Otrzymywanie alkanów

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Otrzymywanie alkanów

Post autor: półbiolchem »

Witam, mam pytanko dotyczące jednego z zadań z operonowskiego zbioru:
2.71. b) Zaproponuj metodę otrzymywania 1,2-dibromoetanu (jako jedynego produktu organicznego) z metanu, z wykorzystaniem dowolnych odczynników nieorganicznych.
Odpowiedzi do zbioru sugeerują przeprowadzenie aż pięciu reakcji (tj. w załączniku). A czy czteroreakcjowe rozwiązanie zaproponowane przeze mnie w drugim załączniku też byłoby poprawne? Czy może mój tok myślenia jest za prosty?
Pozdrawiam
Załącznik 1.jpg nie jest już dostępny
1.jpg
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

Re: Otrzymywanie alkanów

Post autor: Tranex »

Witaj
Sposób którym jest łatwiejszy i dobrze zrobiony. Uważam że jest zdecydowanie łatwiejszy.
Co to tego przykładu w załączniku 1 w wyniku reakcji 1-chloroetanu z KOH powstaje eten który jest poddany bromowaniu tak mi się zdaje(podwójne wiązanie się rozpada i w ten sposób przyłącza do sb 2 atomy bromu)< tego nie jestem pewny więc nie bierz tego do sb
półbiolchem
Posty: 22
Rejestracja: 26 sie 2015, o 19:58

Re: Otrzymywanie alkanów

Post autor: półbiolchem »

Dzięki bardzo, miłego wieczoru)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości