SEM, konfokal itp

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
bella91
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2015, o 04:50

SEM, konfokal itp

Post autor: bella91 »

Mi marzy się STEM

Kod: Zaznacz cały

mikroskopelektronowy.pl/stem
Za taki mikroskop dałabym się pokroić. Niestety nie są one dostępne dla szaraków tylko dla dużych laboratoriów. Może kiedyś uda mi się znaleźć pracę w takim miejscu i będę mogła korzystać z tych wszystkich sprzętów o których na razie tylko czytam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: planapo »

Znam, nie osobiscie, jednego czlowieka-hobbyste, ktory ma SEM na prywatny uzytek. Na rynku wtornym jest to do dostania za nieporownywalnie mniejsze pieniadze niz oficjalnie". Osobiscie nie znam sie na takim sprzecie, ale kilka razy widywalem na ebayu, czy byl kiedys nawet na allegro.

Na ebayu mozna kupic uzywany sprzet (optyczny) jaki w kazdym innym wymiarze jest z powodu cen niedostepny dla pasjonatow, studentow itd.

Przy odrobinie determinacji i cierpliwosci mozesz z czasem na ebayu kupic KAZDY sprzet, wiekszosc z nas tutaj ma mikroskopy, ktore nowe bylyby dla nas niedostepne.
JohnyM

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: JohnyM »

gekonex pisze:Kupiłem ten mikroskop.
Przepłaciłeś, w tej cenie dostałbyć świetny MST od PZO, Zeissa lub Meopty.

Co do SEM/TEM, to na allegro były kilkukrotnie stare TESLE po 3-5 tysięcy. Uźywany JEOL po serwisie można kupić za ~30000. Szukając na ebayu, trzeba liczyć się z potężnymi kosztami przesyłki, bo taki sprzęt, szczególnie starszy, może zająć nawet cały kontener. Raz prawie kupiłem LSM510 Zeissa. powstrzymały mnie koszta przesyłki z Azji, które wyniosiły 17000zł. Dla takich gabarytów zostaje niestety tylko USA/EU.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: jacekp-bio »

Można mieć takowy mikroskop w domu. To są ogromne kobyły - potrzebujące prądu, dodatkowych urządzeń i ciągłego serwisu co rok. Do tego napylarka, chłodziwo, odsysacz, stabilizatory napięcia. Zresztą Możesz i pracować w takiej pracowni gdzie będą takie mikroskopy. Tylko życzę Tobie, by praca nie była na etacie podstawowym - technika - taki i mi proponowanoltwicked SICK

Johny M - Masz ochotę na mikroskop konfokalny ? Chyba Wiesz ile za regenerację laserów przyjdzie zapłacić. Btw. prawie te same koszty wysyłki co przy zamówieniu 4 motocykli X-D.
JohnyM

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: JohnyM »

Nipkow. Do LSM, lasery lepiej kupić na ebayu za grosze, to nie problem. Raz był zestaw he-ne, ar+kr + uv od Leica na allegro po 200/szt. To nie jest żaden problem, już dawno bym takie urządzenie poskładał, gdyby nie moje ograniczenie jeśli chodzi o soft/komputer sterujący. Choć ciągle próbuje, aktualnie składam zmotoryzowana oś Z w microphocie na arduino, ale idzie mi to jak krew z nosa.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: jacekp-bio »

Masz Pewność co do mocy i charakterystyki tych laserów ? Do tego najtańszy będzie zasilacz, nieco droższy światłowód i sam laser. Wiadomo na preparat Rzucisz minimalną moc lasera - jednak nadal warto znać charakterystyki laserów.

Zmotoryzowanie ośi Z bez jakiegokolwiek powiązania z obrazem może być trudne. Ja bym szedł w stronę LabView i kontrolera na USB/PCI/PCIEX. Np National Instruments USB-6009. Obecnie mam aplikacje LV (200 Euro za certyfikowaną z numerem seryjnym + wtyczka ImageAcquistion i Imaq vision deployment engine) - a kontroler to kwestia czasu i wolnego czasu. Ale podobnie idzie mi to jak krew z nosa :-/
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: Boguslaw »

"O rzesz ty orzeszku", żeby coś z tego jeszcze zrozumieć - )
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: planapo »

Wydziele potem watek o SEM i konfokalu do forum zaawansowanego, nie zdziwcie sie jak stad zniknie, bo jak ktos przeczyta cos takiego w dziale poczatkujacym zglupieje (
JohnyM

Re: Tani mikroskop do prostych obserwacji.

Post autor: JohnyM »

Czy ty znasz charakterystyki tych laserów? Pointery z allegro maja lepsze osiągi. Chyba, że chodzi o IR do multiphotona, to rzeczywiście jest laser przez duże L".
Niby dlaczego? Cyfrowo przez arduino do lustrzanki (już usunięte filtry aa i ir - pod nipkow), analogowo do joysticka. Już jest prawie gotowe (ale już prawie rok sie z tym grzebię). Jeszcze musze dobrać silnik krokowy i polutować niektóre komponenty na UPD.

Tu mam pytanie, bo ktoś z forumowiczów może znać temat. Potrzebuję zamówić dysk nipkowa z mikrootworami, czy znane jest komuś jakieś krajowe źródło, warsztat do wykonania mikrootworów na podstawie projektu. Oczywiście problemem jest to, że potrzebuję 2 dyski, a nie 20000.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: SEM, konfokal itp

Post autor: jacekp-bio »

Jedyne co mi przychodzi przy tworzeniu tarczy Nipkowa to płyta cd / DVD z odpowiednio wypalonymi ścieżkami, były kiedyś płyty umożliwiające wypalenie napisów na nich. Jest też możliwość by gdzieś odszukać siatek do lutowania układów BGA. Niestety nie znam warsztatu, który wykona 2 sztuki takich tarcz. No chyba, że będzie to jakaś politechnika albo technikum mechaniczne.

Z pointerami na allegro jest jeszcze większe przebicie ceny jak z MB30. Szczerze nie wiem do jakiej klasy trzeba rzeczywiście przepisać pointery - ale patent jak najbardziej może mieć sens. Osobiście szedłbym w powojskowy laser.

Dlaczego ? komplikacji sterownika. Przy LV wszystko kontroluje jedna aplikacja / jeden sterownik - przy Ardiuno nie wiem czy uda się dać kontrolę na jedną aplikację. Jest też nieco łatwiej z programowaniem zachowania sterownika. Jak i z bezpośrednią analizą, przetworzeniem i ustawieniem obrazu. Potem mogą być problemy z rekonstrukcją i stackami. Choć ImageJ - powinien sobie poradzić
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: SEM, konfokal itp

Post autor: jacekp-bio »

Ewentualnie Masz to:

ebay.com/itm/Nipkov-Spinning-Disk-Unit-on-Motorized-Slider-CARV-Crest-/281761304998

- z ceną na zabój. btw. Poprawiam - poprzedni post, nie tarczy a dysku.
JohnyM

Re: SEM, konfokal itp

Post autor: JohnyM »

CD.? Otwory muza być na wylot ^^
Jakie problemy? Nie rozumiem. Do arduino trzeba napisać program. Co się mu napisze, to zrobi. Ja mam tylko 5 parametrów - start, stop, up, down. Dla każdego up/down jest sygnał na wężyk spustowy, po odpowiedzi aparatu, sygnał wraca i jest kolejny up/down aż dojedzie do pozycji stop". Potem stos idzie ręcznie do photohopa camera raw, a potem albo do ImageJ do dekonwolucji, albo do Zerne na stack.
Jeśli do tego dodam Nipkowa, nic nie będę musiał zmieniać. Do arduino dodam następny silnik z regulacja RPM i tyle. tylko skąd wziąć ten dysk.

Co do ebayów, to widziałem wszystkie te aukcjie. Ja chcę 25 mikrometrów dla rozdzielczości, 45 dla światła i szczelinę 50 mikrometrów dla obiektywów poniżej 1.2. Także 1-2 dyski byłyby potrzebne dla ogarnięcia wszystkich obiektywów.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: SEM, konfokal itp

Post autor: jacekp-bio »

W Polsce nie wiem czy się Tobie uda cokolwiek z tym zdziałać. Szczerze, skoro w Polsce nie byłem w stanie na Śląsku w żadnym miejscu zamówić soczewki o konkretnych parametrach to resztę sobie można odpowiedzieć.

Z Nipkovem jest powiązanych kilka patentów.

Kod: Zaznacz cały

google.com/patents/US7388712

Kod: Zaznacz cały

google.com/patents/US20110090553

Kod: Zaznacz cały

google.com/patents/WO2002067570A1?cl=en 
itd. itd. Naprawdę Wierzysz, że ktokolwiek tutaj jest w stanie coś takiego wykonać ?

Masz trochę więcej tych parametrów - Masz jeszcze parametr związany z kątem obrotu silnika a to jest związane z ilością impulsów do silnika krokowego przy parametrze up/down. Zatem to byłby parametr przesunięcia osi Z. To już Będziesz kalibrować posiadając silnik krokowy. Ogólnie bardzo ładne rozwiązane. Choć podrzucił bym tam jakieś ograniczenia dla liczby kroków z / down (lub pozycji dolnej z) Byś sobie preparatu / obiektywu nie Rozwalił.

Tutaj przy LV - ja projektuję inaczej, nie przeprowadzam skanowania osi Z tylko skanowanie po osi X i Y. Pogram mam już prawie gotowy z LV i przeszedł symulacje - zobaczymy co będzie przy pracy z rzeczywistym sterownikiem (o ile projekt będę kontynuować). rozkazy ma właściwie podobne do Twoich. (przesuń w lewo, zrób zdjęcie, przesuń w lewo, zrób zdjęcie, przesuń na dół, zrób zdjęcie, przesuń w prawo, zrób zdjęcie) i Tutaj niestety ma mi to program złożyć - zatem bez kontroli obrazu może być potem nadmiar zabawy z łączeniem fotografii.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości