Addycja fluorowców do alkinów

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Addycja fluorowców do alkinów

Post autor: Margheria »

Zawsze sądziłam ze chlorowanie alkanów wymaga naświetlenia bo alkany same w sobie są dosyć bierne chemicznie, natomiast addycja fluorowców do alkenów czy alkinów zachodzi bez specjalnych warunków (tak mówi operon). Czytam teraz inną publikację i tu pisze, że addycja fluorowców do alkinów przebiega trudniej niż u alkenów i wymaga katalizatora albo naświetlenia. Mam mętlik, proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia i dziękuje z góry Jeżeli był taki temat już to przepraszam, szukałam i nic nie odnalazłam .
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Addycja fluorowców do alkinów

Post autor: adamantan »

1.) Halogenowanie alkanów wymaga światła lub ciepła lub inicjatorów rodnikowych. Wszystko po to, aby umożliwić przebieg substytucji rodnikowej.
2.) Alkeny i alkiny w zależności od warunków mogą ulec:
- addycji elektrofilowej halogenu (ogólne warunki: reakcja w ciemności, na zimno, bez rodników)
- addycji rodnikowej halogenu (ogólne warunki: rodniki, niska temperatura, wysokie stężenie halogenu)
- substytucji rodnikowej w pozycji allilowej (ogólne warunki: wysoka temperatura, małe stężenie halogenu)
3.) Addycja rodnikowa i elektrofilowa halogenów do alkinów przebiega z reguły trudniej, gdyż powstające rodniki winylowe lub karbokationy winylowe są mniej trwałe.
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: Addycja fluorowców do alkinów

Post autor: Margheria »

adamantan pisze:1.) Halogenowanie alkanów wymaga światła lub ciepła lub inicjatorów rodnikowych. Wszystko po to, aby umożliwić przebieg substytucji rodnikowej.
2.) Alkeny i alkiny w zależności od warunków mogą ulec:
- addycji elektrofilowej halogenu (ogólne warunki: reakcja w ciemności, na zimno, bez rodników)
- addycji rodnikowej halogenu (ogólne warunki: rodniki, niska temperatura, wysokie stężenie halogenu)
- substytucji rodnikowej w pozycji allilowej (ogólne warunki: wysoka temperatura, małe stężenie halogenu)
3.) Addycja rodnikowa i elektrofilowa halogenów do alkinów przebiega z reguły trudniej, gdyż powstające rodniki winylowe lub karbokationy winylowe są mniej trwałe.

Dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości