Pomoc w zadaniu - prąd stały

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
abecadło
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2015, o 18:18

Pomoc w zadaniu - prąd stały

Post autor: abecadło » 28 gru 2015, o 18:53

Oblicz ładunek, jaki zgromadzi się na kondensatorze podłączonym do poniższego obwodu oraz napięcie pomiędzy jego okładkami. \(R_1 = 2 Omega\), \(R_2 = 6 Omega\), \(C = 2 mu F\).
(Schemat w załączniku)

Wiem, że na rezystorze \(R_1\) nie będzie spadku napięcia, bo jeden koniec jest podłączony do kondensatora, a widać, że kondensator robi przerwę w obwodzie. Pytanie, czy napięcie na kondensatorze będzie takie samo, jak napięcie na rezystorze \(R_2\)? Jeżeli tak, to ile to napięcie wynosi?

Czy ktoś może mi dać jakieś wskazówki?
Załączniki
Obwód.jpg

Adax82
Moderator
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Pomoc w zadaniu - prąd stały

Post autor: Adax82 » 29 gru 2015, o 00:40

abecadło,
Zadanie mogło być bardziej ambitne, ale takim nie jest. Byłoby, gdyby podano oporność wewnętrzną ogniwa/baterii oraz gdyby zadanie należało rozwiązać w trakcie ładowania się kondensatora. Ale jest jak jest.
1. Napięcie na kondensatorze jest takie samo jak na R2
2. Napięcie to wynosi dokładnie U i wymusza prąd I2 = U/R2
3. Opornik R1 nie ma nic do rzeczy w tym zadaniu: może mieć każdą wartość co i tak nie zmieni rozwiązania. Opornik ten miałby zasadnicze znaczenie, gdyby rozważać proces nieustalony czyli ładowanie/rozładowywanie kondensatora.
4. W stanie ustalonym przez opornik R1 nie płynie prąd, podobnie jak prąd nie płynie przez naładowany kondensator, ale w stanie nieustalonym prąd płynie zarówno przez kondensator jak i opornik R1.
5. Rozumiem, że obliczenie ładunku zgromadzonego przez kondensator - mając napięcie oraz pojemność kondensatora - nie jest przesadnie trudnym zagadnieniem.

abecadło
Posty: 10
Rejestracja: 5 lis 2015, o 18:18

Re: Pomoc w zadaniu - prąd stały

Post autor: abecadło » 29 gru 2015, o 08:23

Aha, już rozumiem. Teraz, gdy to przeczytałem, zgadzam się, że zadanie nie należało do wybitnie ambitnych. Ładunek obliczę z przekształcenia \(C = frac{Q}{U}\).
Dziękuję.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post