Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: Piotrr »

djulie mozesz pojsc wczesniej rano i w sekretariacie odebrac. wtedy nikt nie bedzie widzial ale to sie i tak w teczce dostaje, wiec rowniez mozesz zabarac wyniki i uciec gdzie pieprz rosnie i dopiero odczytac rezultaty P
Dellarin mimo wszystko dam sobie rękę uciąć że próg w Kielcach nie bedzie wyzszy niz na sumie, pumie czy wojleku No i w skali kraju limit miejsc wzrosl o ponad 600 na lek i po trzecie z tym wynikiem spokojnie sie zalapiesz gdzies-zeby nie bylo ze czcze gadanie
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: djulie »

Piotrr, nie odbiorę wcześniej, bo mam do mojej szkoły 60 km i to trochę wyprawa ale pocieszyłeś mnie z tą teczką, chyba właśnie tak zrobię!

Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: Dellarin »

Piotrr, dokopałeś się gdzieś do limitów miejsc z Ministerstwa Zdrowia? Bo ja jakoś nie widzę projektu na ten rok, a słyszałam głosy, że jak dadzą na nowe uczelnie to odbiorą istniejącym, więc nie wiem czy będzie tak kolorowy jak początkowo sądziłam.
Jak ja się cieszę, że ten dzień już dobiega koońca, jeszcze tylko przespać noc i rano wyniki.
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: djulie »

No i co myślicie o progach? Bo panika staromaturzystów w internetach trwa, a mnie się wydaje, że progi może rzeczywiście wzrosną, ale czy aż tak?

Awatar użytkownika
SułtanSosnowca
Posty: 24
Rejestracja: 30 cze 2015, o 18:05

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: SułtanSosnowca »

To samo pytanko. Nie zdawałem chemii a słyszę w internetach o jakiejś grubej dewaluacji nowej maturki z chemiiltno offence dla ludzi którzy ją zdawali, myślicie że motzno podbije to próg w na zacisznym łódźkim woj-leku, bo mam tylko 169.
Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: Dellarin »

Piotrr, dzięki, dzięki Panie Piotrze, ja jakoś szukałam tego ostatnio u wujka google i na stronie ministerstwa, ale widziałam tylko z zeszłego roku.
Z moich obliczeń wynika że w skali kraju dołożyli ok. 396 miejsc. To wróży dobrze ogólnie rzecz biorąc
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: djulie »

SułtanSosnowca, sadze że na zaciszny woj-lek się spokojnie dostaniesz myślę że progi się niestety podniosą, ale nie o 6 punktów. Oby

FNetter
Posty: 11
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:58

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: FNetter »

Mam takie pytanie, czy ktoś się może orientuje czy Kielce będą ogłaszały wyniki stacjo i niestacjo za jednym razem? bo niby z harmonogramu tak wynika. albo ja źle przeczytałem, jakieś inne uczelnie robią tak jeszcze? bo widzę że pozostałe mają rejestracje znacznie później.
Awatar użytkownika
DwuTom
Posty: 58
Rejestracja: 25 lip 2014, o 15:56

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: DwuTom »

Z reguły rekrutację na niestacjonarne studia są koniec lipca początek sierpnia.

Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: Dellarin »

Dziś ok. godz. 15 mają się pojawić prognozy więc będziemy mieli czym się ekscytować i komentować. Ciekawa jestem do jakich doszli wniosków w tym roku, bo pewnie wybitnie trudno im będzie prognozować skoro dwie różne matury, dla nowych wydziałów totalnie ciężko coś prorokować, bo może będzie niżej, a może będzie wielki boom na te wydziały Ciekawe
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: promyczek14175 »

Nie sądzę, żeby to prognozy były miarodajne
ania_1001
Posty: 22
Rejestracja: 2 paź 2014, o 10:16

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: ania_1001 »

PROGI PUNKTOWE 2015 – PROGNOZA

Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra)

Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.

ANALIZA

I. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia z dnia 29. maja 2015 roku limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ma wzrosnąć aż o 394 miejsca. Jest to wynik m.in. otwarcia kierunku lekarskiego w Kielcach, Rzeszowie i Zielonej Górze. Należy pamiętać, że omawiany projekt niekoniecznie musi być w 100% zbieżny z ostatecznym rozporządzeniem, ale zazwyczaj tak właśnie jest. W praktyce zwiększenie limitu o tyle miejsc oznacza próg niższy (w stosunku do tego, gdyby limit nie uległ zmianie) średnio o nie więcej niż 1,5 punkta na każdej uczelni.

II. Z naszych analiz jasno wynika, że ilość maturzystów z rocznika ’96, którzy napisali maturę z biologii i chemii łącznie na 165 punktów (i więcej) jest wyższa niż rok temu. Nie da się ukryć, że różnica jest dosyć spora i z pewnością niekorzystnie przełoży się na tegoroczne progi. Niestety nie ma danych, które pozwoliłyby nam ocenić, czy ilość osób poprawiających maturę jest wyższa, czy niższa niż w roku ubiegłym. Można jednak założyć, że z roku na rok osób poprawiających nieznacznie przybywa.

III. Ciekawe wnioski płyną z analizy ogólnych statystyk maturalnych CKE. Wyraźnie widać, że wielu maturzystów wybrało z przymusu biologię jako egzamin rozszerzony na maturze. Świadczy o tym fakt, że znacznie więcej osób (42 572) pisało w tym roku egzamin z tego przedmiotu, niż w zeszłym (27 475). Bardzo niski średni wynik z tego egzaminu (43% w stosunku do zeszłorocznego 53%) nie świadczy zatem o tym, że egzamin wypadł słabo, lecz wskazuje na to, że wielu maturzystów przystąpiło do niego z przymusu, a więc bez przygotowania. Niska średnia nie przełoży się więc w tym przypadku na niską ilość osób, które osiągnęły bardzo wysokie i wysokie wyniki. Z porównania tegorocznych skal centylowych z zeszłorocznymi staninami wynika, że osób, które uzyskały wynik 80% i więcej jest w tym roku mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym.

IV. Miarodajnym dla prognozowania progów na medycynę jest egzamin z chemii. Ogólne statystyki opublikowane przez CKE podają, że do matury z chemii przystąpiło w tym roku niewiele więcej osób, niż w roku ubiegłym (27 313 w 2015r., 21 578 w 2014r.). Prawdopodobnie więc ilość kandydatów na medycynę w tym roku będzie tylko niewiele wyższa niż w roku ubiegłym, a niższa niż 2 lata temu (na podst. danych z Prognozy 2014). Natomiast po nieznacznie wyższej średniej egzaminu (52% do 50%) oraz wyższym odchyleniu standardowym (28 do 24) można wnioskować, że ilość osób, które uzyskały wynik wysoki i bardzo wysoki z chemii zwiększył się w stosunku do wyniku z zeszłego roku. To przypuszczenie potwierdzają opublikowane przez CKE skale centylowe: Wynik powyżej 81% uzyskało w tym roku ponad 2 razy więcej osób niż w roku ubiegłym!
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Przewidywane progi w rekrutacji 2015/2016

Post autor: promyczek14175 »

No to progi zaszalały na stomie. Myślę, że na leku będą wyższe niż te proponowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości