Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
Fruity21
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2015, o 17:50

Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Post autor: Fruity21 »

Witam
Proszę sprawdzić czy poniższe zadanie wykonałem prawidłowo.
Oblicz masę dwuwodnego kwasu szczawiowego, jaka jest potrzebna do sporządzenia 100 ml 0,1 N rozrworu.

Skorzystałem ze wzoru ms=C*V*M/2
ms=0,1N*0,1dm3*126g/mol/2
ms=0,63g.
Nie mam żadnych odpowiedzi, a nie wiem czy wynik jest prawidłowy.
Dziękuję za odpowiedzi

pesel

Re: Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Post autor: pesel »

Jeżeli masz na myśli reakcję typu:

(COOH)2 + 2NaOH (COONa)2 + 2H2O

czyli przyjmujemy, że R=M/2 to jest ok.

O kłopotach jakie niesie ze sobą stosowanie stężeń normalnych masz choćby tutaj:

pl.wikipedia.org/wiki/Gramor%C3%B3wnowa%C5%BCnik
Fruity21
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2015, o 17:50

Re: Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Post autor: Fruity21 »

Właśnie czytałem już, ale takie zadanie dostałem i takie muszę zrobić. Obawiałem się, że woda w hydracie jakoś zmieni wynik, bo gdyby nie było hydratu to już łatwiej. To był tylko punkt A, reszta dotyczy nastawienia miana 0,1M roztworu NaOH i alkacymetrycznego oznaczenia HCl. Postaram się z tym uporać. Jeszcze raz dzięki

pesel

Re: Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Post autor: pesel »

Fruity21 pisze:Właśnie czytałem już, ale takie zadanie dostałem i takie muszę zrobić. Obawiałem się, że woda w hydracie jakoś zmieni wynik, bo gdyby nie było hydratu to już łatwiej.
Woda hydratacyjna nie jest tu żadnym problemem, przynajmniej nie tego rodzaju jaki stwarza posługiwanie się stężeniem normalnym. Ale skoro piszesz, że na kwas szczawiowy będziesz nastawiał miano NaOH to oznacza, że dobrze obliczyłeś.
Fruity21
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2015, o 17:50

Re: Roztwór normalny - sprawdzenie zadania

Post autor: Fruity21 »

Czyli zadanie tylko wydawało się trudne Dziękuję

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości