Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Chciałbym kupić jak najtańszy mikroskop do obserwacji i najlepiej dokumentacji cech fenotypowych muszek owocówek jak kolor oczu czy kształt skrzydeł. Nie znam się kompletnie na mikroskopach a potrzebuję go do projektu. Proszę o pomoc i przepraszam jeśli źle umieściłem temat. Zależy mi głównie na tego typu obserwacjach.
JohnyM

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: JohnyM »

Stereo (drogi), lub klasyczny powiększenia 4x lub 10x. Do dokumentacji coś już masz, czy trzeba kupić?
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Chodzi mi o dokładne nazwy i ceny. Do dokumentacji niczego nie mam. Podobno w mikroskopach też są kamerki ,żeby zdj robić.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: planapo »

zerknij tutaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... t48822.htm

Z tanich to kup mikroskop uzywany, plus nowa kamerka.

A temat sie potem przeniesie.
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Przeczytałem ten temat ,ale wiele mi on nie pomógł. Nie wiem co dają te powiększenia itp ,bo nigdy nie miałem do czynienia z takim sprzętem. Potrzebuję tylko mikroskopu ,który pozwoli mi obserwować muszki owocówki na tyle dokładnie bym mógł dokumentować ich wygląd oraz ,żebym mógł zrobić zdjęcie ,które będzie dowodem moich obserwacji. Chcę się zamknąć najlepiej w 400zł. Czy któryś z tych mikroskopów byłby dobry do takiej pracy?
allegro 5374632046, 5097658907
Fajnie byłoby pooglądać sobie za jago pomocą bakterie albo komórki ,ale to nie jest najważniejsze ,bo ma mi on posłużyć do obserwacji większych obiektów. Proszę o konkretną pomoc.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: Boguslaw »

Jakiej jakości zdjęcia chcesz osiągnąć, pokaż takie przykładowe, które mają służyć za dowód Twoich obserwacji !

Te linkowane chińczyki typowo zabawkowe, kamerki w nich VGA/SVGA to na dzisiejsze czasy tragedia.

Jak wspomniał JohnyM typowo do twoich zastosowań to mikroskop stereoskopowy.
Najtaniej: np. PZO MST 127 (idzie kupić do 300 zł) + kamerka USB min. 2 Mpx (może wystarczy?)

Ew. jak masz ludzki aparat foto, to bardzo mocne makro lub Extreme macro.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: planapo »

Jesli linkujesz zabawki dla dzieci to widac, ze niestety poradnik Ci nie pomogl (

Zrob tak jak mowi Boguslaw, albo kup cos z PZO - szkolny albo laboratoryjny, plus kamerke do okularu. Jednak okresl jakosc obrazu jaka chcesz uzyskac.

I nie uzywaj slangu smsowego/internetowego.
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Gdzie mogę dostać taki mikroskop o jakim mówicie?

Kod: Zaznacz cały

kosmonauta.net/2012/01/lewitujace-muszki-15012012/#prettyPhoto/0/
-taka jakość zdjęcia byłaby dobra.
JohnyM

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: JohnyM »

Taką jakość wyciągniesz na czymkolwiek, co kupisz będzie dobre. Powiększenie 4x/5x to już będzie max jaki będziesz używał. Światło oczywiście odbite.

Szukaj czegoś w tym stylu. Powiększenia dla ciebie to max 50x, im mniejsze, tym lepiej:
allegro 5372589879, 5362213268
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Jednak tymi mikroskopami nie zrobię zdjęć. To ,że mikroskop jest oświetlany lusterkiem w niczym nie przeszkadza? Czyli wystarczy powiększenie 5 krotne? Mam również możliwość zakupu mikroskopu na miejscu w Gdańsku. Czy są tak jakieś sklepy warte polecenia?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: Boguslaw »

gekonex pisze:Jednak tymi mikroskopami nie zrobię zdjęć.
Żadnym nie zrobisz jak nie masz kamerki lub aparatu.
gekonex pisze:To ,że mikroskop jest oświetlany lusterkiem w niczym nie przeszkadza?
Lusterko jest do światła przechodzącego, czyli obserwowany obiekt musi przepuścić choć trochę światła przez siebie". Do skrzydełek Drosophila by się nadało.
Przy oczach będziesz miał czarną nieczytelną plamę (kontur)

Najtańsze mikroskopy stereoskopowe w sklepie (internecie) to 350-450 zł o jednej/ dwóch wielkościach powiększeń.
Jest jeszcze to, za 160 zł, ale mam mieszane uczucia i. masz tylko i wyłącznie powiększenie 20x
allegro 5284879673

Takie mikroskopy jak linkował JohnyM to jak porównanie Mercedesa do malucha czyli tych powyżej.

Kamerka USB z dolnej półki ok. 2 MPx to 200-300 zł

Jeszcze to może być jakimś wyjściem (?), ale nie wiem jak z jakością zdjęć , bo nie używałem ?
Wpisz na Allegro mikroskop cyfrowy , zaczynają się od 100 zł w górę
Albo weź muszkę, idź do sklepu i sam ocenisz (serio) -)
gekonex
Posty: 13
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:57

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: gekonex »

Chyba najlepszym wyjściem będzie samodzielne udanie się do sklepu i sprawdzenie czy mikroskop będzie mi odpowiadał. Czy te mikroskopy mercedesy pozwalają na zaobserwowanie koloru oczu muszek? Jak powiększać musi mikroskop ,aby dobrze obejrzeć taką muszkę?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: planapo »

Tak jak pisal JohnyM, powiekszenie do 50x spokojnie Ci wystarczy.

Mikroskop stereoskopowy ulatwia oswietlenie lampami zewnetrzymi, swiatlo przechodzace daje mniejsze mozliwosci w przypadku nieprzezroczystych obiektow.

Jakosc zdjecia, ktore linkujesz jest do osiagniecia nawet najtanszymi kamerkami. Muszka na zdjeciu to obiektyw max 10x. Zeby zaobserowac jeszcze dokladniej oczy, wystarczy 20x.

moje zdjecie spod obiektywu 10x:
muszka-owocowka-10x-147-mala.jpg
Potem polacze temat z ogolnym mikroskopowym, taze nie zdziw sie jak stad zniknie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość