w równaniu jonowym zapisujemy H3PO4 czy 3H+ + PO4-?

3. Dlaczego gdy w reakcji powstaje NH3 to w obserwacjach wydziela się gaz, a jak powstaje HCl, który też jest gazem, to już nic się nie wydziela? + są jakieś inny tego typu gazy, które się wydzielają (jak np. CO2, SO2)

4. Czemu zachodzi reakcja H2So4 + NaCl skoro Hcl jest mocniejszym kwasem od h2so4, czy to oznacza, że reakcja HCl + Na2So4 nie zajdzie?
Dzięki!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pytania

Post autor: Adax82 »

Chomisia,
ad.1
Reakcja Mg i Ag z KOH nie zajdzie.
Ag z HCl nie przereaguje ( p.s. tak czy inaczej nie powstałby AgCl3 ) i nie strąci się żaden osad
Mg przereaguje z HCl
Zajdzie reakcja Mg z AgNO3, a nie zajdzie reakcja Ag z Mg(NO3)2
ad.2:
Mimo dysocjacji kilkustopniowej i mimo, że H3PO4 nie jest mocnym kwasem tak bym to zapisał - ostatecznie zależy to od tego co poeta miał na myśli".
ad.3:
Bo zależy to od konkretnej reakcji i środowiska prowadzenia takiej reakcji. Np. 2 KOH + (NH4)2CO3 2NH3 + K2CO3 + 2H2O ( ta reakcja zachodzi nawet na sucho )
a jak powstaje nawet HCl to w środowisku wodnym tworzy roztwór ( z wodą ) i nie obserwujemy tego jak wydzielanie się gazu
ad.4:
Ta reakcja zachodzi, gdyż HCl jest kwasem lotniejszym niż H2SO4
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości