Chemia mnie boli! Pomocy!

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
juzek1000
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2014, o 22:18

Chemia mnie boli! Pomocy!

Post autor: juzek1000 »

Chemii nie potrafię prawie wcale, do dziś nie wiem jakim cudem ją w liceum zdałem. Na studiach też niestety była. Egzamin uwaliłem, oczywiście, choć i tak było lepiej niż się spodziewałem, bo byłem bliżej niż dalej. Na poprawę ugadałem u wykładowcy zadania dla osób z wyższym stopniem upośledzenia chemicznego. Dostałem 10 zadań, z 5 sobie poradziłem. Nad resztą pracuję, lecz przyda się szybsza pomoc. Zostały mi 2 dni życia, potem zostanę ścięty gilotyną z listy studentów i skazany na banicję. Obiecuję, że nigdy nie zostanę chemikiem.

Z tym potrzebuję pomocy.

1. Przedstaw konfigurację elektronową powłoki walencyjnej jonu Co3+.

2. Wskaż, który z kompleksów absorbuje fotony o krótszej długości fali: [Fe(NH3)6]2+ czy [Fe(CN)6]4– i uzasadnij odpowiedź.

3. Co powstanie w wyniku reakcji metalicznej miedzi ze stężonym HNO3 ? Przedstaw równanie reakcji.

4. Jak można wykryć w próbce roztworu wodnego obecność jonu Cu2+ ?

5. Oblicz zawartość % magnezu w 5 g MgSO4.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Chemia mnie boli! Pomocy!

Post autor: Adax82 »

juzek1000,

Ad.1
Konfiguracja Cr: [Ar]3d74s2 lub 1s22s22p63s23p63d74s2
Zatem Cr3+: 1s22s22p63s23p63d6
Ad.2
Barwa jako taka jest wynikiem optycznego zjawiska absorbcji i odbicia pewnych długości fal promieniowania elektromagnetycznego. Najkrótszą długość fali ma promieniowanie niebieskie i wydłuża się ono dalej dla: barwy zielonej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej ( jako najdłuższej ). Jeśli masz związek chemiczny o barwie żółtej to pochłania ( absorbuje ) barwy: niebieską, zieloną, pomarańczową i czerwoną a odbija barwę żółtą. Jeśli masz związek o barwie niebieskiej to pochłania barwy: zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną, a odbija niebieską. Zatem sprawdź jaką barwę mają wymienione związki to odpowiesz prawidłowo na to pytanie. Uzasadnienie tego zjawiska już napisałem
Ad.3
4 HNO3 + Cu Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
Ad4.
Reakcja z (np.) NaOH a potem z NH3*H2O – otrzymujemy związek kompleksowy miedzi o barwie szafirowej
Af.5
Zawartość procentowa Mg w MgSO4 jest niezależna od ilości tej próbki: czy to 1 mol, czy 5 g czy 50 kg.
Masa cząsteczkowa MgSO4: 24 + 32 + 4*16 = 120 ( g/mol )
Zawartość magnezu: 24/120 *100% = 20%
Ale gdyby pytali o zawartość magnezu w 5 gramowej próbce jego siarczanu to byłoby: m = 0,2*5 = 1 [g]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości