Błąd w "Krótkich wykładach"?

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
ewok
Posty: 97
Rejestracja: 5 sie 2014, o 11:07

Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: ewok »

Czytam właśnie Krótkie wykłady - Biochemia", temat o transporcie makrocząsteczek. Wydanie mam trzecie, z 2010r. Znalazłam tam taką informację, że podczas fagocytozy błony ubywa, a podczas pinocytozy - nie ubywa. Natomiast w szkole na biologii mówiono mi odwrotnie, w podręczniku również jest odwrotnie. Kto zatem się myli?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: Smile_Forever »

Podczas fagocytozy z błony komórkowej powstaje błona endosomu więc ubywa błony komórkowej przy jednorazowym takim procesie .
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: Mårran »

Jak na mnie to w czasie obu ubywa, ale mogę się mylić.
Pani Buka
Awatar użytkownika
ewok
Posty: 97
Rejestracja: 5 sie 2014, o 11:07

Re: Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: ewok »

Na lekcjach w szkole profesorka nam mówiła, że podczas fagocytozy pęcherzyk powraca do błony, a podczas pinocytozy zostaje rozłożony. Stąd moje wątpliwości
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: Smile_Forever »

ewok, generalnie jest tak że błona komórkowa w warunkach fizjologicznych i względnej stabilizacji życiowej (czyli bez obkurczania czy wzrostu) jest w miarę stałej długości", bo procesy endo- i egzocytozy się równoważą, to czego ubędzie, to się odtworzy. Może to miała na myśli Twoja nauczycielka? Bo w jednorazowym procesie fagocytozy błony na pewno ubędzie .
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Błąd w "Krótkich wykładach"?

Post autor: AnnaWP »

W niektórych typach endocytozy błona pęcherzyka jest rozkładana, to nazywano pinocytozą.
Wtedy błony ubywa trwalej.
Oczywiście błona jest w miarę stabilna - ma raczej stałą powierzchnię, ale nie dlatego, że jest niezmienna, a dlatego, że powierzchnia ta jest stale wyrównywana.
Generalnie te pinocytozy i fagocytozy to trochę przeżytek, jest tego trochę więcej i bardziej skomplikowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości