XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: bezimienna »

Więc ma ktoś jakieś namiary? Bo ja nie zamierzam tej sprawy tak zostawić, a adres mnie średnio urządza:)

Tak na marginesie: nie domagamy (my- poszkodowani) się unieważnienia absurdalnego pytania tylko poprawy klucza w który wkradł się błąd. Myślę że w tym wypadku istnieje jakaś szansa na pozytywną reakcję na nasz apel!
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: zielenica »

Bezimienna, czy to Ty jesteś Kosheen z forum na stronie Olimp Biol? (Ja=Nuna, więc nie będę się powtarzać z odpowiedzią P)

Nie na temat, ale trudno: czy ma ktoś klucz odpowiedzi do testu z XXXIII Olimp Biol (2003-2004) z etapu okrgowego. Zrobilam test i nie wiem, jak mi poszło.
Gregor7
Posty: 166
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:34

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Gregor7 »

bezimienna: moze sprobuj sie skontaktowac z Wojewodzkim Komitetem OWE wlasiwym dla Twojgo miejsca zamieszkania. Moze tam maja namiary na Komitet Głowny?
makra
Posty: 62
Rejestracja: 31 gru 2006, o 16:14

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: makra »

47 pkt ciesze sie bo zobacze sie z wami w bielsku mam nadzieje ze w tym roku sie dostane do ustnej gdyz to ostatnia szansa bo kocze szkołe bede sie uczyc na olimpiade i na maturke z gegry i bioli i na egzamin zawodowy z ochrony srodowiska mma nadzieje ze cos to da
Gregor a ty jedziesz do bielska teraz
lukaszz15
Posty: 30
Rejestracja: 9 sty 2007, o 16:59

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: lukaszz15 »

Pierwotka można uznać za bioindykatora, używa go się w skali porostowej, pewnie wiecie o jaką skalę chodzi. Jego występowanie oznacza silne zanieczyszczenie powietrza. Przynajmniej ja tak znalazłem
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: bezimienna »

Z pierwotkiem ewentualnie jestem w stanie się zgodzić, ale do pałki juz mnie nikt nie przekona, bowiem ona jest w stanie wyrosnąć zarówno w zanieczyszczonym zbiorniku jak i czystym, więc NIE ma wąskiego zakresu tolerancjinie jest bioindykatorem! Porszyłam temat, bo szkoda mi osób które kumają ekologię, włożyły sporo pracy a teraz zostały skasowane na etapie szkolnym. Jeśli nikt nie jest zainteresowany wyjaśnieniem tego z organizatorami, to jak mówię- nie będę się wysilać, bo mnie szczególnie nie zależy. Jeśli i tutaj są osoby którym brakło 1 pkt, to uważałam że warto dociekać swego Zobaczymy tylko co będzie dalej z takimi niedopatrzeniami.

NA potwierdzenie moich słów: pstrąg i pływak chyba nie trzeba nikogo przekonywać iż do bioindykatorów należą, zaś co do rzęsy:
Badano akumulację rtęci w rzęsie drobnej (Lemna minor L.).(.) Stwierdzone zależności wskazują na potencjalną przydatność rzęsy drobnej do bioindykacji skażenia wód śródlądowych rtęcią.

Pałka wodna (.) Występuje w całym kraju w rowach i nad brzegami wód.

Więc co z niej za bioindykator?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2008, o 17:33 przez bezimienna, łącznie zmieniany 1 raz.
Gregor7
Posty: 166
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:34

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Gregor7 »

ja tylko z tym pierwotkiem cytuje co znalazlem, ale skoro tak napisali, to chyba jednak cos w tym jest. makra: przeszedlem do wojewodzkiego ponownie ale ponoc w tym roku etap wojewodzki nie jest organizowany juz w Bielsku, ale w Katowicach. tak powiedzieli mojej babce z biologii w biurze LOP-u w Bielsku. p.s, gratuluje wyniku.jednak jak sie ma ekologie w szkole jako przedmiot, to duoz daje, co mzona po wyniku zobaczyc:) moze wezme u Ciebie korki? pzdr:)
Awatar użytkownika
ponka
Posty: 423
Rejestracja: 1 sty 2008, o 20:30

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: ponka »

no i nie dostałam się miałam 30 parę punktów, więc bez szans, ale mam nadzieję, że za rok już mi się uda dojść trochę dalej niż tylko wojewódzki. Trzeba być ambitnym ( w końcu jestem dopiero w 1. klasie). Teraz już wiem jaka literatura i zakres materiału, więc za rok was wszystkich skasuję .
Gregor7 pisze:jednak jak sie ma ekologie w szkole jako przedmiot, to duoz daje, co mzona po wyniku zobaczyc:)
jaki jest twój profil klasy i w jakiej jesteś szkole, że masz taki przedmiot? Nikt z moich znajomych nie ma takiego przedmiotu. Chętnie bym się tam przepisała
makra
Posty: 62
Rejestracja: 31 gru 2006, o 16:14

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: makra »

hahhaha u mnie korki d troche wiedziałam niektore zgadywałam a na niektore wyliczanke robiłam. W katowicach psoko by było ale ciekawe w jakiej szkole Choc w to nie wierze bo cały czas jest w bielsku
ponka pisze:jaki jest twój profil klasy i w jakiej jesteś szkole, że masz taki przedmiot? Nikt z moich znajomych nie ma takiego przedmiotu. Chętnie bym się tam przepisała

ja chodze do Slaskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach na ochronie sroowiska d a przedmiot brzmi biologia i ekologia ale wiecej ekologi niz biologi d
Awatar użytkownika
ponka
Posty: 423
Rejestracja: 1 sty 2008, o 20:30

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: ponka »

Pałka wodna (.) Występuje w całym kraju w rowach i nad brzegami wód.

Więc co z niej za bioindykator?
też tak myślałam, więc ją odrzuciłam już na wstępie, gdyż u mojej rodziny na wsi nad rzekami i strumieniami pełno jej rośnie. Ale ja się może nie znam, tzn. być może,że to jeszcze jakiś inny gatunek jest No cóż, ale co możemy teraz zrobić, my-uczniowie? Nauczyciele pewnie nie podejmą tematu, bo pewnie mają argumenty za tym, że ona jednak jest bioindykatorem .


Ogólnie to chyba był pogrom w mojej szkole, bo z tego co widziałam, dość dużo osób miało ok.30 parę punktów. Ciekawa jestem kto przejdzie

Nie wiecie może gdzie okręg Zielonej Góry ma etap wojewódzki?
Awatar użytkownika
Kasiax
Posty: 148
Rejestracja: 8 kwie 2006, o 19:36

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: Kasiax »

Pałka wodna to rośnie w najgorszych osiedlowych bagnach eh, poza tym jak się przygotowywałam do olimp była podana jako przykład w EURYbiontach
Ale i tak wyliczyłam sobie, że mam od 40 do 42 punktów tyle, że w mojej budzie wiara będzie miała po 50
pawelch
Posty: 31
Rejestracja: 2 lis 2007, o 21:54

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: pawelch »

a posiada ktoś treść zadan? Najlepiej skan pytań ?

p.s zadanie z pałką wodną i ilością bodajże gram owoców było beznadziejne. 800 gram to podaje się w dietach dla sportowców innymi słowy dla ludzi o zwiększonym zapotrzebowaniu.
maciekLO
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2008, o 20:17

Re: XXIII EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ (2008)

Post autor: maciekLO »

"Do analiz zanieczyszczeń wód wykorzystuje się między innymi zielenice - pierwotka, skorupiaka rozwielitkę i rośliny wyższe, na przykład pałkę wąskolistną

RZĘSA WODNA W Polsce jest rośliną pospolitą, występującą na powierzchni zbiorników wodnych."Roślina akwariowa, hodowana w akwariach zimnowodnych.
I chyba najlepsze:Roślina nitrofilna, dobrze znosząca zanieczyszczenia ściekami komunalnymi."

Ja już nic nie rozumiem :D:D:D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość