Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: Tomecek »

Witam.
Prowadziłem obserwacje dotyczące jednego gatunku ptaka i tu moje pytanie - co ma być w materiale i metodach?
Na pewno jaka metodyka, opisać teren badań, ale czy nazwą gatunku i jego stanowiskiem systematycznym należy opisać np. jego wygląd, migracje? Czy tylko pożywienie i ekologię, która ma znaczenie dla samej pracy?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: Smile_Forever »

Tomecek, w materiale i metodach opisujesz metodykę, teren badań, czas trwania badań i jego termin/terminy, jak najdokładniej. W pracy prowadzonej w terenie dobrze jest umieścić mapkę i zaznaczyć obszar, gdzie obserwacje zostały przeprowadzone. Pożywienie i ekologię uwzględnij w dyskusji konfrontując ją z wykorzystywaną literaturą, jeśli dotyczy to Twojej pracy. W materiale i metodach musisz opisać Twoje badania, a nie informacje o Twoim gatunku .
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: AnnaWP »

Trochę się nie zgadzam, trochę.

Tytuł brzmi materiały i metody".

Materiały oznacza informacje o tym, co badasz. Dane książkowe o gatunku można zamieścić we wstępie, ale równie dobrze we wstępie daje się dane ogólne, np. o budowie siewki, wpływie jonów itd., a w materiałach podaje się dane dotyczące wybranego materiału, czyli również gatunku. Ja zwykle daję dane o gatunku w materiałach właśnie, bo badam ogólne zjawisko na przykładzie gatunku. Sednem są ogólne zjawiska, i to o nich piszę we wstępie.

Tu podaje się również dane dotyczące konkretnego materiału, czyli jakie gatunki, jakie odmiany, jakie genotypy, które części rośliny pobierano itd., zależnie od rodzaju badań.

Oczywiście drugą częścią rozdziału są metody, czyli w jaki sposób wykonano badanie. Nie tylko jak założono eksperyment, ale i jak zebrano wyniki. Jak mierzono liście, jak ważono rośliny, jak oceniono rozwój itd. Również jak porównano wyniki, czyli jaką analizę zastosowano.

Wyniki to nie tylko tabelki i wykresy, ale również opis słowny. Wyniki bez opisu wyglądają dla mnie trochę tak, jakby autor nie rozumiał znaczenia wyników.

Dyskusja to odniesienie wyników własnych do danych literaturowych.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: Tomecek »

Dziękuję.
Jeszcze mam jedno pytanie - w regulaminie jest napisane, że na plakacie stosuje się czcionki równe i większe niż 14. Czy dotyczy to również podpisów pod zdjęciami, tekstu opisującego wykresy? I czy dużym blędem byłoby zastosowanie czcionki 13 przy piśmiennictwie? Troche brakuje mi miejsca.

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: Smile_Forever »

Tomecek, opisy zdjęć i wykresów można wykonać mniejszą czcionką, w piśmiennictwie nieraz spotkałam się z zastosowaniem trochę mniejszej czcionki niż w pozostałej części pracy (zresztą w swojej zrobiłam podobnie) i nie słyszałam, żeby komuś za to obcięli punkty
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Praca obserwacyjna - co ma być w materiale i metodach

Post autor: AnnaWP »

Nie sądzę, żeby ktoś to mierzył. Jeden punkt nie powinien wpłynąć na ocenę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości