Błąd względny i bezwzględny (zadanie z podziałką)

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
marex39
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2014, o 12:25

Błąd względny i bezwzględny (zadanie z podziałką)

Post autor: marex39 »

Witam serdecznie!

Mam problem z jednym zadaniem, które poniekąd pojawiło się wcześniej na tym forum, jednakże różni się dodatkową daną. Mianowicie jego treść brzmi następująco:

Woltomierz o klasie dokładności 1,5 i zakresie 50 V wskazuje 43 V. Oblicz błąd względny i bezwzględny oraz podaj wyniki pomiaru, wiedząc, że posiada on podziałkę równomierną o 100 działkach.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania - największy kłopot sprawia mi sprawa związania z podziałką.

Pozdrawiam serdecznie!
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Błąd względny i bezwzględny (zadanie z podziałką)

Post autor: Adax82 »

marex39,
Mając np. 100 woltomierzy i wykonując nimi pomiary napięcia stabilnego źródła prądu i wynoszącego 50 V dostaniemy różne odczyty na różnych miernikach, w zakresie od 49,25 V do 50,75 V i będą one mieścić się w klasie dokładności 1,5 ( oczywiście o ile utrzymują taką klasę dokładności, bo te co nie utrzymują idą na przemiał ). Te różnice wskazań to nic innego jak krzywa rozkładu dokładności w funkcji elementów badanego zbioru.
Wskazanie woltomierza 43 V oznacza, że faktyczne napięcie mogło mieścić się od 42,355 V do 43,645 V - co właśnie wynika z klasy dokładności.
Podziałka 100 na 50 V oznacza, że przyrost o jedną podziałkę oznacza przyrost o 0,5 V. Wzrokowo możemy ocenić jedynie, że strzałka znajduje się na danej „kresce” lub pomiędzy nimi, co daje możliwość oceny najwyżej z dokładnością do 0,25 V.
Chcę przez to powiedzieć, że wzrokowo jesteśmy w stanie odczytać/oszacować wskazania: 42,5 V, 42,75 V, 43,0 V, 43,25 V, 43,5 V – jako mieszczące się w klasie dokładności wskazań woltomierza. W takim wypadku błąd bezwzględny wskazań wyniósłby 0,5 V, a błąd względny wyniósłby 1,16 %
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości