Erytrocyty - z czego się składają

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
jerrymate
Posty: 41
Rejestracja: 8 cze 2014, o 14:26

Erytrocyty - z czego się składają

Post autor: jerrymate »

Chciałbym się spytać (poziom na maturę rozszerzoną) co muszę wiedzieć z tematów:
1. z czego składają się erytrocyty
2. jakie są produkty ich rozkładu w śledzionie i wątrobie

Ogólnie to moje pytanie wynika z tego, że mieszają mi się wszystkie barwniki typu bilirubina, urobilinogen itd. Często je gdzieś znajduję, ale nie mogę ogarnąć co jest skąd i gdzie występuje. Gdyby ktoś mógł to opisać to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Erytrocyty

Post autor: Anthrax »

Moim skromnym zdaniem (też przygotowuje się do matury):
Ad1. Najważniejsze jest chyba to, że nie ma jądra komórkowego, mitochondriów i innych organelli (aparatu Golgiego). Chyba nie muszę tutaj pisać dlaczego (domyślam się ,że wiesz).

I oczywiście kształt - dwuwklęsły dysk.

Ad.2
Hemoglobina rozpada się na hem i część białkową.
Część białkowa rozpada się na wolne aminokwasy.
W wątrobie: hem biliwerdyna (zielona) bilirubina (żółto pomarańczowa) żółć
Następnie z pęcherzyka (nie woreczka!) żółciowego do dwunastnicy i jelita i tam:
żółć (konkretnie bilirubina) urobilinogen
Urobilinogen wchłaniany i do nerek (wydalanie) lub dalej utleniany w jelicie do sterkobiliny (brązowa) i usuwany w procesie defekacji.

I trochę ode mnie: wskazane byłoby rozróżnianie różnych hemoglobin: HbA (hemoglobina człowieka dorosłego), HbF (hemoglobina płodowa, większe powinowactwo do tlenu niż HbA), methemoglobina (Atom Fe na III stopniu utlenienia), karboksyhemoglobina (związana z CO), karbaminohemoglobina (związana z CO2), oksyhemglobina (związana z O2).
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Erytrocyty

Post autor: pawelsl »

Anthrax pisze:I oczywiście kształt - dwuwklęsły dysk.
U człowieka!
Anthrax pisze: Ad.2
Hemoglobina rozpada się na hem i część białkową.
Część białkowa rozpada się na wolne aminokwasy.
W wątrobie: hem biliwerdyna (zielona) bilirubina (żółto pomarańczowa) żółć
Następnie z pęcherzyka (nie woreczka!) żółciowego do dwunastnicy i jelita i tam:
żółć (konkretnie bilirubina) urobilinogen
Urobilinogen wchłaniany i do nerek (wydalanie) lub dalej utleniany w jelicie do sterkobiliny (brązowa) i usuwany w procesie defekacji.

I trochę ode mnie: wskazane byłoby rozróżnianie różnych hemoglobin: HbA (hemoglobina człowieka dorosłego), HbF (hemoglobina płodowa, większe powinowactwo do tlenu niż HbA), methemoglobina (Atom Fe na III stopniu utlenienia), karboksyhemoglobina (związana z CO), karbaminohemoglobina (związana z CO2), oksyhemglobina (związana z O2).
To serio maturalne?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Erytrocyty

Post autor: Mårran »

Nie.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Erytrocyty

Post autor: Anthrax »

No może przesadziłem trochę z tymi barwnikami, ale te różne rodzaje hemoglobin są przedstawione w drugiej części podręcznika Biologia na czasie Nowej Ery (zakres rozszerzony do matury). Jest tam nawet wykres powinowactwa do tlenu dla HbA i HbF.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Erytrocyty

Post autor: randomlogin »

To ze cos jest w podreczniku niw oznacza jeszcze, ze obowiazuje na maturze. Tu masz swietny przyklad wlasnie, innym jest cala systematyka powiedzmy.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Erytrocyty

Post autor: Giardia Lamblia »

Charakterystyczne cechy budowy i funkcje erytrocytu tak.

Hemoglobina tylko z nazwy i funkcji.
Awatar użytkownika
[Aspiryna]
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2009, o 13:49

Re: Erytrocyty

Post autor: [Aspiryna] »

Anthrax pisze: [.]
W wątrobie: hem biliwerdyna (zielona) bilirubina (żółto pomarańczowa) żółć
Następnie z pęcherzyka (nie woreczka!) żółciowego do dwunastnicy i jelita i tam:
żółć (konkretnie bilirubina) urobilinogen
Urobilinogen wchłaniany i do nerek (wydalanie) lub dalej utleniany w jelicie do sterkobiliny (brązowa) i usuwany w procesie defekacji.

I trochę ode mnie: wskazane byłoby rozróżnianie różnych hemoglobin: HbA (hemoglobina człowieka dorosłego), HbF (hemoglobina płodowa, większe powinowactwo do tlenu niż HbA), methemoglobina (Atom Fe na III stopniu utlenienia), karboksyhemoglobina (związana z CO), karbaminohemoglobina (związana z CO2), oksyhemglobina (związana z O2).
Takie rzeczy to na II roku medycyny będziesz mieć, teraz nie zaśmiecajcie sobie głowy niepotrzebną wiedzą.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Erytrocyty

Post autor: AnnaWP »

A kształt erytrocytów jest taki nie tylko u człowieka, ale u ssaków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości