Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
bozzo
Posty: 10
Rejestracja: 6 lip 2015, o 20:54

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: bozzo »

Ja w liceum miałem wiodący j. niemiecki, a angielski tylko podstawa ( babka wchodziła do klasy i mówiła, że mamy zając się czym chcemy- tak wyglądały nasze lekcje.) Czy jako ktoś kto zna tylko podstawy ang jestem wstanie poradzić sobie na tej uczelni czy może wybrać PUM gdzie podobno jest łacina ? Mogłabyś jeszcze napisać jak wyglądają takie zajęcia z anatomii i na czym ogólnie polegają egzaminy i kolokwia ?
Awatar użytkownika
undercover
Posty: 2
Rejestracja: 3 lip 2014, o 22:33

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: undercover »

U nas też są osoby, które w liceum uczyły się niemieckiego i spokojnie dały sobie radę z angielskim mianownictwem. Na początku każdemu jest ciężko ogarnąć te wszystkie anatomiczne nazwy ale po jakimś czasie same wchodzą do głowy. Od łacińskich różnią się w bardzo małym stopniu, najczęściej samymi końcówkami, które w języku angielskim jednak są prostsze bo nie ma żadnych odmian.
Zajęcia z anatomii wyglądają różnie w zależności od asystenta. U nas było tak, że na początku ćwiczeń asystent pokazywał nam struktury na preparatach, a potem zostawiał nas żebyśmy sobie wszystko sami jeszcze raz powtórzyli.
Kolokwium z anatomii - część praktyczna to tzw. szpilki, czyli na stołach ułożone są preparaty, w które powbijanych jest 10 szpilek. Podchodzi się po kolei do każdego stanowiska i ma się 30 sekund na rozpoznanie struktury i napisanie nazwy (po angielsku) na kartce. Jak ma się 60% dobrze to podchodzi się do części teoretycznej, czyli testu jednokrotnego wyboru (30 pytań).
Egzamin z anaty wygląda podobnie - część praktyczna to 30 szpilek, a test to 100 pytań jednokrotnego wyboru, z tego w 50 pytaniach struktury są po angielsku, a w 50 po polsku.
carmenna
Posty: 252
Rejestracja: 10 lip 2013, o 18:09

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: carmenna »

bozzo, nie masz się czym przejmować, na pewno nie wybieraj uczelni przez pryzmat języka! Nauczenie się nazw struktur na początku może wydawać się jakimś problemem, ale z czasem nie będziecie nawet zauważać, kiedy zapamiętujecie mianownictwo.

Co do ćwiczeń z anatomii dużo zależy od asystenta, w mojej grupie zajęcia wyglądały podobnie, jak u undercover, asystent czasami nam zadawał pytania, ale wszystko na spokojnie, bez żadnych konsekwencji. Na każde ćwiczenia obowiązuje partia materiału - zgodnie z rozpiską ćwiczeń. Warto wiedzieć o czym mówi i co pokazuje asystent, lepiej się uczyć systematycznie niż potem ogarniać wszyystko na koło od początku. Kolokwia są mniej więcej co 4 zajęcia, co w przełożeniu na plan - mniej więcej co dwa tygodnie (2 ćwiczenia w tygodniu po 1,5h). Na ćwiczenia - biały fartuch +czepek (może być kolorowy ) + zmienne obuwie + można mieć swoją pęsetę, ale to wszystko już pewnie wiecie.
Alina
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2015, o 16:44

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: Alina »

Wystarczy Bochenek i Jaroszyk (obowiazkowo) serio te dwie ksiazki i na luzie caly I rok ogarniesz
carmenna
Posty: 252
Rejestracja: 10 lip 2013, o 18:09

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: carmenna »

Jaroszyk? Mam nadzieję, że to tylko żart, bo jest totalnie zbędny.
Bez Bochenka też można na spokojnie zdać.
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: Matjozi »

Jaroszyk jest niepotrzebny.
Co do Bochenka - jak kto woli. Czytałem Bochenka, bo podobał mi się jego styl pisania, ale są osoby, do których bardziej przemawiają wypunktowane od myślników zagadnienia (Skawina).
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: makebelieve »

Buty na zmianę muszą być jakieś konkretne? W której grupie najlepiej być? Można gdzieś zobaczyć plan zajęć?
Generalnie mocno zastanawiam się nad Szczecinem i Bydgoszczą i nie wiem co wybrać
szska
Posty: 505
Rejestracja: 6 mar 2011, o 09:22

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: szska »

Buty na zmiane obojętnie jakie, ale dobrze jesli będą pełne z przodu. Mogą być białe medyczne, mogą być crocsy, nawet ludzie trampki nosili. Co do grupy to i tak kwestia osób z którymi się w niej spotkasz Grupa 7 na 1 roku ma bardzo fajny plan ale na drugim roku nie było już tak lekko Ale niektóre grupy mają szczęście do trafiania na fajnych asystentów ^^. Plan zajęć pokaże się pewnie w połowie września
kgraczykowska
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2015, o 19:16

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: kgraczykowska »

Makebelieve, wybierz Bydgoszcz, to spotkamy się drugiego października!
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: makebelieve »

kgraczykowska- zalezy kiedy sie dostane bo jesli po 15 wrzesnia jak juz bede w Szczecinie to nie bede rezygnowac

kgraczykowska
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2015, o 19:16

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: kgraczykowska »

w takim razie powodzenia
kgraczykowska
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2015, o 19:16

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: kgraczykowska »

Hej, sluchajcie mam prosbe do studentow lekarskiego rok 2 i wyzej
w jakim jezyku najlepiej kupic atlas anatomiczny? Dokladniej : Sobotta po angielsku czy po polsku? Bede wdzieczna za porade
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: Lekarski - Materiały/książki na pierwszy rok

Post autor: Matjozi »

Angielski/łacina, bo jak nie to będziesz szukać i tłumaczyć sobie wszystko na docelowy język
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości