Doświadczenie pozwalające ustalić charakter chemiczny tlenku

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Efe
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2015, o 16:32

Doświadczenie pozwalające ustalić charakter chemiczny tlenku

Post autor: Efe »

Hej Mam problem z rozwiązaniem zadania, w którym mam zaprojektować doświadczenie pozwalające ustalić charakter chemiczny tlenku litu. Mam 2 pomysły, ale nie wiem, który jest dobry (a może oba są/ssą ). Tak więc:
SPOSÓB I:
Do probówki z Li2O dodajemy H2O i zanurzamy papierek wskaźnikowy - zabarwi się na niebiesko, czyli charakter będzie zasadowy
SPOSÓB II:
probówka 1: Li2O + kwas, np. HCl - w obserwacjach piszemy, że tlenek roztworzył się
probówka 2: Li2O + zasada, np. NaOH - obserwacje: brak zmian
wniosek: tlenek litu reaguje z kwasem, więc ma charakter zasadowy.
Pomocylt
pesel

Re: Doświadczenie pozwalające ustalić charakter chemiczny tl

Post autor: pesel »

Efe pisze:probówka 2: Li2O + zasada, np. NaOH - obserwacje: brak zmian
Rozumiem, że do Li2O planujesz dodać wodny r-r NaOH, a nie stały NaOH? No to zmiany raczej będą.
Efe
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2015, o 16:32

Re: Doświadczenie pozwalające ustalić charakter chemiczny tl

Post autor: Efe »

Tak, roztwór. A nie jest tak, że tlenki zasadowe reagują tylko z kwasami, tlenki kwasowe z zasadami a amfoteryczne i z zasadami, i z kwasami? Z tego by wynikało, że reakcja nie zajdzie, bo tlenek litu jest przecież zasadowy, jak inne tlenki litowców.
Czyli według Ciebie sposób I to prawidłowe rozwiązanie tego zadania, czy jakoś inaczej trzeba to zrobić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości