Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Nie_wiem
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 12:19

Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Nie_wiem »

Cześć wszystkim znalazł by się ktoś miły i wytłumaczył mi zadanie 14
Treść zadania

etap I i etap II jestem w stanie zrozumieć ale etap III to dla mnie czarna magia
Dlaczego w III etapie nie można dodać NaOH zamiast K2SIO3 ?
Załączniki
MCH-R1_1P-152.pdf
(332.28 KiB) Pobrany 28 razy
Nie_wiem
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 12:19

Re: Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Nie_wiem »

znalazłby*
Niyoshi
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2014, o 17:45

Re: Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Niyoshi »

A przeczytaj zadanie ze zrozumieniem. Masz nawet podkreślone, że dążymy do wytrącenia SOLI, dodając NaOH wytrącisz wodorotlenek magnezu, który solą nie jest.
Awatar użytkownika
Elsa
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2015, o 02:00

Re: Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Elsa »

Odpowiedz jest prosta. Na jest bardziej reaktywniejszy od Mg. Spróbuje Ci to objasnic.
NaOH to silna zasada, a Mg tworzy tylko słabe zasady bądź sole. Mg nie ma prawa wyprzeć Na z tej zasady, jeśli za to byłaby sytuacja, ze zamiast NaOH mielibyśmy MgOH, a drugi związek stanowilby np NaCO3 to Twój tok rozumowania jest poprawny. Jeśli dodasz do roztworu z jonem Mg2+ roztworu soli K2SiO3 to wytraci sie osad MgSiO3, bo K i Mg mają podobne reaktywnosci.

Nie_wiem
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 12:19

Re: Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Nie_wiem »

No niby masz rację ale Naoh jest silną zasadą więc w wodzie powinien dysocjować na Na + i OH -

Niyoshi
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2014, o 17:45

Re: Zadanie 14 Maturalne 2015( nowa podstawa programowa)

Post autor: Niyoshi »

Kluczowe jest to, że dodając NaOH otrzymujesz Mg(OH)2, który jest wodorotlenkiem, a masz otrzymać sól, więc dlatego odpada. Nie porównujmy tu żadnej reaktywności, bo to nie o to w zadaniu chodzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości