Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ania

Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: Ania »

Szukam informacji o funkcjach aparatow szparkowych oraz ich lokalizacji w roslinie.Nie mam seledynowego pojecia gdzie to znalesc a szukalam juz wszedzie.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Aparaty szparkowe

Post autor: przyrodnik »

Temat aparatów był już poruszany na naszym forum ale w innym kontekście.
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 02:05 przez przyrodnik, łącznie zmieniany 1 raz.
tutturu6666
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2005, o 01:00

Re: Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: tutturu6666 »

Aparat szparkowy są to dwie komórki w skórce liścia i łodygi, między którymi znajduje się przestwór międzykomórkowy - szparka. Dzięki aparatom szparkowym odbywa się wymiana gazowa pomiędzy atmosferą wewnętrzną organów roślinnych a otoczeniem do przestworów międzykomórkowych miękiszu przenika dwutlenek węgla, a na zewnątrz wydostaje się para wodna oraz tlen, będący produktem fotosyntezy. Na każdym milimetrze kwadratowym powierzchni liścia znajduje się przeciętnie 100-400 aparatów szparkowych.
Komórki szparkowe mają charakterystyczne kształty, mogą być fasolowate ( irys) lub biszkoptowate ( trawy). Ich zgrubiałe ściany komórkowe zawierają żywą protoplazmę z chloroplastami. W skład aparatu szparkowego mogą wchodzić tzw. komórki dodatkowe. Aparaty szparkowe występują w skórce pokrywającej liście, gł. na dolnej stronie blaszki liściowej, w liściach pływających roślin wodnych - na górnej powierzchni liści, nie występują zwykle u roślin zanurzonych w wodzie.

Mechanizm ich działania to mechanizm osmotyczny ( osmoza), pozostający w związku z odwracalnymi zmianami stężenia substancji osmotycznie czynnych komórek szparkowych. Zmiany te są następstwem przejścia skrobi w cukier i odwrotnie. Dzięki możliwości zamykania i otwierania szparek roślina może regulować wymianę gazową oraz wyparowywać wodę.


Aparat szparkowy - struktury wielokomórkowe pochodzenia epidermalnego roślin służące do kontrolowanej wymiany gazowej. Szparki tworzą się we wczesnych stadiach rozwojowych rośliny, już na zawiązkach pędów. Aparat może składać się z kilku komórek (aparat szparkowy typu Gramineae, Amaryllidaceae, Mnium) lub kilkunastu u wątrobowców.
Aparat szparkowy składa się z dwóch komórek zawierających chloroplasty. Między nimi jest szparka, która jest połączona z przestworami miękiszu gąbczastego.
W skład aparatu szparkowego mogą wchodzić także komórki pomocnicze (przyszparkowe). Komórki aparatu mają zdolność zmiany kształtu, poprzez zmianę turgoru w komórkach szparkowych na zasadzie zjawiska osmozy. Ruchy te wspomaga nierównomierne zgrubienie ścian komórkowych, które grubsze są w środkowych odcinkach komórek szparkowych. Mechanizm ten umożliwia zamykanie (obniżenie turgoru) lub otwieranie (podwyższenie turgoru) szparek. Jest to związane z ilością wody. Jeśli komórki mają dużą ilosć wody, nadymają się i odciągają od siebie zgrubiałe ściany. Gdy następuje utrata wody, szparki się zamykają. Aparaty szparkowe kontrolują przechodzenie gazów z liścia i do jego wnętrza. Ich działanie ma różnież duze znaczenie w transpiracji (parowanie wody).

rośliny lądowe mają szparki na spodzie liścia, a wodne nie mają szparek(chyba, że mają liście na powierzchni wody, to wtedy szparka jestu góry") lądowe mają dobrze rozbudowaną tkankę wzmacniającą, natomiast wodne słabiej. lądowe pobierają tlen z atmosfery- wodne z wody. lądowe mają dużo miękkiszu zasadniczego, natomiast wodne, mają miękkisz powietrzny(jeżeli są to rośliny unoszące sie na powierzchni wody) u roślin lądowych przeważajacym barwnikiem jest zielony chlorofil, natomiast u roślin wodnych(ale tych głęboko rosnących) są to barwniki brunatny i czerwony (krasnorosty i brunatnice).

pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 02:07 przez tutturu6666, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Re: Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: Gość »

:569: W skórce, na spodniej stronie, są maleńkie otwory, widoczne tylko przez mikroskop. Nazywamy je aparatami szparkowymi. Przez nie do wnętrza liścia wnika powietrze, którego składnikami są między innymi tleni dwótlenek węgla. Tlen jest potrzebny roślinie do oddychania, a dwutlenek węgla do wytwarzania substancji pokarmowych.
alaaa

Re: Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: alaaa »

a dlaczego są na spodzie liścia a nie u góry
iza

Re: Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: iza »

gdzie wymiana gazowa odbywa sie w starych lodygach?
pomóŻcie prosze
Gość

Re: Aparaty szparkowe oraz ich lokalizacja w roślinie

Post autor: Gość »

w starych łodygach? W tzw. przetchlinkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości