Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
janosik0999
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2015, o 10:52

Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Post autor: janosik0999 »

Dzień dobry,
Otóż ostatni raz miałem do czynienia z chemią 4 lata temu w liceum, powróciła ona do mnie ponownie. Mam do obliczenia 3 (podejrzewam, że proste/łatwe) zadania.

Niestety nawet nie wiem z jakiego działu są te zadania więc z góry przepraszam jeśli umieściłem mój post w nieodpowiednim miejscu.

Byłbym wielce szczęśliwy jeśli ktoś mogłyby mi pomóc rozwiązując zadanie bądź chociaż zapisując wzory jakie muszę użyć. Zadani oryginalnie są w języku angielskim tutaj przedstawię je w przetłumaczone:

1. Jeśli atom ma promień 0.1 nm i zostały [atomy] umieszczone obok siebie, ile atomów będzie mieścić się w linii o długości 1 km.

2. Węgiel ma liczbę atomową 12. Jeśli wszystkie atomy w 12g węgla są umieszczone obok siebie ile ich będzie w linii o długości z ziemi do księżyca i z powrotem.

3. Molibden ma układ regularny (sześcienny)*, promień atomu 0.1363 i masę atomową 95.94 g/mol. Oblicz jego gęstość teoretyczną.

*chodzi tutaj o Body-centered cubic (BCC)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
pesel

Re: Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Post autor: pesel »

janosik0999 pisze:1. Jeśli atom ma promień 0.1 nm i zostały [atomy] umieszczone obok siebie, ile atomów będzie mieścić się w linii o długości 1 km.
n=1000m/(2*0.1*10-9m)
janosik0999 pisze:2. Węgiel ma liczbę atomową 12. Jeśli wszystkie atomy w 12g węgla są umieszczone obok siebie ile ich będzie w linii o długości z ziemi do księżyca i z powrotem.
Trochę to niejasne 12g = 1 mol =6.02*1023 sztuk. Ale co ma do tego ten kosmos?
janosik0999 pisze:3. Molibden ma układ regularny (sześcienny)*, promień atomu 0.1363 i masę atomową 95.94 g/mol. Oblicz jego gęstość teoretyczną.
Warto podawać jednostki promienia.
W komórce bcc jest 1+(8*1/8)=2 atomy. Atomy stykają się wzdłuż głównej przekątnej sześcianu. Krawędź sześcianu a=(3)1/2*a/4 (a - promień atomu). Objętość sześcianu to a3. Z mola atomów da się zrobić (6.02*1023/2) sześcianów. Mając ich liczbę i objętość każdego liczymy objętość wszystkich. A one wszystkie ważą 95.94g. Gęstość to masa/objętość. Nie powinno być trudno.
janosik0999
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2015, o 10:52

Re: Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Post autor: janosik0999 »

[at]
Wielkie dzięki za odpowiedź, muszę przyznać, że źle to przetłumaczyłem!

W zadaniu nr. 2 chodzi o tę samą linę z zadania pierwszego.
A dokładnie:
Węgiel na liczbę atomową 12. Jeśli wszystkie atomy w 12 g węgla zostały rozmieszczone koło siebie, ile razy do księżyca i z powrotem linia rozciągnie się (?).

To prawda - niejasno napisane Czy to w ogóle ma sens?

Wydaje mi się, że muszę znaleźć odległość ziemia-księżyc-ziemia, podzielić przez 2xpromień i hmm co dalej? Co do tego ma liczba atomowa?

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź, pierwsze zadanie faktycznie jest bardzo banalne, trzecie rozwiązałem, ale nadal mam wątpliwości co do drugiego.

Zapomniałem dodać, że niektóre informacje nie zostały podane celowo (trzeba de facto google it jak jednostka promienia - zad3).
pesel

Re: Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Post autor: pesel »

janosik0999 pisze:Wydaje mi się, że muszę znaleźć odległość ziemia-księżyc-ziemia, podzielić przez 2xpromień i hmm co dalej? Co do tego ma liczba atomowa?
Liczba atomowa węgla to 6, natomiast 12 to liczba masowa. Mol węgla to 12g, czyli 12g to 1 mol (sic! ). 1 mol to 6.02*1023 atomów. Znajdź sobie promień atomowy, oblicz średnicę (hmm), pomnóż przez liczbę atomów. I masz długość takiego łańcuszka. Potem tylko znaleźć odległość Ziemi i jej księżyca (bo pewno o tego chodzi). Dalej to chyba nawet bez całek się obejdzie.
janosik0999
Posty: 3
Rejestracja: 17 paź 2015, o 10:52

Re: Zadanie chemia - (promień, mol, gęstość)

Post autor: janosik0999 »

pesel,
Jesteś mistrzem, wszystko obliczone. Dzięki za pomoc:!:
Wychodzi na to, że muszę się zacząć uczyć chemii na nowo.

Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości