Zasady oceniania reakcji chemicznych

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
kubekoctu
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2015, o 20:14

Zasady oceniania reakcji chemicznych

Post autor: kubekoctu »

Cześć,

mam pytanie odnośnie oceniania sposobu zapisu reakcji chemicznych na maturze, wg reguł obowiązujących na starej maturze.

Otóż przeglądając stare matury, w kluczu znalazłam takie oto sformułowanie:
"W równaniach reakcji, w których ustala się stan równowagi, brak „⇄” nie powoduje utraty punktów."

Według mojej interpretacji, oznacza to, że jeżeli zapiszę każdą odpowiedź z jedną strzałką w prawo, to będzie to uznane jako odpowiedź prawidłowa, niezależnie od tego, czy dana reakcja jest odwracalna czy też nie.

Słyszałam z innego źródła z kolei, że na starej maturze podczas punktowania zadań jest ważne czy zaznaczymy przebieg reakcji dwiema strzałkami czy jedną, i że zmiany co do tego są dopiero wprowadzane od tego roku.

Zatem: jeżeli znajdzie się ktoś, kto lepiej się orientuje w tej kwestii, brdzo ładnie proszę o odpowiedź, gdyż takie małe coś może oszczędzić dużo stresu.

Pozdrawiam+powodzonka dla wszystkich tegorocznych maturzystów
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: zasady oceniania reakcji chemicznych

Post autor: Nojestem »

Proszę,
W dwie strony:
- estryfikacja,
- hydroliza,
- przy ustalaniu się stałej równowagi, dysocjacja słabych kwasów, słabych zasad,
- przy teorii Bronsteda,
Awatar użytkownika
kubekoctu
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2015, o 20:14

Re: zasady oceniania reakcji chemicznych

Post autor: kubekoctu »

Nojestem pisze:Proszę,
W dwie strony:
- estryfikacja,
- hydroliza,
- przy ustalaniu się stałej równowagi, dysocjacja słabych kwasów, słabych zasad,
- przy teorii Bronsteda,
Chodziło mi konkretnie o zasadę oceniania na maturze. Odpowiedź uzyskałam na nowym forum (bezpieczniej pisać w jedną stronę, ponieważ nie robi to różnicy przy liczeniu punktów).

Ale dziękuję bardzo za odpowiedź!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości