Mikroskop stereoskopowy

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Witajcie,
Prosiłbym o poradę, który z mikroskopów stereoskopowych tri wybrać, cena do około 2000zł fajnie jakby była możliwość zwiększenia powiększenia do powiedzmy x160 - x180 bez konwertera.
Przeczytałem oczywiście cook-book o mikroskopach i dokładnie jestem w takim punkcie, że niewiele różniące się parametrami mikroskopy, wprowadziły zamęt w mojej głowie.
Firmy nad którymi się zastanawiałem to Bresser TPL i Delta Optical być może jeszcze jakieś są warte uwagi?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: planapo »

Do czego dokladnie? Jakiej jakosci dokumentacja?

Musi byc nowy?

90% firm to jeden pies. Chinski (
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Musi być nowy, do zastosowań amatorskich (ekspertyza foto numizmatów), zdaję sobie sprawę że to chinole, jednak musi to być nowy sprzęt, tak jak wspomniałem do około 2000zł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: planapo »

No to pewnie Delta. Poczekaj az jeszcze ktos da znac, a w steresokopowych malutko siedze.
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Widzę że jednak to niszowy temat
więc może jednak rzucę kilka propozycji nad którymi się zastanawiam:

Delta Optical

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-450t,d2098.html
TPL

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_269&roducts_id=3284&lunety=Mikroskop_stereoskopowy_TPL_TRINO_7x_-_45x_ZOOM,_o%B6w._halogenowe
Bresser

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_269&roducts_id=777&lunety=Mikroskop_Bresser_SCIENCE_ETD-101_7x_-_45x
Mikello pisze: Przejrzałem ebay.de i niestety markowy mikroskop to koszt zaczynający się od 100 euro.
Oczywiście miałem na myśli 1000 Euro


Podbijam, nikt nie używa takiego sprzętu?

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_269&roducts_id=905&lunety=Mikroskop_stereoskopowy_Bresser_Advanced_ICD_10x_-_160x_Trino
Ten ostatni model to już pod każdym brandem był sprzedawany Bo i Bresser i TPL

Przejrzałem ebay.de i niestety markowy mikroskop to koszt zaczynający się od 100 euro.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: planapo »

Nie musisz podbijac przy takim ruchu na forum (

Mozesz jeszcze spytac na forum entomologicznym, tam ludzie uzywaja w zasadzie wylacznie tego typu mikroskopow i moze ktos szczegolowiej doradzi.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Boguslaw »

Mikello pisze:Musi być nowy, do zastosowań amatorskich (ekspertyza foto numizmatów)
Osobiście miałem doczynienie tylko z różnymi mikroskopami stereoskopowymi PZO i LOMO :- (
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: planapo »

Szkoda, ze trwasz sie przy nowym, to mocno ogranicza mozliwosci, nie mowiac o cenie.

Ja na Delcie zagladalem w kilka stereoskopowych, no ale bardziej traktuje to jako zagladanie niz jakies powazniejsze testy. Takie wrazenie na szybko - ok.
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Strasznie ciężko uzyskać jakieś konkretne info na ten temat. Może mało kto używa takiego chińczyka. A i wszystkie są na jedno kopyto tylko naklejka się zmienia.

Więc chyba wezmę takiego Bressera ze względu na konwerter w zestawie i stosunkowo niską cenę. Choć coś czuję że będę żałował.

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_269&roducts_id=905&lunety=Mikroskop_stereoskopowy_Bresser_Advanced_ICD_10x_-_160x_Trino
Dzięki za zainteresowanie
JohnyM

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: JohnyM »

Te wszystkie stereo są siebie warte, nie ma znaczenia jaki weźmiesz. Obiektyw główny dobrej klasy (apo) ma Na w okolicach 0,25 - te chinole mają niższe, zgaduję że około 0,18. W układzie z soczewkami galileusza, weź z tego jakieś 33% co da około 0,6. Użyteczne powiększenie to około 60x, reszta to pustaki". Uprzedzając pytanie - mikroskopy takie jak zeiss axiozoom, które dają 800x mają inną zasadę działania i nie są prawdziwymi stereo.
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Dzięki za odpowiedź, jednak czy mógłbyś mi to przełożyć na język zrozumiały dla nowicjusza w tej dziedzinie?
Co znaczy pustaki"?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: planapo »

Chodzi o puste powiekszenie, wyjasnialem ogolnie w poradniku:
puste powiekszenie owocujace slaba jakoscia obrazu. Prosty przyklad objasniajacy efekt pustego powiekszenia: weź dowolny avatar z forum i powieksz do rozmiaru A3 lub wiekszego - zobaczysz wiecej szczegolow? Nie. Na takiej samej zasadzie dziala wlasnie mikroskop powiekszajacy 1600x i wiecej.

Rzeczywiste powiekszenie jest rowne max 1000xNA, wiecej daje puste nie wiem jak dokladnie w stereospokopowych, ale zasada jest ta sama, czyli jak widzisz jakis, ktory ma duzo wiecej niz reszta, a kosztuje tyle samo to cos jest podejrzane (

Potem dotyczy klasy obiektywu, i wg mnie Ciebie raczej nie dotyczy. Musisz kupic nowy - pozostaje ktorys z tych chinczykow. Reszty ja tez nie rozumiem (
Mikello
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 09:23

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Mikello »

Kupiłem jednak takiego TPLa

głownie dla okularów typu wide, (po prostu nie potrafiłem patrzeć przez zwykłe) a i ergonomia pokręteł bardziej mi odpowiadała.
Problem pojawił się z podłączeniem lustrzanki do trzeciego toru, ponieważ przy najmniejszym adapterze 23mm pole widzenia ma około 18mm a potrzebuję ~25mm
I teraz mam zagwozdkę czy kupić konwerter 0,5 czy adapter 0,5. Na chłopski rozum wybrałbym konwerter.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości