podział komórek-zadanie

Materiały, notatki, ściągi podane przez użytkowników forum. Metody i sposoby nauki do matury z biologii. Wspólna nauka do matury na forum. Rozwiązania zadań, klucze, odpowiedzi.
minibioloszka
Posty: 14
Rejestracja: 26 maja 2015, o 16:15

podział komórek-zadanie

Post autor: minibioloszka »

określ czy zaburzenie podziału mitotycznego komórki może skutkować powstaniem organizmów triploidalnego(tak jak u roslin). uzasadnij swoja odpowiedz
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: podział komórek-zadanie

Post autor: jacekp-bio »

Jest możliwe tylko w przypadku mitozy

W mitozie każda z komórek potomnych dostaje ten sam materiał genetyczny. Jednak coś może zburzyć ten proces. Organizm w którym doszło to takiej mutacji to mozaika. Może wystąpić w zarodku lub później. Może każdy z nas może mieć takie komórki. Konsekwencje po prostu zależą od tego jak wcześnie doszło do tej mutacji. Im wcześniej tym większa liczba komórek jest dotknięta mutacją.

co może to spowodować ?

1) w przypadku słabego połączeń kinetochorów z mikrotubulami - doprowadzi to zaburzenia przeciągania chromosomów. Dzięki temu mogą powstać klony 3n/n lub 4n/n.

2) w przypadku problemów z separacją chromosomów (tutaj zaburzenie roli separazy)

3) w przypadku nadekspresji / mutacji perycentryny (białko centrosomu). Doprowadzi to do zaburzenia dwubiegunowości wrzeciona kariokinetycznego (wrzeciono może mieć więcej biegunów). Tutaj problemem staje się większa liczba centrosomów niż powinna być (występuje w komórkach nowotworowych). Zwiększona liczba centrosomów zaburza segregację chromosomów.

Taki proces występuje w komórkach nowotworowych jednak kariotyp jest stabilny. Co ciekawe co najmniej 1% wszystkich zapłodnień da nam triploidalną zygotę, nawet może urodzić się dziecko - jednak to są nieliczne przypadki (Inhibition of Mitosis in Human Triploid Cells - nature new biology 238, 11-13 (05 July 1972) | doi:10.1038/newbio238011a0).

Jednak temat jest o wiele wiele szerszy.
Załączniki
montage.jpg
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: podział komórek-zadanie

Post autor: jacekp-bio »

Edit - proszę o usunięcie słowa tylko w pierwszym zdaniu - nie mam opcji edycji postów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post