Amplituda fali

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
cinmar44
Posty: 1
Rejestracja: 16 lip 2015, o 15:53

Amplituda fali

Post autor: cinmar44 »

Witam

Przeszukałem chyba cały internet i nie mogę nic znaleźć

Otóż gdzie mogę znaleźć jakieś tablice ukazujące amplitudy fal elektromagnetycznych ?
Wzorów z tego co przeczytałem nie ma .
Proszę o pomoc
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Amplituda fali

Post autor: Adax82 »

cinmar44,
Według mnie nie ma takich tablic, a przynajmniej nie słyszałem o nich. Raczej skupię się na udowodnieniu dlaczego tak jest.
W przypadku fal ( drgań ) mechanicznych podaje się wzory wiążące amplitudę fali z jej energią w postaci dostępnych wzorów: energia fali jest proporcjonalna do iloczynu kwadratu amplitudy fali i kwadratu częstości kołowej drgań. Tak czy inaczej energia jest tym większa im większa jest amplituda drgań.
W przypadku fal elektromagnetycznych mamy tu analogię polegającej na tym, że energia fali jest sumą kwadratu natężenia pola elektrycznego i kwadratu natężenia pola magnetycznego, oczywiście z pewnym współczynnikiem proporcjonalności. Wektory natężenia pola elektrycznego i natężenia pola magnetycznego są zawsze do siebie prostopadłe.
Spłycając całą kwestię, można stwierdzić, że wektory natężeń pola magnetycznego i elektrycznego reprezentują amplitudę drgań.
Łatwo teraz wyobrazić sobie, że w skali makro, kiedy energie nie są skwantowane ( dyskretne ), a obserwujemy je jako zjawiska ciągłe o praktycznie dowolnej rozciągłości – trudno tu mówić o jakimś tablicowaniu.
Łatwo możemy wyobrazić sobie, że energia promieniowania elektromagnetycznego jest niewyobrażalnie wielka ( krańcowo wysokie natężenie promieniowania elektromagnetycznego ) w pobliżu Słońca, czy podczas wybuchu bomby jądrowej, ale na skutek wytłumiania tej energii wraz z odległością natężenie to spada do wielkości ledwo mierzalnych. Następuje tu zmniejszanie się wektorów pola elektrycznego i magnetycznego co uznajemy za zmniejszenie się amplitudy drgań pola elektromagnetycznego ( amplitud drgań pola elektrycznego i magnetycznego ). W całym tym procesie nie zmienia się częstotliwość promieniowania elektromagnetycznego.
Jeśli chcesz bardziej zgłębić tę materię to odsyłam do linka:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikibooks.org/wiki/Elektrodynamika_klasyczna/Fale_elektromagnetyczne_w_elektrodynamice_Maxwella
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości