Matura 2015 Chemia Opinie

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Seeba »

Drodzy maturzyści!
Jak oceniacie zadania z egzaminu maturalnego z chemii? Jak z czasem? Co was przystawiło? Poradziliście sobie z stresem? Które zadania uważacie za najciekawsze?
WDK
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2014, o 20:49

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: WDK »

Jeżeli chodzi o starą maturę, to najgłup. się znaczy najciekawsze było zadanie 14:"Kwas szczawiowy (etanodiowy) to najprostszy kwas dikarboksylowy o wzorze sumarycznym [.]". Straciłem na tym najwięcej czasu, zaraz po cudacznym redoksie z zadania 17. Oczywiście za zadanie 14-0/3pkt, bo zinterpretowałem treść zadania troszkę inaczej niż autor przewidział.
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: chryzolaminaryna »

Dla mnie to 14 właśnie było jednym z przyjemniejszych zadań. Ale najgorzej stracone punkty, to za to z układem okresowym i niesparowanymi elektronami i gdzieś tam, z organicznej, w związkach napisałam zamiast NH3+ - NH4+. 5% w plecy po frajersku

nymeria112
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2015, o 14:51

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: nymeria112 »

Ja maturę z chemii pisałam po raz pierwszy, na starych zasadach, przygotowywałam się sama i trudno mi zająć konkretne stanowisko. Wydaje mi się, że obie matury miały zbliżony poziom trudności, natomiast nowi mieli dużo więcej czasu. Gdyby mi ktos dał dodatkowe pol godziny, to z pewnością uniknelabym masy głupich błędów, które robiłam po drodze i miałabym okazje przemyśleć choć troche ostatnie zadania z organy, bo tak naprawdę ostatnie 6 stron starego arkusza zrobiłam w pol godziny, nawet czasem nie doczytując treści.
Takze ilosc czasu mnie załamała, nie sama treść zadań.

Natomiast ja jestem ciekawa jak to wyglada od strony osób starszych, które nie pisały w tym roku? Nam, maturzystom trudno o obiektywizm i kazdy bedzie twierdził, ze jego matura była gorsza.
Moze ktos z moderatorów widział oba arkusze i zajmie stanowisko?

nymeria112
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2015, o 14:51

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: nymeria112 »

Ja maturę z chemii pisałam po raz pierwszy, na starych zasadach, przygotowywałam się sama i trudno mi zająć konkretne stanowisko. Wydaje mi się, że obie matury miały zbliżony poziom trudności, natomiast nowi mieli dużo więcej czasu. Gdyby mi ktos dał dodatkowe pol godziny, to z pewnością uniknelabym masy głupich błędów, które robiłam po drodze i miałabym okazje przemyśleć choć troche ostatnie zadania z organy, bo tak naprawdę ostatnie 6 stron starego arkusza zrobiłam w pol godziny, nawet czasem nie doczytując treści.
Takze ilosc czasu mnie załamała, nie sama treść zadań.

Natomiast ja jestem ciekawa jak to wyglada od strony osób starszych, które nie pisały w tym roku? Nam, maturzystom trudno o obiektywizm i kazdy bedzie twierdził, ze jego matura była gorsza.
Moze ktos z moderatorów widział oba arkusze i zajmie stanowisko?

Awatar użytkownika
Fantazmic
Posty: 268
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:00

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Fantazmic »

Jestem osobą poprawiającą maturę. W tamtym roku miałem z chemii 45% (uczyłem się dosłownie 3tyg. przed maturą).

Jak dla mnie matura po części banalna (organiczna) i podchwytliwa (nieorganiczna).
W zadaniu z jonami Mg2+ i anionami szczawianowymi można było wydedukować odpowiedź na podstawie treści zadania. Było zapisane napisz równania i zostawione 2 linijki na odpowiedź. Nigdy jeszcze nie było tak, żeby podpuścili maturzystę dodatkowym miejscem, ale rozumiem też, że taki szczegół ciężko było zauważyć.

Straciłem punkt w pierwszym zadaniu, bo podkreśliłem, że jod ma więcej elektronów walencyjnych, haha
Drugi punkt straciłem na dobraniu warunków, w których reakcja Mg + 2HCl będzie zachodzić wolniej (a znałem dobrą odpowiedź, napisałem źle).
Trzeci punkt poleciał przy różnicy temperatury wrzenia aldehydu i alkanu, po prostu zapomniałem o typie oddziaływań dipol-dipol.
2 punkty też straciłem na tym, że źle narysowałem wzór monomeru i przez to nie wiedziałem, jak wyjaśnić, dlaczego PVA nie otrzyma się z niego.

Także 92% najprawdopodobniej dostanę, przynajmniej wg. klucza Witowskiego.

Matury tej jednak nie zaliczam do najprostszych, ponieważ było kilka takich podchwytliwych zadań i podwójny redoks z anionem trijodkowym, który pewnie też trudności trochę sprawił.
Jak zobaczyłem, że jest 45 zadań, to trochę zwątpiłem, ale bardzo dużo krótkich za 1pkt, także z czasem problemów nie miałem.
nymeria112
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2015, o 14:51

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: nymeria112 »

Widzisz Fantazmic, różnimy się w swoich opiniach totalnie.
Dla mnie część nieorganiczna była właśnie najprzyjemniejsza, a to zadanie ze szczawianami- dość proste i rzeczywiście mam wrażenie, że akurat w tym zadaniu maksymalnie naprowadzali na odpowiedź.
Bo niektóre inne zadania były dla mnie dość dziwacznie formułowane. Np. właśnie z tym monomerem, który de facto nie istnieje. A my go mieliśmy jeszcze narysować.
Ale liczę na jakieś 80%, najwyżej za rok poprawię i douczę się organy. Na szczęście biologia poszła mi o wiele lepiej.
Nowa matura- niby łatwiejsza, ale kilka punkcików też można było po drodze zgubić. Także czekam z niecierpliwością na wyniki i ciekawe co się stanie z progami w tym roku.
copper
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2013, o 15:52

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: copper »

Jest ktos kto pisal nowa mature? Fajnie byloby skonfrontowac kilka zadan. Co do moich odczuc, to chemia nie byla trudna, z czasem tez nie mialam problemu. Jednak sa zadania co do ktorych nie jestem pewna. Generalnie to jestem pozytywnie zaskoczona, bo po biologii nie spodzielalam sie juz niczego dobrego

Bassb
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2015, o 15:04

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Bassb »

Ja pisałam nową maturę i uważam, że była na pewno lepsz chemia niż biologia, bo biol to był dramat i rozpacz a chemia do napisania i z czasem spoko choć i tak zrobiłam trochę durnych błędów. Miałam osobiście problem z tym zadaniem chyba 2 co trzeba było liczyć masę bezwzględną
Łukasz012012
Posty: 33
Rejestracja: 11 maja 2014, o 16:15

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Łukasz012012 »

Ja pisałem nową maturę, była całkiem prosta, ale zrobiłem dwa głupie błędy
Myślicie, że jak w zadaniu gdzie trzeba było opisać doświadczenie chemiczne i nie dodałem do mieszaniny soli wody destylowanej to odejmą mi punkty? Do mieszaniny soli dodałem roztwór wodorotlenku sodu i myślę że NaCl ze względu na obecność wody w roztworze także powinno się rozpuścić.jak myślicie?
Bassb
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2015, o 15:04

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Bassb »

Nie wiem jak oni będą to oceniać, ale też tam mam błąd bo doprowadziłam do roztworu MgCl2 i zostawiłam taki durny błąd, bo trzeba było otrzymać czysty chlorek magnezu strasznie głupio, że zrobiło się w sumie wszystko dobrze jedna rzecz i 0
copper
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2013, o 15:52

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: copper »

No właśnie to jest wkurzające, że tyle pisania za 1 punkt. Chociaż na chemii były to pojedyncze zadania, a nie jak w biologii.
Ja mam wątpliwość z zadaniem 2 wynik mam dobry, ale matematycznie inaczej zapisany. Nie wiem, czy dostanę punkt za odp 265 * 10 do potęgi -24 g ?
A zadanie z Al(OH)3 było podchwytliwe. Ja policzyłam, że jest nadmiar OH-, ale nie obliczyłam już, czy osad roztworzy się całkowicie. Było to dla mnie logiczne, skoro w kolejnym zadaniu trzeba obliczyć masę wodorotlenku, który się nie rozpuścił.W obserwacjach mam, że w miarę dodawania kolejnych porcji NaOH osad roztwarza się. Nie wiem, czy uznają to za odp prawidłową.
Dwakilo
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2015, o 19:40

Re: Matura 2015 Chemia Opinie

Post autor: Dwakilo »

W zadaniu 19.1 obojętne jest czy HCl wpiszemy od góry czy od dołu? A w 33.2 można było napisać, że wydziela się gaz o zapachu octu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości