NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluorescencj

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
grzegorz55

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: grzegorz55 »

planapo pisze:Co to znaczy lepsze? Przypomina mi sie angielski metoda calana i haslo 4x szybciej, ale szybciej od czego? Gdzie jest punkt odniesienia? Nie bylo
no i o to chodzi, i o to od początku zabiegam, aby zobaczyć co to znaczy lepszy",
i przez to nie mogę podjąć żadnej decyzji.

Co z tego, że ktoś i sprzeda super sprzęt np. Nikona jeśli będę musiał do niego dokupić obiektywy za 4 tys. + inne dodatki za 20 tys. - i może nigdy nie dotrę do tego

Brak mi skali porównawczej, brak mi wyszczególnienia plusów i minusów, a czytam tylko - to lepsze, to gorsze.

Kiedy już znalazłem, że Delta chyba ma sprzęt lepszy niż Levenhuk - chciałem pójść drogą Delty, ale też nie wydam nawet 4 tys. jeśli nie będę znał tego, co zyskam ale i co stracę.

Olympus, Nikon, Zeiss - ok, to maksimum

Chyba zignorowany było moje pytanie dotyczące dodania lepszych obiektywów do Delty, i do dziś nie wiem - czy poprawi, na ile poprawi, jak ma się ciemne pole w Delcie, kontrast fazowy.

Treści na forum są rozmywane, trudno o konkrety, brakuje porównań, ma się wrażenie że wszędzie są handlarze którzy wciskają jak leci, a jak zapytasz o szczegóły to już mówią, że się nie znają na danych technikach itd.

Jestem trochę zniesmaczony, gdyż jest tu dużo wodolejstwa a mało konkretów, szczegółów, i to nijak nie pomaga.
Sam zresztą też już wpadam w to wodolejestwo - dobrze, że była niedziela to mały oddech.


Macie tyle sprzętu, tyle lat pracujecie na nim a nie zrobiliście żadnego porównania, testów itd
lepszy, gorszy - a mało nawet używało czy porównywało chińczyków,

a może poprosilibyście poszczególne firmy o przysłanie na test? może jednak coś zrobilibyście w tę stronę?
wkin
Posty: 26
Rejestracja: 25 mar 2015, o 11:30

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: wkin »

grzegorz55. Piszesz, że potrzebujesz mikroskopu o największych możliwościach badawczych. W zakresie twoich zainteresowań jest nawet epifluorescencja. Mam pytanie, jakie badania chcesz przeprowadzać?

Może coś mi umknęło, ale chyba będą to badania o charakterze hobbystycznym i jeszcze nie wiesz co to będzie. Dlatego tu na forum, bardzo sensownie Ci doradzają jeśli chodzi o sprzęt. Kup coś przejściowego, taniego (jakiś chińczyk pokroju Genetic lub Evo 100) lub lepiej używanego (jakiś biolar) i ćwicz i badaj co tam chcesz. Jeśli docelowy to markowy to tylko z rynku wtórnego. Tu na forum masz super specjalistów.
Z mojej strony uzupełnił bym ćwiczenia o inwestycje w szkolenia. To chyba nawet ważniejszy element niż zakup jakiegoś docelowego mikroskopu do wszystkiego.

Jeśli chodzi o zakres ogólny sprzętu to Zloty Delty mogę polecić. Zresztą masz tu na forum super relacje ze zlotów zrobioną przez Planapo. Następny zlot, będzie prawdopodobnie w czerwcu 2016.

Ja z mojego obszaru zainteresowań mogę zaproponować warsztaty Mikroorganizmy osadu czynnego, które są organizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest na nich praca na mikroskopach, przygotowanie próbek, rozpoznawanie mikroorganizmów itp. Może warsztaty są tylko trochę za bardzo specjalistyczne, no i nie są tanie. Ale z pewnością dużo wyniesiesz. Pewnie histopatolodzy mają sporo swoich szkoleń. Może ktoś będzie miał informacje o jakiś innych tego typu szkoleniach.

Możesz też umówić się z mikrobiologiem z laboratorium z pobliskiej uczelni i trochę się pobawić. Takie lekcje powinny być zdecydowanie tańsze od warsztatów.

Ręczę Ci, że po takich zabiegach, będziesz wiedział co chcesz i nie będziesz myślał o zakupie fluorescencji do mikroskopu Delty Evo 100, żeby robić hobbystyczne badania.

Ty trochę się uparłeś na sprzęt nowy z pełnymi możliwościami rozbudowy i żeby był super i żeby była delta. Sam używam delty i wiem, że jeśli chcesz mieć taki mikroskop, to proponuje Ci zarejestruj się na stronie sklepu zeissa, który jest bardzo czytelny, wybierz sobie mikroskop Axio Scope.A1, kup wersje podstawową - minimum, już może za jakieś 15 tys. i masz pole do popisu z rozbudową na całe życie. Zestawisz co chcesz, DIC, fluorescencje, polaryzacje itp. Możesz kupić każdą część osobno z odliczeniem kosztów. Secik docelowy masz za 218 tysięcy a z dodatkami to ze dwa razy tyle. Obiektywy, kondensory jakie chcesz.
Tu link:

Kod: Zaznacz cały

micro-shop.zeiss.com/index.php?s=224243709bbd649
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: planapo »

Testy roznych obiektywow, w dalszej czesci sa robione bardziej profesjonalnie: testy-obiektywow-porownania-i-doswiadcz ... t46914.htm

Relacje z 2 edycji deltowskiego LSMO: lsmo-relacja-vt59037.htm

Marzylo mi sie stworzenie kiedys niezaleznego portalu czy bloga i robienie testow sprzetu, jednak nie jestem w stanie pozwolic sobie na to finansowo zeby zakupic caly sprzet niezbedny do tego.
a mało nawet używało czy porównywało chińczyków
Uzywalem kilku z wyzszej polki, co moglem to przetestowalem i sie tym podzielilem tutaj.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: Pickul »

grzegorz55 piszesz o braku porównań, odniesień do konkretnego sprzętu itd.
Porównań i testów zrobiliśmy masę, ja jestem osobą przez ręce, której przeszło najwięcej obiektywów na skończoną długość tubusa 160 mm (oprócz handlujących sprzętem rzecz jasna ), testowałem, porównywałem, szukałem, współpracowałem z kolegami z forum i nie tylko, wysłałem obiektywy celem porównania do osób z poza forum itd.
Jeżeli np. planapo porównał jakieś dwa obiektywy i stwierdził że jeden jest lepszy, to dla mnie konkret i przyjmowałem to jako pewnik, bo mam do niego zaufanie.
Przez lata pracy i testów mogę stwierdzić, że np. Nikony CFN PlanApo to najlepsza seria na świecie jaką wyprodukowana dla skończonej dł. tubusa. I taką informacją z pełną odpowiedzialnością dzielę się z innymi.
Nie zdajesz sobie sprawy z jednej istotnej rzeczy. Sercem mikroskopu jest OBIEKTYW, mikroskop to statyw, korpus, nośnik optyki. Bardzo ważne żeby statyw nadawał się do rozbudowy.
Obiektywy Delty są mierne, już pisałem wygrywają z nimi stare czterdziestoletnie achromaty PZO i różnicę tą widać w okularach bez specjalistycznych testów.
Kupisz FL, włożysz jakiś preparat a tu niespodzianka - nic nie widać, wkładasz następny a tu tez nic nie widać. FL to nie technika na początek zabawy z mikro !
grzegorz55

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: grzegorz55 »

planapo pisze:Relacje z 2 edycji deltowskiego LSMO
Czytałem te relacje i o obiektywach, ale przeczytałem teraz jeszcze raz

może i macie rację,

skoro firmom np. Delcie nie zależy na jakimś porównawczym teście
to lepiej zamówić jakiś używany sprzęt i dać sobie spokój z chińczykami,
gdyż z nimi większe ryzyko niż ze starym sprzętem

Jednak od razu chcę mieć jasne pole, ciemne pole i kontrast fazowy - z możliwością rozbudowy.

Jeśli handlowcy coś będziecie mieli takiego - dajcie znać.
JohnyM

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: JohnyM »

planapo pisze: Mysle ze zwalili ustawienia kamery Ja mialem efekty takie
No ciekawe, niebo a ziemia, choć PZO i tak miażdży. Ciekawa jest też spora różnica w DOF. Jaka była konfiguracja? PRO kamerka, czy puszka? Problem z chinolami to jest to, że nie wiadomo gdzie toto ma korekcję. Czy w okularze, czy w tubusie (raczej nie) czy w obiektywie. CA nie może wynikać z elementu rejestrującego, to musi być problem optyki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: NA CHIŃCZYKU - Ciemne pole, kontrast fazowy, epifluoresc

Post autor: planapo »

Jaka była konfiguracja?
Evo100:
- kondensor deltowski, obiektyw chinczyk/pzo, ichniejszy adapter 2x, moj canon 600D.
Problem z chinolami to jest to, że nie wiadomo gdzie toto ma korekcję
Np. nie ma okularow PK. Kurcze, nie pamietam czy pytalem o to na zlocie, wydaje mi sie ze tak, ale wtedy pamietalbym odpowiedz, wiec pewnie nie. Ciekawe jak jest w motikowskich obiektywach PA?

Z doswiadczenia: zle ustawione parametry kamery potrafia mocno wykrzywic obraz (pracowalem tez na 3 i 5 MP PRO). W zeszlym roku padl mi laptop i nie mialem jak pracowac na kamerze.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości