Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Sailror »

Właśnie, ja też myślałem ,że to jest azotek magnezu bo inne związki nie dałyby gazu o charakterystycznym zapachu

akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: akmis978 »

Dziękuję bardzo. niestety nie ma polskiego odpowiednika artykułu. Ale poradziłem sobie.
Teraz pozostaje tylko policzyć.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: akmis978 »

A zastanawia mnie skąd taki duży przyrost masy, bo procentowo Mg3N2 nie może dać 63,1 %. Może ktoś wyjaśnić? Bo na razie w sumie tylko z tym zadaniem mam tylko problem. Reszta nie jest jakoś bardzo trudna. Nawet reakcje w tym znam. Wiadomo, że powstaje też przy okazji tlenek magnezu, co nie?
pesel

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: pesel »

Ale MgO może dać większy. Dużo tlenku, mało azotku i się uśredni do pożądanego przyrostu.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: akmis978 »

Ale procent tlenu w tlenku magnezu wynosi 40, więc jak ma wyjść ponad?
pesel

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: pesel »

Ale masz liczyć nie 16/40 tylko 16/24.

Z 24g Mg można otrzymać 40g MgO to masa zwiększyła się o ((40-24)/24)*100%=66.67% lub jak kto woli masa obecna to (40/24)*100%=166.67% masy pierwotnej.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: akmis978 »

Aha. Dobra dzięki.

A potem mogę z metody krzyżowej?
pesel

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: pesel »

Metod jest wiele. Z krzyża też da radę.
gawalsky
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2014, o 05:38

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: gawalsky »

No cóż, zadania wstępne dość proste, według mnie najciekawsze jest zadanie A4, gdyż mimo wszystko, troszkę logicznego myślenia i wytężenia umysłu jest potrzebne. Folder B prezentuje się ciekawie. Czyżby kryształy zawitały na stałe do programu Olimpiady Chemicznej?
Filipos38
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2015, o 18:30

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Filipos38 »

Cześć wszystkim
Wiem, że wiele osób pytało już o olimpiadę w sensie czy dadzą radę, czytałem dużo takich wypowiedzi, ale mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa jeśli zapytam o to samo. Tyle że ja jestem w nieco odmiennej sytuacji. W tym roku szkolnym zostałem laureatem konkursu chemicznego Mazowieckiego Kuratora Oświaty, więc jest to jakaś podstawa do tego, abyście nie uznali mnie za zbyt ambitnego. Jutro kończę gimnazjum i chciałbym od razu zabrać się za przygotowania do OlChemu. Czy jest możliwe według was abym przez wakacje (nie będzie to jakoś bardzo intensywnie) i przez wrzesień oraz październik (wtedy będę pracować nad tym bardzo intensywnie) przygotował się na tyle, aby przejść do etapu drugiego, a potem wejść do trzeciego (słyszałem że najtrudniej jest właśnie przeskoczyć z drugiego do trzeciego). Oczywiście po pierwszym etapie też będę intensywnie pracować. Bardzo zależy mi na tym, aby ugrać finał już w pierwszej klasie, bo w drugiej i trzeciej zajmę się Olimpiadą Matematyczną (chcę studiować matematykę, chemia to jedynie moje hobby). Pytam dlatego, ponieważ większość osób z tego co czytam przygotowywało się przez całe liceum, aby cokolwiek osiągnąć). Nie mówię oczywiście o takich geniuszach, którzy zostali laureatami jeszcze w gimnazjum, bo tacy też są. Czy wg weteranów tego konkursu jest to realne? Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na wypowiedzi Glikoproteiny. Wiem już, że bardzo dużo materiału mam do przerobienia, sama Organiczna McMurryego zajmie pewnie bardzo dużo czasu, a są też inne lektury. Na szczęście mam już jakieś obycie w laboratorium, bo posiada takie nasza szkoła i przygotowywaliśmy projekt gimnazjalny, w którym przedstawialiśmy różne ciekawe reakcje. Zadania wstępne mi nie podchodzą, na razie nic nie rozwiązałem. Czy trzeba rozwiązać je wszystkie, aby zakwalifikować się do I etapu? Mam nadzieję, że jakaś wprawa w rozwiązywaniu zadań olimpijskich przyjdzie z czasem. Tak więc co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Sailror
Posty: 21
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 21:15

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Sailror »

Filipos38, ja też byłem laureatem tylko w świętokrzyskim i wiem, że to są żadne podstawy. Nie mówię tego, żeby Cię zdołować czy coś tylko mówię jak jest.
A co do laboratorium, to nie wiem jaki miałeś poziom w gimnazjum ale idę się założyć, że mieli tylko podstawowe odczynniki do gimnazjum, bo to gimnazjum a im zawsze hajsu szkoda na chemię (sam to przerabiałem).
Szanse zawsze jakieś są, ale to już zależy tylko od twojej determinacji i pracowitości
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hipstęł »

Do ciekawszych zagadnień 62. Olimpiady będą chyba należały przemiany fazowe i po raz kolejny związki fosforu/nukleozydy.
Krystalografia w tym roku będzie na 100%, ponieważ w roku ubiegłym była tylko jej zapowiedź i ostatecznie zadanie dotyczyło teorii pola krystalicznego, nie zaś konkretnie krystalografii.

Jeśli chodzi o to, czy można zostać finalistą, to powiem szczerze, że można. Jest to dość problematyczne, ale możliwe. Organiczna na II etapie w tym roku pewnie będzie bardziej przystępna. Do pierwszego etapu warto przeliczyć zadania z poprzednich edycji. Później to już loteria, nieraz jest tak, że lista wywraca się do góry nogami, po prostu trzeba trafić na zadania dla siebie".
Hubo11
Posty: 92
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 07:39

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Hubo11 »

Miejmy nadzieję, że dadzą 5 godzin na część laboratoryjną, albo niech zmniejsza stopień trudności. Bo sorry ale mniejsze szkoły nie mają WOGÓLE dostępu do odczynników a jak w Marczence pisało, że azotyn srebra tworzy białe igły a tu zachodze na część laboratoryjną i widzę brązową galaretke to pozdro Startowałem pierwszy raz i nigdy nie widziałem żadnych reakcji chyba że na filmikach strącanie CuOH2. I startuję w następnym roku i postanowiłem pieprzyć analityczną, bo tyle czasu w owym roku spędziłem z Lipcem w ręku a tu tylko 8 punktów! Szkoda gadać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości