czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub nikon?

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: winkwink »

Wojtek37, proszę
bio-forum.pl/messages/33/742817.html
oczywiście bacz z datami, wcześniej były plany, a jeszcze wcześniej achromaty PZO

edit: zdjęcia z ręki


edit2:
grzegorz, jeśli lubisz się biczować, to zrób tak jak piszesz, ale daj sobie parę dni na przemyślenie. Ja tam lubię od czasu do czasu się doświadczyć czyli zrobić wszystko, żeby nie było mi dobrze. Jedni powiedzą no tak ona jest kobietą, inni popukają się w czoło, ale ja naprawdę lubię się poznęcać nad sobą Mikroskop to fantastyczna sprawa i miło by było jakbyś mógł się z nim dogadać.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2015, o 23:38 przez winkwink, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: Wojtek37 »

No, wiedziałem a mogłem obstawić, jesteś napalony na zakup i już tym popełniasz błąd, nie masz własnego zdania co do wyboru kierujesz się wyborem innych mimo że inni doświadczeni odradzają to i owo, nie osiągniesz tego co Pickul nawet gdy skopiujesz jego sprzęt, nie czytaj za dużo , wstrzymaj się na miesiąc a w tym czasie pojedź do sklepu delty pooglądaj jak widać przez deltę a jak przez biolara np z kontrastem fazowym lub z dic sam się przekonaj co CI się podoba , jeden lubi rozmiar A a inny C, może być tak że czytasz zachwalające opinie o czymś co akurat w Twoim przypadku nie będzie ci się podobało a sugerujesz się tą opinią a nawet nie wiesz o czym jest mowa o jakimś kohlerze dic-u i innych dziwnych technikach których na oczy nie widziałeśzrób jak chcesz.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: planapo »

Wojtku, nic jak sie podpisac pod Twoim postem
grzegorz55

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: grzegorz55 »

jestem napalony, ale i tak kasa otwiera mi się dopiero od 1 stycznia więć chcę czy nie chcę muszę czekać - i mam czas na ochłonięcie.


Niemniej zaniepokoiło mnie, że niektórzy komentujący tu używają Delty Evo100, robią ładne rzeczy na niej, a promują Biolara, chociaż niekiedy nawet

odradzają i Biolara.
Więc zacząłem grzebać w Delcie i okazuje się, że z ledem i na planach może być to super zestawik na 4+.
Dlatego zrobiłem sobie taki rozwój:

1. do 1 stycznia zacznę przygotowania teoretyczne z badań
2. po 1 stycznia zakupię minimalny zestaw i zacznę się bawić

Mikroskop Delta Optical Evolution 100 TRINO PLAN LED
Kondensor ciemnego pola suchy (DO Genetic Pro / DO Evolution 100)
Oświetlacz Koehlera do mikroskopów DO Evolution 100 LED
Zestaw do prostej polaryzacji dla DO Evolution 100
i może
Kamera mikroskopowa Delta Optical DLT-Cam PRO 5MP USB 3.0 (zależy od testów jutro)


3. jeśli mocniej wciągnę się w obserwacje to będę rozbudowywał dalej chociaż nie wiem w jakiej kolejności,
pewnie zależy od przygotowania teoretycznego:
a może pokuszę się o obiektywy plan apo

Kondensor ciemnego pola suchy (DO Genetic Pro / DO Evolution 100)
Obiektyw planachromatyczny 60x (DO Genetic Pro / Evolution 100)
Obiektyw planachromatyczny 20x (DO Genetic Pro/ Evolution 100)
Mikroskopowy adapter fotograficzny do lustrzanek [Nikon]
Kondensor ciemnego pola olejowy / immersyjny z obiektywem plan. 100x z przysłoną irysową (DO Gen. Pro / Evo 100)
Zestaw do kontrastu fazowego z obrotową tarczą (Genetic Pro / DO Evolution 100)
Zestaw do epifluorescencji do mikroskopów serii Evolution 100


4. jeśli nie wciągnę się to mikroskop zostawię córce i będzie tysiąc razy lepszy niż zabawkowy,
a sam sporadycznie będę się bawił - przeżyję tę inwestycję ok. 4 tys.


5. a jeśli mocniej wciągnę się w obserwacje i już będę wiedział, że to moje hobby życiowe,
któremu zechcę się poświęcić - to rzeczywiście porównam ową Deltę z Olympusem, Nikonem itd,
ale będę wiedział czego chcę, bo dziś do końca tego nie wiem, i będę miał jakiś punkt odniesienia.


Inwestowanie dużych pieniędzy w stary sprzęt jest dość ryzykowne,
- rozbudowa nużąca i może nigdy się nie skończyć
- inwestwowanie pieniędzy z nowy sprzęt, który nie pracuje na siebie jak np. w laboratorium - to worek bez dna

Załóżmy, że kupię Nikona E400 za ok. 6 tys., ale goły,
dołożę super obiektywy plan apo - sądzę, że ok. 8 tys.
no i dodatkowe możliwości = 20 tys.? 40 tys.? więcej
wszystko będzie drogie, ale czy mocno przewyższające Deltę evo100 z dobrymi obiektywami?
- to pytanie na które dziś nie potrafię sobie odpowiedzieć
i czy ja to zauważę? - to kolejne pytanie.

Nie ukrywam jednak, że rynek wtórny to ryzyko, a im większa kasa tym większe ryzyko,
na które Wy możecie sobie pozwolić, bo się znacie i w tym siedzicie,
macie zaufanych ludzi.

Oceniłem mój wybór Delty na 4+ na podstawie opinii z forum.
Wydaje mi się, że to bardzo wysoko i subiektywnie, ale złączyłem razem
1. wasze używanie delty
2. opinie techników z delty
3. porównanie z konkurencją
4. cena / jakość
5. rozbudowa

i poza konkursem - są milsi w obsłudze niż obecna firma pzo,
której wydaje się, że co najmniej przebili olympusa.

Z tego, co poczytałem na forum i z Waszych rad - biolar powoli kończy się
no i zacznie wypadać z rynku, a z rozbudową będzie i jest problem.
Cała nadzieja w chińczykach, które jak motic wybiją się w górę ale zachowają rozsądną cenę.

Myślę jeszcze o Motic, ale oni szaleją z cenami i nie wiem na ile będą lepsze od Delty w mojej konfiguracji,
raczej to sprawa dyskusyjna, bo duża kasa może położyć kres rozbudowie.

Dlatego skłaniam się do Delty i jej ew. rozbudowy.
To nieduże ryzyko, ale daje dużo możliwości.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: planapo »

+ dla marketingowcow Delty

Dawaj z czasem znac co i jak i jakie masz wrazenia

To ile wyciagniesz zalezy od Ciebie i Twojego zaangazowania, mniej od sprzetu, choc oczywiscie nie jest to obojetne.
grzegorz55

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: grzegorz55 »

i jeszcze dodam

z tego, co przeczytałem na forum - Pickul to mądry człowiek i wiele już pokazał,
a używa Delty Evo100 i Biolara do DIC, ale prawie do wszystkiego Delty poza DIC (jak napisał).

On nie jest ignorantem, nawet jeśli czegoś dziś żałuje to wiedział co robi i dziś pokazuje piękne obrazki.
JohnyM

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: JohnyM »

Powodzenia, kup Deltę a będziesz robił fotki jak Pickul (może zwróć uwagę na to, co w tej Delcie z Delty zostało - i dlaczego ta reszta co została, nie jest zadowalająca)
[at], od teraz Delta powinna Ci wypłacać pensję
grzegorz55

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: grzegorz55 »

Pickul,
wydaje mi się, że Twoje oceny są rzetelne i jesteś w porządku człowiekiem,
dlatego czy mogę Cię namówić,
abyś rzetelnie przedstawił mi Twoją subiektywną ocenę dotyczącą mojej konfiguracji Delta Evolution 100 na planach wraz z dodatkami?

Jeśli nie chcesz to nie pisz, jeśli nie chcesz to nie odnoś się do tematu.

Nie wierzę, że ktoś kto jest rzetelny postąpi nierzetelnie i napisze co innego niż myśli,
najwyżej nic nie napisze albo nie odniesie się do tematu i problemów, aby nie narażać się innym decydentom.
JohnyM

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: JohnyM »

Ręce opadają. Kup tą deltę, jest super, jest tania, jest najwyższej jakości - to chciałeś usłyszeć. Nie wiem, po co się tu udzielam, ostatni post.
grzegorz55

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: grzegorz55 »

JohnyM,
daj możliwość wypowiedzieć się Pickul-owi

Jeśli to forum ma służyć poszukiwaniu rozwiązań to daj taką możliwość,
inaczej forum straci na wiarygodności.

Wg mnie Pickul to expert i nie będzie ryzykował nadwyrężenia swojej reputacji,
dlatego jego wypowiedź będzie wiele znaczyła - a nawet jej brak czy pobieżne przejście nad tematem - to też będzie wiele znaczyło i wiele powie.

Jeśli zignorowany ja zostanę, gdy chcę wydać 10 tys. to jaką pewność mają inne osoby, które chcą wydać mniej, że na tym forum otrzymają rzetelną pomoc?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: Pickul »

grzegorz55 dziękuje za miłe słowa.

Z mojej Delty został tylko stojak (korpus).
Oryginalną żarówkę 20W zamieniłem na 30W (z oświetleniem ledowym już pewnie
nic nie zrobisz). Tu napiszę, że przy mojej technice fotografowania wystarcza,
ale ja robię zdjęcia kompaktem przez okular mikroskopu. Nikomu tej metody nie polecam.
Nasadka deltowska ma podział światła 50/50 co jest zdecydowanie niewskazane.
Po podłączeniu lustrzanki przy takim słabym oświetlaczu jak ma delta Ev 100, nawet w jasnym polu będzie kiepsko (wysokie ISO, długie czasy naświetlania itd - przećwiczyłem)
Podział światła w nasadce wystarczy Ci do używania kamerek mikroskopowych, ale tych ZDECYDOWANIE nie polecam. Miałem pięć różnych i każda przegrywała ze średniej klasy kompaktem. Plany od Delty to bardzooo przeciętne szkła. Wygrywają z nimi wiekowe obiektywy PZO. Ja swoje szybko sprzedałem za 1/5 ceny sklepowej. To samo z kamerkami . Oryginalny kondensor wylądował na śmietniku, mam założony PZO.
Obiektywy mam głównie Nikona PlanApo.
Teraz dodatkowy osprzęt:
Oświetlacz Kohlera - jak najbardziej wymagany z wygodną konstrukcją centrującą.
Kondensor ciemnego pola - tylko suchy - całkiem niezły, olejowego nie polecam, znacznie lepszy jest np. PZO.
Prosta polaryzacja - porażka (polaryzator dość szybko ląduje w koszu, bo oświetlacz porostu go wypala).
Obiektywów do kontrastu fazowego nie używałem i nie sądzę żeby były lepsze od PZO,
a PZO w porównaniu z np. zeissem wypada bardzo miernie.
Zrobiłem ten sam błąd, który Ty chcesz popełnić dokupiłem dodatkowe obiektywy, oczywiście sprzedałem za 1/5 ceny.

Reasumując moja Delta to już zupełnie inny mikroskop. Chociaż wolą ją od Biolara to nadal szukam jednego korpusu, który połączy wszystkie pozytywne cechy obu mikroskopów.
grzegorz55

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: grzegorz55 »

dziękuję, Pickul,
przekonałeś mnie, aby nie kupować Delty Evo100 z planami,
zatem przygodę zaczynam od początku - cóż za miły moment = rozczarowanie
ale i plus - znów mogę wybierać, szukać, przeglądać, porównywać itd

Wydaje mi się jednak, że to cenne zestawienie porównawcze.
Jeszcze raz dziękuję.
Zatem też odwołam jutrzejrzą prezentację tego mikroskopu, aby żona nie uległa zbytnio
wyglądowi Delty, bo potem nie zaakceptuje innego - brzydszego".

Z wyrazami rozczarowania ale i nadziei
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: czy jest sens delta genetic pro + obiektywy pzo lub niko

Post autor: Boguslaw »

JohnyM pisze: Nie wiem, po co się tu udzielam, ostatni post.
Z tym stwierdzeniem przeginasz -)

Gdybym miał w planach wydać 10k, to bym rozbił namiot pod Twoim miejscem zamieszkania (jeśli tak jest jak pisze grzegorz55)
Ciesz się, że nie mam :-P
Nie wiem czy wiesz, jak bardzo pomagasz i uczysz ? -)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości