matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
13579
Posty: 49
Rejestracja: 6 sty 2012, o 15:20

matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: 13579 »

Hej! Jak oceniacie tegoroczną maturę z biologii?
meo
Posty: 3
Rejestracja: 8 maja 2015, o 22:54

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: meo »

Nie była trudna, aczkolwiek nauczyciele nie przygotowali, przynajmniej w moim przypadku, nas kompletnie. Poza tym czasu było zbyt mało, no cóż, rocznik doświadczalny musiał być, za rok już będzie wiadomo, czego się spodziewać.
madcarol
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2014, o 20:53

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: madcarol »

Cieszcie sie ze nie pisaliście starej wersji (34zadania prawie każde z 2 lub 3 podpunktami, nawet zadania za 1 punkt trzeba było uzasadniać, w mojej sali wszyscy pisali przez 150minut, nikt nie wyszedł wcześniej), która w tym roku swoim niedoprecyzowaniem pobiła wszystkie poprzednie. Nawet Witowski już 3 dzień to rozwiązuje i wszystkich zadań nie rozwiązał. Ile ja bym dała żeby móc pisać tą NOWĄ maturę.
13579
Posty: 49
Rejestracja: 6 sty 2012, o 15:20

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: 13579 »

niestety u nas też było zdecydowanie za mało czasu
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: friizi »

madcarol pisze:Cieszcie sie ze nie pisaliście starej wersji (34zadania prawie każde z 2 lub 3 podpunktami, nawet zadania za 1 punkt trzeba było uzasadniać, w mojej sali wszyscy pisali przez 150minut, nikt nie wyszedł wcześniej), która w tym roku swoim niedoprecyzowaniem pobiła wszystkie poprzednie. Nawet Witowski już 3 dzień to rozwiązuje i wszystkich zadań nie rozwiązał. Ile ja bym dała żeby móc pisać tą NOWĄ maturę.
No ja pisałem pierwszy raz, ale starą maturkę. I też siedziałem do końca i w ostatnich minutach pisałem jeszcze kilka zdań w jednym zadaniu. Ale wszystko zrobiłem, co nie oznacza, że jestem zadowolony z siebie, może być różnie, ja tam czekam na wyniki matury nie będę zaglądał do odpowiedzi:D Ale masz rację spora część matury była niedoprecyzowana. Najchętniej to ja pisałbym egzamin wstępny na uczelnie albo zdawał egzamin ustny przed nimi wtedy mógłbym obronić się i pokazać, że posiadam odpowiednią wiedzę.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: persil1991 »

Pamiętam, że z matury w 2010 roku wszyscy zapamiętali tylko jedno - ślimaka w zadaniu nr 18 (do dzisiaj mi się śni ). W 2011 roku maturalną gwiazdą był pingwin. A w 2015? Jakie zadanie zapamiętacie na długo, które spowodowało wasz uśmiech na twarzy?
Awatar użytkownika
RozgrzanyAndrzej
Posty: 16
Rejestracja: 15 lut 2015, o 20:48

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: RozgrzanyAndrzej »

Witam! W tym roku poprawiałem maturę, wiec pisałem tą starą wersję . Pytania nie wymagały jakiejś dogłębnej wiedzy z żadnego zakresu materiału. Faktycznie czas odgrywał tu kluczową rolę, gdyż matury robiłem w ok 60/70 min. a na tej oficjalnej w rezultacie zdążyłem sprawdzić zaledwie połowę Jeśli chodzi o niejasność to było kilka dziwnie sformułowanych zadań, np. te z parami zasad po transkrybcji( ja policzyłem pary zasad z intronami P ). Zastanawiałem się też dość długo nad poziomem troficznym Raków żyjących przy tych podwodnych gejzerach czy co to tam było oraz miałem dylemat czy uznać jąderko za element komórki, który bierze udział w syntezie białek.
Mimo nie do końca pełnej satysfakcji co do udzielonych przeze mnie odpowiedzi ocenił bym ją lekko poniżej średniej jeśli chodzi o niezbędną do jej rozwiązania wiedzę, ale i tak musimy czekać na klucz

W tym wszystkim pocieszające jest to, że mamy niecały tydzień do chemii i mam nadzieję, że strach przed wynikiem z biologii zmobilizuje wszystkich kandydatów do walki o każdy punkt! POWODZENIA
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: persil1991 »

Co roku o to pytam - w ramach rozładowania maturalnej gorączki:

jakie zadanie z tegorocznej matury z biologii zapadło wam szczególnie w pamięć? Co było najbardziej charakterystyczne, co zapamiętacie na długo (może na zawsze?)? Może jakieś zagadnienie wywołało w was uśmiech, może konsternację?

Jak to wyglądało w ostatnich latach? Ano tak:
2009 matura z tulipanem
2010 matura z ślimakiem
2011 matura z pingwinem
2012 matura z elpistostegidem
2013 matura z ziemniakiem
2014 matura z kangurem
2015

Awatar użytkownika
Paz Krolowej
Posty: 186
Rejestracja: 16 maja 2013, o 22:36

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: Paz Krolowej »

Orientujecie się może, czy jeżeli maturę zdawałam w 2012 roku (nie zdawałam biologii i chemii, tylko absolutną podstawę + historię sztuki), w przyszłym zdaję nową czy starą maturę z tych dwóch przedmiotów? Zbaraniałam.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: KatarzynaZSDM »

Dla mnie matura 2012 to była z dziobakiem

Awatar użytkownika
Keti
Posty: 70
Rejestracja: 19 maja 2015, o 23:16

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: Keti »

Ja miałam podobny zestaw, hista sztuki rozszerzona plus historia podstawa i w tym roku zdawałam starą biologie rozszerzoną
Za rok chcąc zdawać to chyba też starą o ile wiem Tego jestem pewna, nurtuję mnie tylko od kiedy wszyscy piszą taki sam arkusz. Czy to prawda że już w 2017? Ktoś wie coś na ten temat?
Awatar użytkownika
Paz Krolowej
Posty: 186
Rejestracja: 16 maja 2013, o 22:36

Re: matura 2015 z biologii - nowa podstawa - wrażenia

Post autor: Paz Krolowej »

Wychodziłoby na to, że w 2019, skoro rocznik 95 jako ostatni pisał starą maturę i ma 5 lat na jej poprawę. Ale pewności nie mam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości