Stara podstawa programowa - matura 2016

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Babcia86
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:19

Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: Babcia86 »

Moi drodzy pewnie jest tu sporo osób, które będą zdawać w maju 2016 maturę z biologii i chemii wg starej podstawy. Śledziłam kontrowersje związane z maturami w tym roku i doszłam do wniosku, że moglibyśmy spróbować wystosować petycję do CKE o możliwość WYBORU między starą a nową podstawą prog.

Przyszło mi to do głowy, ponieważ pamiętam, że kiedy wchodziły nowe matury (pisałam maturę w 2005 roku jako pierwszy rocznik nowego systemu z gimnazjum), to rocznik ode mnie starszy miał do wyboru pisanie matury starej lub nowej - mimo że był to rocznik w ogóle nie przygotowany do tej formy egzaminów.

Zatem jeśli podczas matur w 2004 był wybór między diametralnie różnymi formami egzaminu, mimo braku jakiegokolwiek przygotowania starszego roczniku, to dlaczego my nie moglibyśmy wybrać nowej podstawy programowej, która różni się tylko nieznacznie?

Całość można solidnie umotywować wyrównaniem szans między zdającymi w tym samym czasie. Zrozumiałe jest, że CKE nie powinno narzucać wszystkim nowej podstawy programowej, bo wg prawa starsze roczniki nie były wg niej prowadzone. ALE nie widzę większych przeszkód w pozostawieniu możliwości wyboru.

Co o tym sądzicie? Gdyby pod taką petycją podpisało się wiele osób myślę, że miałoby to sens i szanse powodzenia. Można też poprosić o opinię radcy prawnego, ale używając logicznego myślenia, to rozwiązanie powinno być w zgodzie z prawem oświatowym.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: randomlogin »

Nope. Nie da rady. Niemozliwe. Bez szans.

Dlaczego?
Babcia86 pisze:Można też poprosić o opinię radcy prawnego, ale używając logicznego myślenia, to rozwiązanie powinno być w zgodzie z prawem oświatowym.
Oszczedze ci/wam/nam pieniedzy. Ustawa mowi wprost, ze ci ktorzy pisali po staremu, poprawiaja po staremu. Nie, ze MOGA po staremu. Tylko ze po prostu tak jest.
Babcia86 pisze:Przyszło mi to do głowy, ponieważ pamiętam, że kiedy wchodziły nowe matury (pisałam maturę w 2005 roku jako pierwszy rocznik nowego systemu z gimnazjum), to rocznik ode mnie starszy miał do wyboru pisanie matury starej lub nowej
I wtedy taka opcje przewidywalo prawo. A teraz nie.
Babcia86 pisze:wystosować petycję do CKE o możliwość WYBORU między starą a nową podstawą prog.
Jak wyzej - CKE nie ma tu nic do gadania. To nie jest ich decyzja. To musialaby byc petycja do poslow, senatorow, i prezydenta. Mowiac krotko - potrzebna jest zmiana ustawy. Jak ustawa bedzie zmieniona, to juz nie bedzie trzeba petycji do CKE - bo oni wtedy tez nie beda mieli nic do gadania.
Babcia86 pisze:ALE nie widzę większych przeszkód w pozostawieniu możliwości wyboru.
jw.
Babcia86 pisze: Gdyby pod taką petycją podpisało się wiele osób myślę, że miałoby to sens i szanse powodzenia.
jw, niezaleznie od tego ile osob sie podpisze. Jak zbierze sie 100 tys. podpisow, to mozna wyjsc z inicjatywa ustawodawcza. Ale badzmy szczerzy - taka liczba jest nierealna. Poza tym to tylko pomysl ustawy, nadal ktos by ja musial przeglosowac i podpisac.
Babcia86
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:19

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: Babcia86 »

Toś mnie pocieszył Ale nurtuje mnie jeszcze jedno, skoro:
randomlogin pisze:Ustawa mowi wprost, ze ci ktorzy pisali po staremu, poprawiaja po staremu. Nie, ze MOGA po staremu. Tylko ze po prostu tak jest.
to co w takim razie z tymi, którzy nie pisali tych matury nigdy i przystąpią do nich po raz pierwszy (wcześniej zdając z innych przedmiotów)? Widzę, że masz dobre rozeznanie w temacie - jak to widzisz?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: randomlogin »

Z ta czescia problem poczatkowo mialo samo CKE, i pierwsza ich interpretacja byla taka, ze pisanie po staremu liczy sie dla kazdego przedmiotu oddzielnie. Niestety ta wersja nie bardzo miala w czymkolwiek oparcie, wiec pomeczone troche po niedlugim czasie CKE doszlo do - jedynego slusznego - wniosku, ze nie ma to znaczenia. Jesli sie cokolwiek pisalo wczesniej, to i te podwyzszane przedmioty, i nowe przedmioty, ktore pisze sie pierwszy raz, pisane sa na starych zasadach.
(EDIT: technicznie rzecz biorac nawet nie trzeba bylo ani razu po staremu matury pisac, bo ustawa mowi o absolwentach z latlt. - wiec jesli tylko skonczylo sie szkole, kiedy obowiazywaly stare zasady, to pisze sie na starych zasadach jeszcze przez pare lat.)
Babcia86
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:19

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: Babcia86 »

No cóż, trudno. Trzeba będzie się pogodzić z rzeczywistością - chociaż 30 dodatkowych minut na chemii bardzo by się przydało

Dzięki za informacje
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: randomlogin »

I przepis:
Absolwenci, o których mowa w ust. 1, którzy w terminach określonych w ust. 1 nie przystąpili do egzaminu maturalnego, nie zdali egzaminu maturalnego, chcą podwyższyć wynik egzaminu maturalnego uzyskany z danego przedmiotu lub przedmiotów lub chcą przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów, z których wcześniej nie zdawali egzaminu maturalnego, przystępują do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów na podstawie standardów wymagań, o których mowa w ust. 1, w okresie 5 lat szkolnych, licząc od końca roku szkolnego wymienionego w ust. 1.
ust. 1 to mowiac po polsku (zaleznie od miejsca przywolania) absolwenci dla LO do 2013/14, dla technikum do 2014/15, a standardy wymagan to po prostu po staremu.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: randomlogin »

Ach, ale moze cie zainteresowac, ze na poziomie ustaw - czyli jedynym, na ktorym mozna cokolwiek ugrac - tez sa podejmowane proby robienia czegos. W piatek najblizszy zbierze sie sejmowa komisja edukacji, nauki i mlodziezy, z udzialem dyrektora CKE, minister EN, oraz zaproszonych kilku osob ze strony maturzystow, dokladnie w sprawie roznic poziomu w dwoch rownoleglych wersjach matury z chemii. A przy okazji takze tego, ze poprawkowicze nie maja centyli - a niektore uczelnie biora je pod uwage, co pozbawia na starcie kilkunastu punktow. Takie tam rzeczy.
Niestety okres na to kiepski, bo tuz przed wyborami, a sa bardziej nosne tematy. No ale informuje, ze jest. Ludkowie chca nawet wyrazac poparcie jakas pikieta pod Sejmem w tym czasie. Szczegolow nie znam i znac nie chce, ale na pewno da sie tego dowiedziec.
Babcia86
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:19

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: Babcia86 »

Ale nie kumam tego ostatniego fragmentu - w okresie 5 lat szkolnych, licząc od końca roku szkolnego wymienionego w ust. 1."

Od mojej matury minęło 10 lat. Chyba zapisy podobne temu wprowadzały zamęt w kwestii, czy po upływie 5 lat osoba, która zdała maturę ma ją zdawać w całości, czy tylko z interesujących ją przedmiotów. Ten temat już wyjaśniłam w CKE - wiem, że jeśli matura była zdana, to można swobodnie zdawać kolejne przedmioty lub poprawiać wybrane, bez powtarzania całej matury, nawet po upływie 10 lat.

Ale jak w takim razie rozumieć ten zapis powyżej?

Dzięki, dzięki - zainteresuję się tymi ruchami społecznymi
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: randomlogin »

Ale napisalem o jakim okresie mowa w ust. 1 - nie ma znaczenia kiedy ty konkretnie konczylas. Mi od matury minelo lat 7? Cos takiego. Ale i tak obejmuje mnie ten zapis. Przez 5 lat od 2013/14. Niezaleznie od tego, kiedy ja sam konczylem.

Zametu w kwestii o ktorej mowisz zadnego nie bylo - jesli sie dotarlo do wlasciwego przepisu, to sytuacja byla jasna jak slonce. Tylko byly osoby, ktore chybialy i zamiast wlasciwy to czytaly przepis obok, ktory dotyczyl innej sytuacji, a gdzie mowa o 5 latach a po 5 pisania calosci od nowa faktycznie byla.
Babcia86
Posty: 8
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:19

Re: Stara podstawa programowa - matura 2016

Post autor: Babcia86 »

Ok, rozumiem Ciekawe, czy dojdzie do jakichś zmian po tym spotkaniu z ministrem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości