[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
makiflaki1985
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2015, o 16:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: makiflaki1985 »

Mam leda bez przysłony polowej to nie da się ustawić oświetlenia wg kohlera?
Anvendir
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2013, o 15:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Anvendir »

planapo, a masz ja może w pdfie?
Ewentualnie chciałbyś odsprzedać wersje papierowa?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Nie mam w pdf, a oryginalu nie sprzedam bo kolekcjonuje te materialy.

Zobacz czy tu nie ma: instrukcje-i-katalogi-pzo-nikon-olympus ... t40865.htm wiekszosc tych instrukcji w 99% zawiera ten sam tekst - procedury ustawiania koehlera, czyszczenie, przechowywanie roznia sie jedynie modelami i wykazem dodatkow. Wiec jesli to Cie interesuje to spokojnie znajdziesz tam.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jarud »

Makiflaki, mam wrażenie, że ci panowie są tobą trochę zmęczeni. Jestem na tym samym etapie co ty, no może o krok dalej, bo przeczytałem wszystko co znalazłem w internecie na angielskich i francuskich forach, kupiłem sporo książek o mikroorganizmach, a nawet je czytam. Co się dotyczy ulepszeń twego sprzętu, to - jak mi się wydaje - widziałem w polskich sklepach DO. oferty przystawki do oświetlenia Kohlera. Co prawda nie wiem jak oni rozwiązali problem centrowania kondensora, który pewno w twym mikroskopie jest nieruchomy, może rusza się oświetlacz? Musisz to sprawdzić. Jeżeli nic się nie nastawia, to tylko dekoracja. Jeżeli chodzi o tanie, szybkie rozwiązania, to w microscopy uk znalazłem artykuł o tym jak dorobić przesłonę polową do mikroskopów takich jak twój. W skrócie: zabierasz mamie kilka zakrętek od słoików, wiercisz w nich otwory od 2 do 8 mm nastawiasz kondensor tak, by obraz brzegu tej pseudo- przysłony był ostry i wybierasz przysłony dla poszczególnych obiektywów. Nie opisuję tego zbyt dokładnie, bo skoro chcesz mieć oświetlenie wg Kohlera, to pewno już wiesz jak się je ustawia. Problemem może być wypukła soczewka oświetlacza. Jeżeli wystaje ponad obudowę, to trzeba zainstalować na oświetlaczu kawałek plastikowej rurki, żeby przysłona nie rysowała soczewki. Nie jest to może na 100% oświetlenie wg Kohlera, ale pozwala znacznie ograniczyć niepożądane refleksy w obiektywie. Jeżeli mierzi cię wizja zakrętek, ostatnio na allegro ludzie z Łodzi sprzedawali kondensory z przysłoną za bodajże 18 zł. Tę przysłonę można odkręcić i użyć w twym mikroskopie. Co do innych tanich ulepszeń, to możesz dorobić szufladkę na filtry, jeżeli jej nie ma w twym mikroskopie. Wycinasz kółko z plastiku o rozmiarach przesłony w kondensorze, robisz w nim otwór o średnicy 32mm, wycinasz drugie kółko i robisz otwór o trochę mniejszej średnicy, sklejasz to razem. Przyklejasz kilka małych magnesów. Jeżeli przesłona jest z blachy, wszystko będzie się trzymało, jeżeli nie, do spodu przysłony trzeba przykleić kółko z żelaznej blaszki. Trzeba mieć tylko nadzieję, że płatki przesłony nie skleją się pod wpływem namagnesowania. Do tej szufladki możesz pakować różne filtry, do ciemnego tła, kolorowe itp. Gdzieś na forum o tym mówiono. Na koniec zauważ, że planapo, JohnyM, czy pickul nie tylko znają się na mikroskopach, robią doskonałe zdjęcia, ale i potrafią zidentyfikować to co jest na tych zdjęciach. Może warto coś poczytać na ten temat? Pozdrowienia
makiflaki1985
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2015, o 16:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: makiflaki1985 »

Jak zrobić żeby rzęski, wici i pseudopodia były dobrze widoczne na zdjęciu

szukam: PZO studar lab

mod: offtop - postaraj sie trzymac tematow (:
makiflaki1985
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2015, o 16:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: makiflaki1985 »

Jak się dadaje zdjęcia na tym forum?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

zalacznik.jpg
zniwiarz
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2014, o 07:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: zniwiarz »

Witam Panowie.
Wreszcie na allegro pojawiło się kilka sztuk biolarów w rozsądnych cenach.Jak widzi to wasze fachowe oko?
Osobiście skłaniam się ku pierwszemu,ale poczekam na wasze opinie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

Moim skromnym zdanie 1 lub 3 (tu bym poprosił o więcej zdjęć i ew. nie czyszczenie optyki, jeśli sprzedający ma to robić pierwszy raz?)
Przy 2 dobrze by było także mieć oryginalną oprawę żarówki, poza tym samo (jako takie) zamontowanie diody led to nie wszystko - JohnyM może coś podpowie, naświetli - )
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Mysle tak samo - 1 albo 3, pasuje zobaczyc wiecej zdjec (:
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jacekp-bio »

Boguslaw pisze:Moim skromnym zdanie 1 lub 3 (tu bym poprosił o więcej zdjęć i ew. nie czyszczenie optyki, jeśli sprzedający ma to robić pierwszy raz?)
Przy 2 dobrze by było także mieć oryginalną oprawę żarówki, poza tym samo (jako takie) zamontowanie diody led to nie wszystko - JohnyM może coś podpowie, naświetli - )
Jak się postara zachować ułożenie półprzewodnika w tym samym miejscu co żarnik żarówki to będzie mu już bliżej niż dalej do ustawienia dobrego oświetlenia . Do diody przyda się dobry radiator. Podobne rozwiązanie zastosowałem w MB30S - i efekt bardzo dobry. Choć nadal zewnętrzny oświetlacz / mocna diodowa latarka jest nieporównywalnie najlepszym rozwiązaniem.

Co do pytania:

Pierwszy miał krechę za czyszczenie optyki, nie wiem czym, nie wiem jak i nie wiem jak delikatnie. Po sprzęcie widzę, że sprzedający zajmuje się utylizacją sprzętu laboratoryjnego - i ma to lekko w D*** jak i co sprzedaje. Zatem ktoś może miał już nowy mikroskop a ten mu się kurzył. (co zresztą wskazuje pozostałość po tabliczce znamionowej). Spodziewaj się możliwości wymiany przewodu zasilającego.

Drugi miał krechę za oświetlenie i za zaniedbany stolik, jakby tam przeleciało nie jeden a tysiące preparatów, przy czczym sam mechanizm mocowania preparatów był źle zamocowany i jechał po stoliku. Oświetlenie kupione na szybko, widać to szczególnie po radiatorze .

Trzeci - za mało fotografii, osoba która jeszcze nic nie wysłała. 28 pozytywnych komentarzy. Jeżeli ktoś się zdecyduje - bezwzględnie PAYU. Natomiast ogromny plus za umieszczone fotografie - i mam nadzieję, że są z tego mikroskopu. To był główny i jedyny konkurent.

Ja sobie pozwoliłem na Biolara w wersji wariata - 1250 zł. Efekt ? - nie pracowałem na Biolarze w tak dobrym stanie. Żadnych luzów, wyczyszczony, obiektywy w doskonałym stanie, okulary w nieco gorszym. Żadnego obicia, ubicia, uderzenia, ukruszenia. Ma też coś niezwykłego - pierwszy raz spotkałem się z takim oświetleniem (fotografie) - i przyznaję radzi to sobie całkiem nieźle. Wchodzą LED 12V samochodowe - zatem z dostępnością nie ma problemu. Oczywiście przy Koehlerze zaczyna się zabawa

Przy mocniejszych żarówkach w Biolarze jest na tyle miejsca w podstawie, że da się wmontować wentylator od projektorów.

Testy objęły Kontrast ujemy / kontrast stereoskopowy dodatni / ciemne / jasne pole. W każdym wypadku - efekt był spodziewanie dobry. To Biolar - zatem czego można się spodziewać - po optyce. Odpowiedniki w tej samej cenie z Allegro - nowe mikroskopy mogą się schować. Mikroskop z bateryjką (SIC)

Minus - oliwienie mechaniki.
Minus - zmiana diody z triple na pojedynczą.
Minus - cena !
Załączniki
DSCF1320.JPG
DSCF1318.JPG
wentylator_projektor_SX425_.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Dzieki za tak szczegolowe opinie (:
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Pierwszy ma fajny zestaw okularów, i obiektywów. Może wymagać przeczyszczenia.
Drugi - nie ma oświetlacza. dioda max dla koehlera to 3w (na ebay da się już dorwać 5w), planachro zeissa nic nie da bez PK. Jak dla mnie odpada, bo zbyt drogi za to co oferuje.
Trzeci - właściwie to samo co pierwszy, lepiej wygląda, ale z doświadczenia wiem, że wygląd często nie jest wyznacznikiem stanu optyki i mechanizmów. Okulary ma tragiczne - konieczna wymiana na 10xSK lub 12/12,5xO.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości