Pomóżcie ocenic czy dobrze odpowiedziałam na pytanie

Materiały, notatki, ściągi podane przez użytkowników forum. Metody i sposoby nauki do matury z biologii. Wspólna nauka do matury na forum. Rozwiązania zadań, klucze, odpowiedzi.
pina144
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2015, o 20:25

Pomóżcie ocenic czy dobrze odpowiedziałam na pytanie

Post autor: pina144 »

Pytanie brzmi:
Wyjaśnij, dlaczego wydalanie produktów azotowej przemiany materii głównie w postaci kwasu moczowego jest u ptaków również przystosowaniem do lotu?

Moja odpowiedź : Ponieważ wydalany przez ptaki kwas moczowy nie wymaga rozcieńczenia wodą, więc podczas gromadzenia się w ich organizmie produktów azotowej przemiany materii (jeszcze zanim je wydalą) nie zwiększa się gwałtownie ich ciężar własciwy, więc nie utrudnia im to lotu.

Odpowiedź wg klucza: Dzięki temu ptaki mogą wydalać mocz w postaci silnie zagęszczonej oraz nie mają pęcherza moczowego, którego różne wypełnienie powodowałoby zmianę środka ciężkości.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pomóżcie ocenic czy dobrze odpowiedziałam na pytanie

Post autor: AnnaWP »

Jak dla mnie Twoja odpowiedź jest ok. Najważniejsze, czyli to, że nie rozcieńcza się wodą, i że przez to nie dociąża się ptak, są zawarte.
pina144
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2015, o 20:25

Re: Pomóżcie ocenic czy dobrze odpowiedziałam na pytanie

Post autor: pina144 »

AnnaW_UO, dzięki, sprawdzam sobie sama arkusze maturalne i nie byłam pewna
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość