Matura 2015 Biologia Opinie

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: chryzolaminaryna »

Nuttie pisze:A zadanie z trzustką? Ktora była próbą badawczą? Kolejna kwestia sporna.
Akurat tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Na maturze ZAWSZE coś co gotowane, unieczynnione jest próbą kontrolną. Nie wydaje mi się, żeby w tym roku wyjątkowo było jakieś odstępstwo.

Awatar użytkownika
mizu
Posty: 79
Rejestracja: 29 kwie 2015, o 08:45

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: mizu »

Rosaneczka, nie ma się co przejmować tylko poczekać spokojnie na wyniki. Jest dużo osób, którym na maturze zabrakło czasu, a mimo tego dostali się na wymarzone studia.
rosaneczka
Posty: 37
Rejestracja: 9 maja 2015, o 10:49

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: rosaneczka »

mizu, właśnie dlatego czekam z niecierpliwością do czerwca
szaser
Posty: 3
Rejestracja: 9 paź 2014, o 12:45

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: szaser »

Mam jeszcze do Was pytanie o zadanie 33

W poleceniu było pytanie o rolę bakterii siarkowych. Czy myślicie, że klucz zakłada odpowiedz o ich poziomie troficznym, tzn. są producentami czy może też o zależności międzygatunkowej, tzn. bakterie są pokarmem i symbiontami?

Pytano również o jeden poziom troficzny krabów. W kluczach piszą, że to destruenci. Myślicie, że odpowiedź konsumenci I rzędu, ponieważ żywią się bakteriami ma szansę powiedzenia?
)
13579
Posty: 49
Rejestracja: 6 sty 2012, o 15:20

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: 13579 »

Pisałam w tym roku nowa podstawę i podobnie jak rosaneczka miałam duże problemy z organizacją czasu. Teoretycznie zrobiłam wszystko, ale w praktyce po sprawdzeniu klucza okazalo się, że zamiast cech liścia opisałam cechy korzenia i inne podobne błędy. Mam nadzieję, że klucz nie bedzie bardzo ostry, bo w związku z tym, że prawie każde zadanie było opisowe i punktowane za 1, będzie można stracić bardzo łatwo cenne punkty.
matura2016
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2015, o 10:18

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: matura2016 »

chryzolaminaryna pisze:Stara matura. Ja nie wiem, co powiedzieć. Nie wydaje mi się, żeby była specjalnie trudna, ale uczucia mam mocno mieszane.
ja chyba nerwowo nie wytrzymam w przyszłym roku tego stresu związanego z maturą. A tu trzeba zdać i biologię i chemię by dostać się na wymarzone studia. narazie to potrafię sie zestresować przed zwykłą kartkówką.

Mam nadzieję, ze wszyscy zdaliście, bo z tego co widziałam matematyka była kosmicznie trudna
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: black-cat »

Mam pytania odnośnie starej matury.

W zadaniu z wykresem napisaliście jednostki jak podpisywaliście osie? W tabeli nie było podanych jednostek.

W zadaniu z dopasowaniem procesów, w których powstały DNA i RNA uwzględniliście odwrotną transkrypcję? Z tego co kojarzę w poleceniu chodziło o organizmy eukariotyczne, a odwrotna transkrypcja zachodzi u wirusów, więc sama już nie wiem czy trzeba było ją uwzględnić.

Jakie ogólne moje wrażenia? Hmm, wyjątkowo dużo doświadczeń, trochę podchwytliwych zadań. Jak tu ktoś słusznie napisał- sporo niejasności. Proponowane odpowiedzi z jakimi się spotkałam różnią się między sobą, także nie wiadomo czego się spodziewać Trzeba cierpliwie czekać do czerwca.

A i jeszcze mam pytanko- do kiedy można poprawiać na starych zasadach? Do 2016?

Powodzenia na chemii!:)
Kierunek lekarski :)
izergill
Posty: 17
Rejestracja: 3 lis 2014, o 08:37

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: izergill »

black-cat pisze: W zadaniu z dopasowaniem procesów, w których powstały DNA i RNA uwzględniliście odwrotną transkrypcję? Z tego co kojarzę w poleceniu chodziło o organizmy eukariotyczne, a odwrotna transkrypcja zachodzi u wirusów, więc sama już nie wiem czy trzeba było ją uwzględnić.
Cześć,

moim zdaniem, należy uwzględnić również odwrotną transkrypcję. Zachodzi przecież też w komórkach eukariotycznych, jeśli dostanie się do nich retrowirus, który dostarczy odwrotną transkryptazę.
arashprus1
Posty: 3
Rejestracja: 9 maja 2015, o 21:44

Re: Matura 2015 - Wrażenia

Post autor: arashprus1 »

Przyznają mi punkty jeśli w zadaniu z zasadami napisałem, że jest to gen eukariota bo są introny? Czy trzeba był napisać introny i eksony?
syriusz
Posty: 43
Rejestracja: 4 sty 2014, o 23:53

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: syriusz »

też tak napisałam , o eksonach wydawało mi się bezsensu pisać bo przecież są i u eukariota i prokariota ,no ale nie wiem. Myślicie ,że uznają mi odpowiedz ,że bakterie to organizmy pionierskie ( w tym zadaniu jaką spełniają rolę w ekosystemie) a amyloplasty występują w organach niezdolnych do przeprowadzania fotosyntezy?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: black-cat »

Wiecie co, wydaje mi się, że wynik z biologii będzie baardzo trudno przewidzieć, nawet jeżeli pojawią się oficjalne odpowiedzi:( Ja sama nie wiem czego się spodziewać.

Bardzo mnie nurtuje to zadanie z wykresem, a mianowicie- podaliście przy podpisywaniu osi jednostki (bo w tabelce nie było podanych jednostek)?

A co do zadania z tymi owcami (?) to jaką daliście przyczynę zmniejszania się ich liczebności? Ja z tego co pamiętam napisałam dość konkretnie, że konkurencja, i mam nadzieję, że nie trzeba było tej odpowiedzi jakoś bardziej rozwinąć/

Widzicie, to będzie jedna wielka niewiadoma. Matura jak najbardziej była do napisania, ale sporo niejasności w niektórych zadaniach (czego efektem są różne wersje przykładowych odpowiedzi).

Powodzenia na chemii!:)
Kierunek lekarski :)
agulek72
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2015, o 14:12

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: agulek72 »

Pisałam nową maturę w piątek z biologii. Nie wiem co o niej sadzić. Byłam bardzo dobrze przygotowana, zrobiłam wiele zadań i matur z poprzednich lat a z wieloma tegorocznymi miałam problem. Niby napisałam dobrze odpowiedź ale klucz jest różny i nie wiem czy dostanę punkty, np. ogonek a w kluczu jest wyraźny ogonek, napisałam transpiracja w w kluczu jest transpiracja szparkowa, zrobiłam strzałkę z dobrze skierowanym grotem ale nie wiem czy nie za długa. Aż dziwne żeby nad takimi rzeczami się zastanawiać, jeden egzaminator może uznać drugi nie. Martwię się bo tyle nauki było na marne.
arashprus1
Posty: 3
Rejestracja: 9 maja 2015, o 21:44

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: arashprus1 »

Agulek myślę, że jak masz takie wątpliwości czy uznają Ci ogonek zamiast wyraźnego ogonka to możesz spać spokojnie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post