Komórki macierzyste roślin.

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Komórki macierzyste roślin.

Post autor: MalaPanda »

hej. :) Mam do przygotowania prezentację nt.: Komórki macierzyste roślin - regulacja funkcji i różnicowanie. Czy macie jakieś podpowiedzi odnośnie tego, co powinnam zawrzeć, aby w pełni zrealizować temat? A może podrzucicie jakieś interesujące podręczniki?

Od siebie chciałabym poruszyć temat kalusa, chimer, merystemu (układy, geny, komórki inicjalne, strefy wzrostu) i embrionu roślinnego.

Miałam na ten temat przepięknie przeprowadzony kurs wykładów, ale w euforii zdanego egzaminu, oddałam notatki bardziej potrzebującym i już trafiły do niebytu.:/
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Komórki macierzyste roślin.

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że to dobry plan
Zaczęłąbym od zarodka i formowaniu zawiązków merystemów, później merystemy osiowe. Regulacja genetyczna merystemów wegetatywnych. Jeżeli włożysz w to chimery, będzie super. Warto wspomnieć o odróżnicowywaniu i kalusie. O toti i pluripotencji. O polach symplastowych.

Warto wspomnieć o merystemach wtórnych, przecież to miliony inicjałów na jedno drzewo.
Podstawowe informacje znajdziesz np. tu file:///C:/Users/ania/Downloads/Mechanizmy%20powstawania%20drewna%20u%20drzew%20le%20nych%20(1).pdf
Nie wspomnę o naszej nowej hipotezie, ale to zbyt dużo na jedną prezentację.

Na pewnojako podręcznik, brałabym pod uwagę fizjologię roślin, dowolną, ale dość dużą".
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Komórki macierzyste roślin.

Post autor: MalaPanda »

Uprzejmie dziękuję, na pewno korzystam z porady.
O polach symplastowych nie słyszałam albo słyszałam i nie zarejestrowałam, więc na pewno nadrobię.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Komórki macierzyste roślin.

Post autor: AnnaWP »

To pule komórek połączone plazmodesmami, przez które przenikają różne substancje, w tym sygnalizujące i regulujące. W ten sposób cała pula komórek reaguje na jeden sygnał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości