Instynkt ukierunkowany wyłącznie na prokreację?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
nasir
Posty: 2
Rejestracja: 1 cze 2015, o 14:50

Instynkt ukierunkowany wyłącznie na prokreację?

Post autor: nasir »

Ostatnimi czasy zaangażowałem się w debaty o etyce (a raczej jawnej nieetyczności) świadomego posiadania potomstwa i mierzi mnie jedna kwestia. Niemal za każdym razem dyskusja prowadzi do punktu, w którym ktoś stwierdza, że rozród jest u ludzie równie oczywisty i niezbędny co spanie i oddychanie, naturalny i takie tam bzdety. Ponieważ moja wiedza o antropologii jest równa zeru, zwykle odsyłam delikwentów do Davida Humea, ale wtedy temat przechodzi w jakieś rzewne wywody erystyczne. I tu moje pytanie do bardziej wykształconych osób spotkaliście się kiedyś w toku studiowania z tytularnym pojęciem, ale w kontekście innym niż libido? Jeśli nie - ucinanie argumentu w ten sposób byłoby mi wielce pomocne, wszak do opanowania tego popędu wystarczy kawałek gumy. Jeśli tak - trudno, ale przynajmniej nie będę narażał się na śmieszność mówiąc, że rzeczony nie istnieje.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Instynkt ukierunkowany wyłącznie na prokreację?

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że ślady instynktu prokreacji widoczne są w naszych wyborach i zachowaniach, jednak daleka byłabym od stwierdzenia, że rozród jest tak samo naturalny jak spanie i jedzenie. To jednak chyba inne poziomy fizjologii.

Jakie ślady mam na myśli?
kwestia reakcji na buzie dziecka. Zwykle (bo od każdej wymienionej cechy na pewno istnieją wyjątki) cechy buzi dziecka są odbierane jako atrakcyjne, np. duże oczy, drobny nosek itd.
instynktowne próby ochrony dzieci, nawet cudzych
itd.

Oczywiście libido jest silnym bodźcem, ale - jak sam zauważyłeś - łatwo go zaspokoić innymi metodami. A jednak większość ludzi chce mieć dzieci, więc muszą wkraczać tu inne instynkty. Jednak, w przeciwieństwie do oddychania, wiele ludzi świadomie rezygnuje z rodzicielstwa, dlatego nie postawiłabym tego w jednym rzędzie.
nasir
Posty: 2
Rejestracja: 1 cze 2015, o 14:50

Re: Instynkt ukierunkowany wyłącznie na prokreację?

Post autor: nasir »

Wyżej wymienione dotyczą tylko dzieci już tu obecnych, a nikt o zdrowych zmysłach nie neguje istnienia oksytocyny.
Jeśli idzie o chęć posiadania to niekoniecznie wrodzone instynkty, raczej wychowanie w przekonaniu, że to coś chwalebnego, a czasem wręcz będącego jedynym celem istnienia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Instynkt ukierunkowany wyłącznie na prokreację?

Post autor: AnnaWP »

Możliwe, ale również możliwe jest przeciwne twierdzenie. Albo oba nakładają się na siebie.
Trudno to rozdzielić, więc obawiam się, że niełatwo będzie znaleźć rozstrzygające dane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości