Elektroliza, ogniwa galwaniczne

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Elektroliza, ogniwa galwaniczne

Post autor: boffin13 »

1) Wodny roztwór AgNO3 poddano elektrolizie przy użyciu:
1) elektrod srebrnych
2) elektrod grafitowych
Wykonaj polecenia:
A) Napisz równania reakcji zachodzących na elektrodach.
B) Określ, czy zmieni się odczyn roztworu.

Jak się do tego zabrać? Niestety opuściłam tą lekcję

2) W zlewkach z rocieńczonym kwasem solnym umieszczono płytkę żelazną i miedzianą.
(Są dwie zlewki, w pierwszej jest wspomniany HCl i płytki, a w drugiej to samo tyle że płytki połączone są stalowym drucikiem - przewodnikiem).

Odpowiedzi dotyczą tego, na której płytce wydzieli się gazowy wodór i odpowiedź poprawna to: Gazowy wodór wydzieli się na płytce żelaznej w zlewce 1 (bez przewodnika) i na miedzianej w zlewce drugiej.
Czy dobrze myślę, że:
W zlewce pierwszej patrzymy na szereg napięciowy, żelazo ma niższy potencjał od wodoru więc wyprze go z kwasu i przez to na blaszce Fe wydzieli się wodór?
Z kolei w zlewce drugiej zachodzą właściwości typowe dla elektrolizy, czyli na blaszce Cu, która jest katodą (wyższy potencjał), w drugiej kolejności redukuje się wodór z kwasów, dlatego wodór wydzieli się na CU?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Elektroliza, ogniwa galwaniczne

Post autor: Adax82 »

boffin13,
W przypadku elektrod srebrnych:
K (-) Ag+ + eAg
A(+) AgAg+ + e
pH roztworu nie zmienia się, zmniejsza się masa anody i zwiększa się masa katody

W przypadku elektrod grafitowych:
K (-) Ag+ + e Ag
A(+) H2O ½ O2 + 2 H+ + 2e
Rośnie stężenie jonów H+ i pH maleje

Myślę, że takiej odpowiedzi oczekiwali, jednak jeśli wziąć pod uwagę potencjał reakcji redoks:
Ag Ag+ + e E=0,8V oraz
H2O ½ O2 + 2 H+ + 2e E = 1,23 V
to w procesie anodowym – w przy dostatecznie wysokim napięciu - w pierwszym przypadku mogą nastąpić obie reakcje ( utleniania wody i srebra )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości