Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
filomater
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2011, o 11:05

Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: filomater »

Witam,
Od niedawna zainteresowałem się mikroskopową metodą badania z kropli krwi. (powiększenia ok. 1200x). byłem na takim badaniu i zamierzam kupić mikroskop i co jakiś czas sprawdzać sobie stan zdrowia.
Oglądałem w sklepie trochę lepszych modeli od 1000 zł w zwyżniestety nie były rewelacyjne.
Przy powiększeniach powyżej 1000x prawda o jakości wychodzi na wierzch. Ogólnie jest wielki problem aby gdziekolwiek przetestować mikroskopy. To bardzo niszowa branża i sklepów jest tylko co kot napłakał.

Czy mógłbyście z doświadczenia doradzić jakie mikroskopy się sprawdzają w takich badaniach.
Cenę widziałbym do 2000zł.
A i musi być opcja jednoczesnego poglądu przez kamerkę USB.
Pozdrawiam.
filomater
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2011, o 11:05

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: filomater »

Dzięki z linka. Przeczytałem uważnie.
Niestety nie znalazłem tam nic o badaniu krwi
95 % postów dotyczą pytań z umarłymi linkami do mikroskopów z allegro. Była jedna bardzo fachowa wypowiedź ogólna na temat mikroskopu na co zwracać uwagę.

Problem z badaniem krwi jest trudniejszy, gdyż dotyczy badań przy dużych powiększeniach oraz tego iż sama próbka jest wymagająca .

Liczę na to, iż ktoś kto zajmuje się takimi badaniami wskaże na co zwracać uwagę przy wyborze mikroskopu lub wskaże konkretny sprawdzony typ.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: planapo »

bardzo dobra jakosc w wysokich powiekszeniach to unikanie pustego powiekszenia a takze m.in koniecznosc wysokiej zdolnosci rozdzielczej obiektywow, co zapewnia wysoka apertura. we wszelkich chinczykach ktore zalewaja teraz rynek pod roznymi nazwami (delta, bresser, optek, motic, nowe pzo) takich obiektywow nie ma bo chinczyki koncza sie na planachromatach o typowych apreturach (np 40/0,65). wysoka aperture maja obiektywy apochromatyczne lub planapochromatyczne i fluory.

nowe mikroskopy z obiektywami apo lub planapo sa astronomicznie drogie i pozostaje tylko mozolne kompletowanie i kupowanie na rynku wtornym zdecydowanie na ebay niz allegro. obiektywy z wysoka apertura czesto sa imersyjne, czasem juz nawet 40x wymaga oleju. planapo zeissa 40-100x dosc regularnie pojawiaja sie na ebayu, schodza w okolicach 1000 zl za sztuke i na mniej raczej nie mozna liczyc.

ja wiecej nie pomoge, moge tylko ogolnie cos powiedziec, poczytaj zagraniczne fora i jeszcze jedno - obecnie martwe - polskie: bio-forum pl, jest tam sporo fachowych informacji, moze cos znajdziesz.
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

[Film] Badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem z ciemnym polem widzenia

Post autor: yezhee »

Witam,
Temat co prawda sprzed roku ale osób zainteresowanych obserwacją tzw. żywej kropli krwi jest więcej.

Prowadziłem obserwacje na dwóch mikroskopach:
Delta Optical Genetic Pro Bino USB oraz Delta Optical Evolution 100TP z kamerą o rozdzielczości 5MP.
Obserwacje prowadzi się z kondensorem olejowym do ciemnego pola i specjalnym obiektywem planachromatycznym do ciemnego pola (z ruchomą przysłoną) - cena kondensora i obiektywu ponad 1000zł.
I jeden i drugi mikroskop nadaje się do tego celu.

Film uzyskany na tym drugim mikroskopie DO Evolution 100TP można obejrzeć tutaj:


Oczywiście jak ktoś chce najwyższej klasy mikroskopy do tego celu (z wielkiej czwórki) to cena będzie wymosić ok. 50tys. zł.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: lukaszx95 »

Myślę, że idąc tym tropem to można spooooro przepłacić. Na częściach pzo można uzyskać taki sam efekt za dużo niższą cenę.
oskar_2011
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2015, o 03:57

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: oskar_2011 »

A co myslicie o takim:
ebay.co.uk/itm/Quality-Professional-Trinocular-Vet-Doctor-Medical-Microscope-w-3Mp-USB-Camera-/111803696283
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: planapo »

Nie kupuj tego, zastanow sie nad uzywanym, a jak chcesz koniecznie nowy to szukaj w Polsce - bo wszelkie mikroskopy teraz to jest jeden, chinski, pies (
JohnyM

Re: Jaki mikroskop do badania z kropli krwi

Post autor: JohnyM »

Pewnie to nie będzie bardzo konstruktywne, ale. ale mutant.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości