V rok lekarski - książki

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Czy mógłby ktoś napisać, jakie książki są potrzebne na 5 roku?

Do interny wiadomo - Szczeklik, do radio Pruszyński.
Z neuro Kozubski i Prusiński?

Najbardziej zależałoby mi na w miarę kompletnej liście przydatnej literatury i ew. innych niezbędnych materiałów do nowych przedmiotów:
anatomia chirurgiczna i radiologiczna
anestezjologia
chirurgia dziecięca
choroby zakaźne
diagnostyka lab.
farmakologia kliniczna
ftyzjatria - też Szczeklik?
immunologia - Gołąb, koniecznie najnowszy (2012)?
medycyna nuklearna
medycyna ratunkowa
ortopedia i traumatologia
pediatria - gastro i endo z nowego skryptu?

2 semestr:
ginekologia
otolaryngologia dziecięca
parazytologia - Choroby pasożytnicze Buczek i atlas pasożytów jak na 1 roku?

W 2 semestrze są jeszcze wymienione e-seminaria z BHP i ochrony własności intelektualnej. Co to jest? Trzeba mieć do tego jakieś książki?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: senninha »

Neuro - Kozubski + Jakimowicz
Anatomia chirurgiczna i radiologiczna - my nic do tego nie potrzebowaliśmy, chociaż słyszałam, ze teraz są z tego zaliczenia.
Anestezjologia - są dwa ćwiczenia, zaliczenie na końcu, wystarczy słuchać, ew. poczytać wytyczne.
Chirurgia dziecięca - seminarium, ew, skrypt Chilarskiego - jest na chomikuj.pl
Choroby zakaźne - Cianciara, ew. Dziubek + wykłady
Diagnostyka - Naskalski, SOlnica, prezentacje asystentów
Farma kliniczna - tylko materiały z ćwiczeń
Ftyzjatria - jest dział o gruźlicy w Szczeklu + seminaria, bo podają trochę więcej informacji
Immuny - najlepiej najnowszy Gołąb, podobno są różnice w stosunku do starszych wydań, ale nie sprawdzałam
Med. nuklearna - na pierwszych ćwiczeniach dostaniecie skrypty, ale test zaliczeniowy powtarza się od 10 lat, więc bez przypału
Med. ratunkowa - zależy od asystenta, dowiecie się na ćwiczeniach
Ortopedia - Gaździk
Pediatria - zależ od asystenta, generalnie skrypt wystarczy.
Ginekologia - zależy od asystenta, raczej słuchać na ćwiczeniach
Otolaryngologia dziecięca - Beker (czy coś w ten deseń, generalnie to podręcznik z otolaryngo dorosłych, ale jest ok)
Parazyty - niby podręcznik, ale dr jest bezproblemowy i trzeba się postarać, żeby oblać

e-seminaria - materiały są dostępne przez internet, po zalogowaniu na konto, wszystkiego się dowiecie

Jeszcze jakieś pytania?

Btw, mam do sprzedania komplet materiałów z immunów i diagno, jak coś, to daj znać
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Bardzo dziękuję

Czyli Prusiński ("Neurologia praktyczna") do neuro jest niepotrzebny?
Ten Becker do laryngo to jest to?
Parazyty - niby podręcznik
Chodzi o ten podręcznik co na 1 roku? Atlas się nie przydaje i można się go pozbyć?

Czy oprócz Gołąba trzeba mieć najnowsze wydania? Gaździk do ortopedii może być 1-tomowy?

Czy warto chodzić na jakieś wykłady - ze względu na konieczność nauki z nich, korzyści typu dodatkowe punkty na zaliczeniach albo po prostu obowiązkową obecność? Chyba trzeba na ch. zakaźne?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: senninha »

Beker - tak, to ten.
Prusiński - szczerze mówiąc, pierwszy raz się z tą książką spotykam nie używałam jej i nie słyszałam, żeby moi znajomi ją czytali.
Parazyty - ten sam podręcznik, ja trochę z niego czytałam przed zaliczeniem. Atlas - nawet nie otworzyłam, raczej można sobie darować.
Gaździka miałam jednotomowego. Generalnie dobrze notować na seminariach.
Najnowsze wydania - chyba tylko Gołąb, można rozważyć najnowsze zakaźne, ew. diagno.

Wykłady - dobrze chodzić na zakaźne - profesor osobiście układa egzamin. Prawdopodobnie będą was straszyć, ze trzeba chodzić na reumatologię, hematologię i geriatrię - u nas nie było problemu z nieobecnościami, z kolei rok i dwa wyżej mieli z tego powodu przypały podobno.

I jeszcze jedno - na zajęciach z immunologi zdobywacie punkty, które są potem doliczane do egzaminu na zasadzie - max. 100 z egzaminu + max. 30 z ćwiczeń. Żeby zdać, trzeba mieć min 78 pkt razem z obu, więc warto pocisnąć na zajęciach, bo przy trudnym egzaminie sporo osób może polegnąć
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Na 1. zajęciach z immunologii jest wejściówka lub jakaś inna możliwość zdobycia punktów?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: senninha »

Na każdych zajęciach jest odpytka, pytają każdego, każdy dostaje 0-3 punkty. II rok miał wejściówki i odpytkę, my nie, nie wiem jak to będzie u was.
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Aha, czyli na pierwszych też?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: senninha »

Tak
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Innych przedmiotów też trzeba się uczyć na pierwsze zajęcia?

senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: senninha »

Raczej nie. Można poczytać sobie coś na pierwszą diagnostykę, bo niektórzy asystenci pytają, chociaż raczej bez konsekwencji.
mfurfur
Posty: 7
Rejestracja: 6 lip 2015, o 11:04

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: mfurfur »

Czy na diagnostykę przydaje się jakiś skrypt z Gdańska? Jaki ma tytuł? Jest dostępny w formie elektronicznej?
karchola
Posty: 369
Rejestracja: 22 lut 2009, o 14:11

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: karchola »

Nic mi nie wiadomo na temat wejściówek z immunów. U nas była odpytka jej forma zależy od asystenta. Byli tacy co przydzielali temat na zajęciach i każdy miał czas na opracowanie a byli tacy co z zasady stawiali 0
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: V rok lekarski - książki

Post autor: Dudek »

U nas doktor z Ortopedii mówił, że ten Gaździk to jakaś zemsta PRLu i żeby nawet tego nie czytać.

Ginekologia - Bręborowicz - pod niego jest egzamin.
Pediatria - Kawalec - ale to dopiero na egzamin na 6 roku
Otolaryngologia - w sumie to nic nie trzeba było u nas


PS. Z parazytologii nie nabijaj się z asystenta, że musisz jak mongoł rysować obrazki na 5 roku, bo wtedy da się uwalić sprawdzone info! ^^
***************************************************************************

Kod: Zaznacz cały

Prawdopodobnie będą was straszyć, ze trzeba chodzić na reumatologię, hematologię i geriatrię - u nas nie było problemu z nieobecnościami, z kolei rok i dwa wyżej mieli z tego powodu przypały podobno.
Nikt nie miał przypałów. Nie chodziłem na wykłady z niczego przez 6 lat i ładnie skończyłem studia .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości