XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Ziom z podlasia »

Jemioła jest na 100% półpasożytem
Producenci to zestaw - rzęsa, moczarka, poryblin
Trojanek, Trójczak to Przylaszczka
Nevermind
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2008, o 14:57

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Nevermind »

Szacuje się, że na 1/3 powierzchni Polski istnieją odpowiednie warunki dla wykorzystania energii wiatru, a produkcja energii elektrycznej z wiatru może osiągnąć nawet 17 proc. bilansu energetycznego kraju. W chwili obecnej w Polsce pracuje 29 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10 MW.

a pytanie o zalożenia w prawie UE było wg mnie nieprecyzyjne. Tzn. odpowiedzi były dwuznaczne - szczególnie podpunkt a)
"Strategia Wspólnoty w odniesieniu do odpadów
Dokument ustala pięć podstawowych zasad średnio- i długoterminowej strategii, ukierunkowujących prawo i działalność Wspólnoty Europejskiej w zakresie gospodarowania odpadami. Są to:
zasada 1 - zapobieganie - zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez technologie i produkty,
zasada 2 - recykling i powtórne wykorzystanie odpadów - m.in. optymalizacja systemów zbierania i segregowania, tworzenie rynków zbytu dla produktów wytwarzanych w procesie powtórnego wykorzystania i recyklingu,
zasada 3 - optymalizacja ostatecznego usuwania - składowanie jest złem koniecznym i musi odpowiadać rygorystycznym normom działania winny być ukierunkowane na zwiększenie wysiłków w celu zastosowania innych procesów obróbki fizykochemicznej lub biologicznej odpadów,
zasada 4 - regulacje dotyczące przewozu - zgodne z Konwencją Bazylejską,
zasada 5 - działania naprawcze - wykrywanie i rekultywacja porzuconych składowisk, stosowanie zasadyzanieczyszczający płaci", ustanowienie ścisłego zakresu odpowiedzialności za odpady niebezpieczne od chwili ich powstania do unieszkodliwienia ("cradle-to-grave czyliod kołyski do grobu").
kerio
Posty: 53
Rejestracja: 28 sie 2007, o 22:36

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: kerio »

naataaliaa pisze:jamilo polpasozyt, niezmienione obszary chyba tundra, bioindykatorzy chyba tam gdzie byl pstrag potokowy, klif to prawdopodobnie Nadmorski PK, biopaliwa- estry, najmniej toksyccny CO2, z rospuda to ostatnie zaznaczylam, ze wstrzymanie tymczasowe. mam nadzieje ze to jest dobrze

jemiola mialem tak samo, tundra też , tez z tym pstragiem ale podobno ale zastanawialem sie nad chyba odpowiedzia b bo cos mi nie pasowalo z tymi kolejnymi. klif mialem wolinski chyba ., biopaliwa oczywiscie estry szkoda alkoholu na to , CO2 oczywiscie. z rospuda dałem to z tym trubunalem ze sad wydał ze musi orzec trybunal UE nie wiem czy dobrze


W lipcu Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.


a co z tym 80 leciem ?
Gregor7
Posty: 166
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:34

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Gregor7 »

w 1928 roku powstal LOP, wiec na pewno to to:)

[ Dodano: Wto Sty 08, 2008 17:20 ]
a smiesznie, z tym pytaniem o Krajowy Monitoring Powietrza, bo duzo osob zaznaczlo, ze nadzoruje go Panstwowy Administator Monitoringu Srodowiska, a ja znalazle, ze jendak IOŚ. :]
Izulka;)
Posty: 34
Rejestracja: 10 sty 2007, o 15:12

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Izulka;) »

ja mialam ze gatunki inwazyjne- 1%, jemiola- topola to jest polpasozytnictwo, z wydmami zaznaczylam ze Wolinski PN, o zmywarce napisalam ze ulatwia zycie ale zwieksza zuzycie wody, z tymi turbinami zaznaczylam 960MW( czy jakos tak) ale chyba zle/, a najlepsze w tym wszystkim jest to ze tyyyle czasu sie glowilam nad tym sprzataniem swiata i w koncu zaznaczylam ze od 1994 ale do teraz nie wiem kiedy w koncu to bylo, jako najmniej toksyczny zaznaczylam CO2. Kurczę.ja juz chce odpowiedzi bo naprawde jestem ciekawa jak mi poszlo:/
Gregor7
Posty: 166
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:34

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Gregor7 »

ja o zmywarce, żesprzyja ograniczeniu zuzycia wody i energii. sprzatanie swiata:
W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 r.
.z turbinami zaznaczylem, ze 1820 ^^ciekaw jestem co z tymi klifaami i ta rospuda i bioindykatorami i tymi obszarami niezmienionymi dzialanoscia czlowieka. bo od nich duzo zalezy^^
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Ziom z podlasia »

Sprawdziłem we źródłach : turbiny - 280 MW (stan na październik 2007)
Klify - niestety Woliński
Rospuda - tymczasowo zakazł prowadzenia inwestycji
A te obszary niezmienione tu na prawde nie wiem,
Nie wiecie ile pkt za 7 zadanie? też jeden
Gregor7
Posty: 166
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:34

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Gregor7 »

jeden.
kerio
Posty: 53
Rejestracja: 28 sie 2007, o 22:36

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: kerio »

Gregor7 pisze:w 1928 roku powstal LOP, wiec na pewno to to:)

[ Dodano: Wto Sty 08, 2008 17:20 ]
a smiesznie, z tym pytaniem o Krajowy Monitoring Powietrza, bo duzo osob zaznaczlo, ze nadzoruje go Panstwowy Administator Monitoringu Srodowiska, a ja znalazle, ze jendak IOŚ. :]
a ja tak zaznaczyłem bo często z tym IOŚ maja pytania
jablczok
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2008, o 17:42

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: jablczok »

czy, tak jak ja, mogliście zabrać do domu arkusz z pytaniami?
olcinka
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2007, o 13:11

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: olcinka »

Ja pamiętam zadania takie jak:
1) Czym jest sozologia? - dalam ze czesc ekologii i zupełnie nie pamiętam pozostalych mozliwosci
2) o tym obiegu materii - dalam ze obieg materii i przepływ energii
3) Nie pamiętam treści ale dałam ekoton
4) jw. antropropresja
5) jw. restytucja
6) gdzie węże składają jaja - dałam że pod pniakami i w kępach traw
7) czcią otaczane były - dałam że dęby
1/3 lądów stanowiły - dałam że tundry
9) monofag - dalam jenot czy jakos tak a wiem ze miala byc koala
10) o tej rafie koralowej - dalam ze zmnijszona ilosc drapieznikow
11) ekosystem wodny tonie pamietam jakie organizmy ale dalam odp ca d e"
12) bioindykatory wodne - dalam odp z pająkiem topikiem
13) twarda woda za sprawą Ca i Mg (100% pewnosci)
14) wzór ozonu O3
15) 2 stopień oczyszczania - dalam ze chemiczne
16) zmywarka - dalam ze ogranicza wode i energie
17) neutralizacja zakwaszonych gleb - dalam ze przez wapnowanie
18) trojanek(.) - dalam przylaszczka (100% pewnosci)
19) najwczesniej kwitna - dalam leszczyny
20) hasłonie wytwarzac odpadow"
21) drewno - dalam klonu
22) ptasia grypa - choroba wirusowa
23) sepsa - kontakt z chorym
24) witaminy - dalam to z ryboflawina
25) cos tam przyswajalne dla przew. pokarmowego czy cos - dalam szczawiny
26) ile warzyw trzeba zjadac dalam ze 800g choc 80% ze to zle jest
27) najmniej toksyczny - dalam CO2
28) to pierwsze dalam ze 1%
29) 80 lecie LOP-u
30) ruchome wydmy - dalam ze w Wolińskim
31) klif - dalam Wolinski
32) rospuda - dalam ze tymczasowo zakazal
33) sprzatanie swiata - dalam ze od 1994
34) turbiny - strzelalam totalnie wiec nie pamietam co dalam
35) krajowy monitoring - nie jestem pewna ale chyba dalam ze Inspektor
36) Nagroda Nobla - dalam bodajże za GMO
37) biopaliwa - dalam estry
38) Jemiola - dalam polpasozyt
39) zadanie otwarte o ekologicznej pralni chemicznej

Jak widac malo brakuje zeby uzyskac na forum caly test wiec moze sie komus jeszcze cos przypomni:D
Awatar użytkownika
ponka
Posty: 423
Rejestracja: 1 sty 2008, o 20:30

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: ponka »

jesteście pewni tych odpowiedzi Bo jak je tak czytam, to dochodzę do wniosku, że będę miała jakieś 10pkt. Kurczę, chyba wszytko mam na odwrót.

z tym pytaniem 7 to mnie aż zamurowało na początku. Przecież zawsze były tylko pytania zamknięte, a tu nagle wypowiedź. Nauczycielki też były zdziwione na początku i nie wiedziały o co chodzi-jak napisać, bo zawsze oddawało się tylko karty odpowiedzi. Jak zwykle jesteśmy królikami (tzn. mój rocznik, w tamtym roku też same zaskoczenia. ).

Gratuluję wszystkim, którzy myślą, że dobrze im poszło .
Ja już nawet nadziei nie mam (a podobno umiera ostatnia ).
kerio
Posty: 53
Rejestracja: 28 sie 2007, o 22:36

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: kerio »

ponka pisze:jesteście pewni tych odpowiedzi Bo jak je tak czytam, to dochodzę do wniosku, że będę miała jakieś 10pkt. Kurczę, chyba wszytko mam na odwrót.

z tym pytaniem 7 to mnie aż zamurowało na początku. Przecież zawsze były tylko pytania zamknięte, a tu nagle wypowiedź. Nauczycielki też były zdziwione na początku i nie wiedziały o co chodzi-jak napisać, bo zawsze oddawało się tylko karty odpowiedzi. Jak zwykle jesteśmy królikami (tzn. mój rocznik, w tamtym roku też same zaskoczenia. ).

Gratuluję wszystkim, którzy myślą, że dobrze im poszło .
Ja już nawet nadziei nie mam (a podobno umiera ostatnia ).


W uzasadnieniu norweski Komitet Noblowski podał, że tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla były wiceprezydent USA Al Gore i oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu otrzymali "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości