Matura 2015 Biologia Opinie

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
CandyBoy
Posty: 10
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:42

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: CandyBoy »

Jak tam chemia? Kolejny rekord ustanowiony - 45 zadań w 150 minut
anit34
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2015, o 11:21

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: anit34 »

Chemia jak zwykle wybornie Czego można się po tej maturze spodziewać
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: persil1991 »

Zapraszam do dzielenia się opiniami, komentarzami nt. tegorocznej matury z chemii
WDK
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2014, o 20:49

Re: Matura 2015 Biologia

Post autor: WDK »

Pytanie: Czy w zadaniu 4 ("stara matura), w zadaniu z neurolemmą i transportem Na+ i K+ jeżeli wpisałem w podpunkcie b) białko transbłonowe, zamiast Na+/K+ATP-aza (która jest białkiem transbłonowym), jest szansa na pozytywne rozpatrzenie takiej odpowiedzi? Wiem, że nikt mi na 100% nie odpowie bez klucza, ale jak sądzicie?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: black-cat »

W zadaniu z wykresem przy podpisywaniu osi pisaliście też jednostki? Bo w tabelce nie było podanych jednostek. Chodzi o starą maturę.
Kierunek lekarski :)
chryzolaminaryna
Posty: 174
Rejestracja: 6 cze 2014, o 10:11

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: chryzolaminaryna »

Pomyślcie chwilę logicznie. Jaką jednostkę chcecie wpisywać przy liczbie owiec? Kilometry, mililitry czy Ohmy?
Ewentualnie można było podać odsetek wydających potomstwo w procentach, ale to już zależy od tego, jak podpisaliście osie wykresu.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: black-cat »

chryzolaminaryna pisze:Pomyślcie chwilę logicznie. Jaką jednostkę chcecie wpisywać przy liczbie owiec? Kilometry, mililitry czy Ohmy?

Chodziło mi raczej o tą oś z odsetkami, czy wpisywaliście (%) czy to już tak oczywiste, że nie trzeba było podawać % w nawiasie:)
Kierunek lekarski :)
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: Seeba »

agulek72, na pewno dostaniesz za tę odpowiedz punkt. Jest w pełni prawidłowa.
kama16009
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 19:44

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: kama16009 »

wszyscy „poprawiający” którzy są zainteresowani tematem kontrowersji dt. matury – Bojkot CKE 2015 bio-chem (dla poprawiajacych) grupa na Facebooku
Awatar użytkownika
Keti
Posty: 70
Rejestracja: 19 maja 2015, o 23:16

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: Keti »

Pisałam w tym roku po raz pierwszy biologie rozszerzoną na starych zasadach, była dla mnie dość trudna niestetywersja dla tegorocznych maturzystów o wiele łatwiejsza dla mnie (zagadnienia niektóre z mojego obszaru zainteresowań). Mimo wszystko cieszę się z tej matury, za rok będę lepiej przygotowana do tego co mnie czeka . Odwykłam od takich stresów, no i niestety mnie nerwy porządnie zżarły. Głupio straciłam trochę czasu przez stres, popełniłam też trochę błędów które sobie uświadomiłam po wyjściu z sali, pominęłam ze dwa proste zadania skupiając się na trudniejszych (w rezultacie brakło mi na nie czasu).

Mimo że to było podejście próbne, bo nie miałam dużo czasu na naukę miałam nadzieję na fajny procencik. Ciężko mi będzie doczekać do wyników, ale staram się na nic nie nastawiać. Za rok fajnie by było podejść mniej nerwowo do sprawy.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: black-cat »

A ja jeszcze wrócę do zadania z wykresem, bo ciekawi mnie jedna rzecz. A mianowicie przypuśćmy, że ktoś poprawnie narysował osie, podpisał i narysował dobrze wykres, ale:
- nie napisał jednostki przy odsetku (%)
- oś z odsetkami zaznaczył tylko do 80 lub 90 a nie do 100
Czyli wątpliwości dotyczą tylko jednej osi. Poza tym wszystko zaznaczone i narysowane poprawnie. Czy w takim wypadku jest szansa chociaż na 1 pkt? Jak Wam się wydaje?


A tak poza tym uważam, że matura jak najbardziej do napisania, ale kilka zadań podchwytliwych. No i zadania z doświadczeniami mogły sprawiać problem. Mowa o starej maturze.
O nowej nie będę się wypowiadać, bo nie miałam okazji jej widzieć.
Kierunek lekarski :)
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: Nojestem »

black-cat pisze:A ja jeszcze wrócę do zadania z wykresem, bo ciekawi mnie jedna rzecz. A mianowicie przypuśćmy, że ktoś poprawnie narysował osie, podpisał i narysował dobrze wykres, ale:
- nie napisał jednostki przy odsetku (%)
- oś z odsetkami zaznaczył tylko do 80 lub 90 a nie do 100
Czyli wątpliwości dotyczą tylko jednej osi. Poza tym wszystko zaznaczone i narysowane poprawnie. Czy w takim wypadku jest szansa chociaż na 1 pkt? Jak Wam się wydaje?


A tak poza tym uważam, że matura jak najbardziej do napisania, ale kilka zadań podchwytliwych. No i zadania z doświadczeniami mogły sprawiać problem. Mowa o starej maturze.
O nowej nie będę się wypowiadać, bo nie miałam okazji jej widzieć.
Co do wykresów , to CKE jest bardzo upierdliwo-dokładne więc raczej nie będzie tego 1pkt. (przy odsetkach powinno być %)
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Matura 2015 Biologia Opinie

Post autor: Nojestem »

W starej w zadaniu , w którym trzeba było napisać poziom troficzny krabów napisał ktoś konsument I rzędu? Czy w ogóle jest to poprawnie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości