Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Caynne
Posty: 80
Rejestracja: 17 wrz 2014, o 15:28

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Caynne »

A nie nie, nie napisałam ale chodziło mi o 4 zadanie W 2 to oczywiste jest
MrRobak101
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2014, o 22:25

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: MrRobak101 »

Caynne pisze:A może ktoś pomóc mi w ustaleniu struktury związków X i Y? Chodzi mi o już konkretną strukturę łańcucha bo ciągle mam albo albo a dodatkowe informacje niewiele mi już mówią
Odpowiedź przesyłam w załączniku Nie uwzględniłem jedynie, że w związku X grupa metylowa może być zarówno w położeniu para jak i orto.
Załączniki
rozwiązanie.jpg
Caynne
Posty: 80
Rejestracja: 17 wrz 2014, o 15:28

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Caynne »

Nie liczyłam na aż tak dokładną odpowiedź ale dziękuję bardzo
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: as11as »

Dzięki MrRobak, dobrze się człowiek czuje, wiedząc, iż dobrze wykombinował. Mógłby ktoś podać reakcję utleniania w A3, gdyż swojej jestem średnio pewien?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: adamantan »

as11as pisze:Dzięki MrRobak, dobrze się człowiek czuje, wiedząc, iż dobrze wykombinował. Mógłby ktoś podać reakcję utleniania w A3, gdyż swojej jestem średnio pewien?
K2CS3 + 12H2O22H2SO4 + K2SO4 + CO2 + 10H2O

Nie uwzględniłem wtórnej reakcji powstałego H2SO4 z obecnym w środowisku K2CO3.
papa22
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 19:13

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: papa22 »

Witam wszystkich olimpijczyków!
Bardzo proszę o pomoc z organy, dokładniej z zadaniem A4. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, co się stanie po podziałaniu zasadą, a następnie kwasem na X i Y? Jak się te związki rozszczepią (o ile tak się dzieje)? HELP
gawalsky
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2014, o 05:38

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: gawalsky »

papa22,
Witaj.
Po podziałaniu zasadą na opisywany związek dojdzie do hydrolizy (związki się rozszczepią tak jak wspomniałeś wcześniej) a później, po dodaniu kwasu, dojdzie do zobojętnienia powstałego roztworu. Jako, że z dalszego zagłębiania się w treść zadania można dojść do wniosku iż są to estry, to rozszczepią się one na alkohol (fenol) oraz kwas karboksylowy. Z takimi reakcjami mamy do czynienia już na poziomie gimnazjalnym.
Pozdrawiam.
papa22
Posty: 8
Rejestracja: 4 sie 2015, o 19:13

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: papa22 »

Dziękuję bardzo, teraz wszystko pasuje ☺

Geniodekt
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2015, o 12:37

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Geniodekt »

A ja mam takie pytanie techniczno-organizacyjne. W osiągnięciach mojej przyszłej szkoły są wypisani m.in. laureaci Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego i Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Alchemik- jak się domyślam, to nie to samo. Rozumiem, że w każdym LO w Polsce mają obowiązek zapewnić tobie możliwość wystartowania w konkursie? Mieszkam w Krakowie, żeby nie było, że na jakimś odludziu i chcę nie wiadomo czego Niech ktoś mi wytłumaczy, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi konkursami chemicznymi.
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Ernestoo »

Różnice? Tylko Olimpiada Chemiczna zapewnia zwolnienie z matury i szerokie uprawnienia na uczelniach w rekrutacji. W innych konkursach głownie rozchodzi się o jakieś nagrody rzeczowe, sam fakt osiągnięcia czegoś, albo konkretne indeksy, jeżeli konkurs jest organizowany przez daną uczelnię.
Odnośnie zapewnienia udziału - powiem szczerze, że z tym może być problem i wiem to z własnego doświadczenia. W moim przypadku sam się zgłosiłem, sam pojechałem, żeby napisać test i dopiero, gdy przeszedłem dalej nauczycielka zaczęła się do mnie przyznawać". Bo u mnie w liceum była tradycja Olimpiady Biologicznej i każdy inteligentny biolchem był kierowany, żeby brać udział właśnie w niej nauczycielka nawet nie zdawała sobie bardzo z faktu istnienie Olimpiady Chemicznej ("to jest dla ciebie za trudne!"). Ale akurat w Olchemie można brać udział samodzielnie, nie jest to np. OB albo Olimpiada Języka Polskiego, gdzie nauczyciel ze złą wolą może praktycznie uniemożliwić ci wzięcie udziału.
Geniodekt
Posty: 6
Rejestracja: 3 sie 2015, o 12:37

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: Geniodekt »

OK, znalazłem, dziękuję za odpowiedź
Celem konkursultwojewódzki konkurs wiedzy chemicznej jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Udział w Konkursie nie wymaga tak zaawansowanej wiedzy chemicznej jak w przypadku Olimpiady Chemicznej. Poziom wymagań jest zgodny z podstawą programową nauczania chemii dla III i IV etapu edukacyjnego.
akmis978
Posty: 87
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 17:52

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: akmis978 »

Witam wszystkich serdecznie.
Czy mógłby ktoś się podzielić wynikami z A2? Chodzi mi o skład mieszaniny M1. Mi wyszło: 81 % Mg3N2 i 19 % MgO.
gawalsky
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2014, o 05:38

Re: Przygotowanie do Olimpiady Chemicznej 2016

Post autor: gawalsky »

akmis978 pisze:Witam wszystkich serdecznie.
Czy mógłby ktoś się podzielić wynikami z A2? Chodzi mi o skład mieszaniny M1. Mi wyszło: 81 % Mg3N2 i 19 % MgO.
Według mnie, powinno być dużo więcej tlenku i tylko trochę azotku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości