Obliczanie wzoru

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Obliczanie wzoru

Post autor: Haugen »

Mając takie polecenie:
"W wyniku spalania 29mg pewnego węglowodoru otrzymano 88mg CO2 oraz H2O [.]"
(w miejscu [.] oryginalnie jest Oblicz wzór empiryczny tego węglowodoru", natomiast da się obliczyć masę poszczególnych substratów i produktów, więc chyba też da się obliczyć wzór rzeczywisty?)
Da się obliczyć wzór rzeczywisty, lub empiryczny? Mam jakieś zaćmienie umysłowe i nijak nie potrafię tego ruszyć, a bardzo ciekawi mnie rozwiązanie. Obliczyłem jedynie skład masowy poszczególnych reagentów:

CxHy + O2 CO2 + H2O
29mg - 104mg - 88mg - 45mg

Edit: Już sobie obliczyłem, że x=2, a y=5 (chyba jest zgodne z prawdą), ale mógłby ktoś przedstawić mi swój tok myślenia? Moje obliczenia są bardzo chaotyczne i chciałbym sobie je prześledzić razem z czyimiś. Bardzo proszę o pomoc!
pesel

Re: Obliczanie wzoru

Post autor: pesel »

Czyli otrzymano 88mg/44g/mol= 2 mmole CO2 (w tym jest 2 mmole węgla) oraz 45/18=2.5 mmola wody (w tym jest 5 mmoli wodoru). Czyli x/y=2/5. Co nie oznacza, że we wzorze rzeczywistym x=2 i y=5.
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: Obliczanie wzoru

Post autor: Haugen »

Ja pokażę jak ja to obliczyłem

Robię układ dwóch równań z dwoma niewiadomymi (te wielokropki dodałem fakultatywnie w celu utrzymania wyrażeń w prawidłowych miejscach)
12u*x . 24/29
- =
1u*y . 5/29

12u*x + 1u*y = 29

Po obliczeniu pierwszego układu wychodzi nam proporcja x/y = 2/5 z której wynika wyrażenie x=2y/5 które po podstawieniu do drugiego równania daje nam rozwiązanie x=2 i y=5

Czy to jest źle?

PS.: Dziękuję serdecznie za odpowiedź
pesel

Re: Obliczanie wzoru

Post autor: pesel »

Mam tam jakieś uwagi.

Aby ułożyć tą pierwszą proporcję musiałeś wcześniej jakoś obliczyć, że na 29mg węglowodoru składało się z 5mg wodoru i 24mg węgla (12*88/44, 2*45/18), więc na podstawie surowych danych z zadania jej nie napisałeś.

I już jak to miałeś to wystarczyło bez zbędnych kombinacji x:y=5/1:24/12=5:2
Lovatnet pisze:12u*x + 1u*y = 29
Skąd wziąłeś to równanie? Jak by ono wyglądało gdyś spalił nie 29mg, a powiedzmy 17mg węglowodoru?
Ostatnio zmieniony 5 cze 2015, o 08:16 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: Obliczanie wzoru

Post autor: Haugen »

Rzeczywiście, to drugie równanie jest błędne. Myślę, że już wszystko jest jasne. Dzięki za wszystko!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości