komórki wątroby mózgu i mięśni - różnice

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
michael_ad
Posty: 20
Rejestracja: 3 lis 2007, o 08:00

komórki wątroby mózgu i mięśni - różnice

Post autor: michael_ad »

Mam problem z zadaniem domowym. Mam napisać czym się różnią komórki mózgowa od wątrobowej i od mięśniowej? Co jest w jednej z nich a czego nie ma w drugiej. POMOCY
Ostatnio zmieniony 18 cze 2008, o 07:35 przez michael_ad, łącznie zmieniany 1 raz.
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: komórki wątroby mózgu i mięśni - różnice

Post autor: Kasia;) »

komórka nerwowa- neuron:
- pochodzenie ektodermalne (kom. glejowa: mezodermalne)
- charakterystyczny kształt: ciało kom. (tutaj jądro kom, czasem mogą być 2, obfita ER, mitochondria, AG i inne organelle), liczne wypustki- dendryty i aksony (mogą być pokryte mieliną)
-funkcja: przewodzenie impulsów nerwowych
- podział: ruchowe, czuciowe, pośredniczące

komórka mięśniowa-miocyt:
- pochodzenie mezodermalne
- kształt wrzecionowaty
- zdolne do skurczu dzięki licznym miofibrylom, liczne mitochondria, rozbudowane ER
- podział:
1. białe- szybko się kurczą, szybko się męczą, stosunkowo mało mioglobiny, mitochondriów i cytochromu, spalają glukozę (glikoliza beztlenowa)
2. czerwone- wolno się kurczą, duża wytrzymałość, bogate w mioglobinę i mitochondria, źródło enegrii: fosforylacja tlenowa
3. pośredniczące- cechy kom. białych i czerwonych

komórki wątroby- hepatocyty:
- pochodzenie endodermalne
- kształt wieloboczny
- posiadają mikrokosmki, duże jądro, dużo mitochondriów, rozwinięte ER i AG, lizosomy
- spełniaja wiele różnych funkcji: metabolizm cukrów, białek , lipidów, wydzielanie żółci, detoksykacja, produkcja albumin itp.

Póki co nic więcej mi na myśl nie przychodzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości