Zadanie z równowagi

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Zadanie z równowagi

Post autor: fetkaedka »

Witam.
Gdyby ktoś mógł zerknąć na to zadanie

Wychodzą mi złe wyniki
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadanie z równowagi

Post autor: Adax82 »

fetkaedka,
Napisz jak to obliczasz to będzie można to zweryfikować.
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Zadanie z równowagi

Post autor: fetkaedka »

no to na początku przeliczyłam sobie etanol i kwas octowy na stezenie molowe no i tutaj już wychodzi źle bo 15mol/dm3 i 14,4mol/dm3. A w odpowiedziach jest kolejno 8,6 i 6,2. Nie wiem czy jest sens dalej pisać co robiłam, bo już bazująć na tym wszystko źle powychodziło, ale napiszę.
Potem jeszcze z samymi molami kombinowałam, obliczyłam że alkoholu jest 0,6 mola, a kwasu jest 0,43 mol i że nadmiar alkoholu, no to obliczyłam ile przereagowało tego kwasu, czyli 75% z 0,43 mola, i to będzie ta moja zmiana. Czyli z tabelki dalej sobie poprzeliczałam na molach wszystko a później równowagowe ilości moli , które otrzymałam , podzieliłam przez 0,03+0,04 dm3. I ostatecznie wyszło mi dobre stężęnie wody, estri i kwasu. Chociaż z tym kwasem wyszło mi 1,54mol/dm3 a ma być 1,57mol/dm3.
Reszta źle.
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Zadanie z równowagi

Post autor: Nojestem »

fetkaedka pisze:no to na początku przeliczyłam sobie etanol i kwas octowy na stezenie molowe no i tutaj już wychodzi źle bo 15mol/dm3 i 14,4mol/dm3. A w odpowiedziach jest kolejno 8,6 i 6,2. Nie wiem czy jest sens dalej pisać co robiłam, bo już bazująć na tym wszystko źle powychodziło, ale napiszę.
No dobrze , masz te stężenia początkowe ale w 1dm3 , przelicz to ile jest moli w 40cm3 dla etanolu i 30cm3 dla kwasu. Potem jak wynika z zadania zmieszano je czyli (40cm3+30cm3) i dzielisz przez liczbę moli , które sobie wyżej policzyłaś ze stężeń , no i wyjdą ci stężenia początkowe substratów , potem z zadania wynika że reakcja wyniosła 75%. Patrzysz którego z substratów wzięto w niedomiarze mnożysz razy 0,75 i masz ile moli przereagowało i ile produktów powstało.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości