Praca badawcza - temat

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
carrie258
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2015, o 11:08

Praca badawcza - temat

Post autor: carrie258 »

Co sądzicie o temacie pracy badawczej : Wpływ stężenia kwasu giberelinowego na przerwanie stanu spoczynku nasion grochu zwyczajnego.
Czy taki temat nadaje się na olimpiadę?
madzia131198
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2015, o 12:30

Re: Praca badawcza - temat

Post autor: madzia131198 »

Szczerze Ci powiem, że według mnie ten temat jest zbyt oczywisty. Bo wykazać to można za pomocą jednego doświadczenia na przestrzeni jednego dnia - pomijając czas wysiewu. Chyba, ze jakoś genialnie sobie opracujesz ten pomysł wykonasz z 15 prób i może, może. Ale ja bym tego się nie podejmowała. POWODZENIA!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Praca badawcza - temat

Post autor: AnnaWP »

Teoretycznie super.
Ale tak:
musisz pozyskać nasiona w stanie spoczynku bezwzględnego - stan spoczynku względnego nie wymaga traktowania i wystarczy je podlać. Zresztą wtedy bardziej odpowiedni byłby temat po prostu na kiełkowanie".
Wiesz, skąd je weźmiesz i o jakiej porze roku wypadnie im się pojawić?
Ja nawet nie wiem, czy i jak naturalnie występuje i przerywa się spoczynek u grochu akurat. Nie wymienia się go jako przykład w podręczniku, przynajmniej nie kojarzę. A te nasiona, które kupowałam pod wysiew kiełkowały doskonale bez traktowania.

Generalnie, jeżeli nie masz problemu z zakupem potrzebnych odczynników i nasion, temat jest fajny. Moim zdaniem nie ma tematów za typowych - przecież to tylko olimpiada, nobla nie dostaniecie.

A czy nie byłoby interesujące zniesienie efektu karłowatości u rośliny karłowatej?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości