I i II zasada termodynamiki.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Mudwayne
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2014, o 18:06

I i II zasada termodynamiki.

Post autor: Mudwayne »

Witam,

Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązaniu 2 zadań, ponieważ kompletnie nie mam pomysłu jak się za nie zabrać. Z chemii fizycznej jestem zielony i trudno mi znaleźć zależności które mogę powiązać w tym zadaniu. Najbardziej ucieszyłyby mnie wyjaśnienia co, gdzie i dlaczego, abym mógł zrozumieć metodykę rozwiązywania takich podstawowych zadań.

1) Mol helu o temperaturze 300 K ogrzano pod stałym ciśnieniem p = 105 Pa do temperatury 500 K, następnie sprężono izotermicznie, quasi-statycznie do objętości, jaką zajmował na początku, po czym ochłodzono bez zmiany objętości. Obliczyć pracę, ciepło, zmiany energii wewnętrznej i entalpii w każdym z etapów procesu. Molowa pojemność cieplna helu cv = 3/2 R.

2)Obliczyć zmianę entalpii 1 kg glinu w wyniku ogrzania go od 273.2 K do 1000 K. Glin topi się w temperaturze 931.7 K, jego ciepło topnienia wynosi 10.7 kJ/mol, molową pojemność cieplną stałego glinu opisuje wyrażenie:
Cp = 20.67 + 12.39 10-3T [J/K mol]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości