Wet czy farmacja?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
mirable17
Posty: 1
Rejestracja: 5 sty 2016, o 16:30

Wet czy farmacja?

Post autor: mirable17 »

Witam! W tym roku podchodzę do matury i mam ogromną zagwozdkę co wybrać-farmację czy weterynarię. Jak najbardziej wiem,że do weterynarii trzeba mieć pasję i nie brzydzić się pracy w odchodach itp,a farmacja to o wiele sterylniejsze środowisko,nie oto mi jednak chodzi w wyborze zawodu.
Chciałbym robić coś związanego z chemią,najlepiej pracować w laboratorium,praca weterynarza jednak jak najbardziej również mi odpowiada.
Stąd moje pytanie,które pomoże mi rozwiązać mój problem-jak jest z pracą po obu tych kierunkach i jak jest z zarobkami?
Chodzi mi o realne zarobki,a nie napisanie że można zarabiać 20tysiecy,bo jak w każdym zawodzie,napewno jest ktoś kto zarabia nawet znacznie więcej,chodzi mi jednak o kwoty rzeczywiście osiągane. Czy po weterynarii ciężko jest znaleźć pracę,gdy pomaga się w lecznicy i rozwija w tym kierunku poza studiami,czy jednak jest tak ciężko jak wszytscy piszą?
Czy po farmacji kwestia zarobków i łatwości zatrudnienia jest korzystniejsza,czy nie?
Nie chodzi mi o jakieś znowu ogromne kokosy,poprostu jako osoba która już teraz cieżko pracuję i wiem,że będę to robił zawsze,a nie szukał zarobku po jak najmniejszej linii oporu chciałbym liczyć na chociaż 4,5tysiąca. Jak najbardziej wiem,że nie jest to mało,nie są to też jednak jakieś ogromne kokosy,więc dokończe post i zadam pytanie: czy mogę liczyć w którejś z tych 2 prac na takowe zarobki?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: persil1991 »

mirable17 pisze:mam ogromną zagwozdkę co wybrać-farmację czy weterynarię.
Oba kierunki są od siebie tak różne, a praca po nich całkowicie inna, że nikt zagwozdki raczej nie pomoże rozwiązać.
Po obu kierunkach raczej nie ma problemów z pracą, a zarobki mogą być zadowalające. Nikt Ci nie odpowie, czy będziesz zarabiać 4,5 tys., czy jedynie 4,4 tys., bo zależy to od sporej ilości czynników - przede wszystkim od Ciebie.
mirable17 pisze:najlepiej pracować w laboratorium
po farmacji raczej nie pracuje się w laboratorium. Może analityka medyczna?
H4p
Posty: 81
Rejestracja: 14 lip 2015, o 14:41

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: H4p »

Oo nareszcie temat dla mnie! Po semestrze weterynarii i semestrze farmacji stwierdzam ze farmacja jest 1000x przyjemniejsza (mniej rycia na pamiec, wiecej myslenia, lepsze podejscie do studenta i ciekawsze cwiczenia), ale to raczej wynik moich wlasnych upodoban.
Po farmacji zarobki sa stabilniejsze z mala mozliwoscia rozwoju, a po weterynarii masz szanse na troche wiecej, zalezy jak sie ustawisz i od twoich umiejetnosci.
Jezeli chcesz pracowac za granica i nie lubisz niemieckiego to zdecydowanie wybieraj wete- w UK i irlandii jest przesyt farmaceutow i niedosyt wetow.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: Hogwartnik »

Po semestrze to raczej sie nie wie nic o jednym i drugim kierunku. Przedmioty zawodowe sa powiedzmy od 3-4 roku studiow. No i na farmacji jest duzo nauki pamieciowej, ale nie na poczatku, bo na poczatku sa chemie, a potem sie zacznie
Co do pracy w laboratorium, to nic nie stoi na przeszkodzie, bardziej bym powiedziala, ze zalezy kto w jakim kierunku zacznie sie na tych studiach rozwijac, a mozliwosci jest bardzo duzo. Zreszta samo laboratorium to tez szerokie pojecie. to syntezy, to chemia, ale takze toksykologia, badania przedkliniczne, mikrobiologia i wiele innych. Pytanie jest jedno, trzeba miec pomysl jak zrobic, zeby pracodawcy pokazac, ze sie cos umie w tym labie, bo sam obowiazkowy program studiow to jednak tylko zalazki tych tematow.
Co do kasy, to zalezy gdzie sie robote znajdzie, a nawet w samej aptece to zalezy od miejscowosci, ale 4.5 tys.na start to bym nie liczyla nigdzie. Firma farmaceutyczna to chyba najdluzsza droga rozwoju i zarobkow dzieki temu tez, ale co kto lubi. Tam mozna pewnie i duzo wiecej osiagnac na stanowiskach kierowniczych itp. Apteki przerozne zarobki w zaleznosci od miejsca pracy (miejscowosc), kto co wywalczy. Mozna pracowac jeszcze w inspekcjach, hurtowniach farmaceutycznych, itp.
mysmile
Posty: 21
Rejestracja: 28 lip 2009, o 18:55

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: mysmile »

Będąc na piątym roku farmy powiem, że jest prze. bardzo ciężko. Kasa po studiach jest dyskusyjna, ale dużo zależy od miejsca, zarobki od 2tys do kilku. To już nie te czasy". Jeśli nie masz alergii, radziłabym wetę. A do labu można iść po chemii i innych, jeszcze warto te kierunki wziąć pod uwagę.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: alex123123 »

Pokażcie mi choć jedną ofertę pracy do laboratorium po farmacji które nie wymaga doswiadczenia w zakresie obslugi wysokospecjalistycznej aparatury, tylko skad taki swiezak ma nabyc to doswiadczenie. Do tych ofert startuja ludzie po chemii, biotechno, analityce i jeszcze kilku kierunkach. Konkurencja ogromna.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: Hogwartnik »

alex123123 pisze:Pokażcie mi choć jedną ofertę pracy do laboratorium po farmacji które nie wymaga doswiadczenia w zakresie obslugi wysokospecjalistycznej aparatury, tylko skad taki swiezak ma nabyc to doswiadczenie. Do tych ofert startuja ludzie po chemii, biotechno, analityce i jeszcze kilku kierunkach. Konkurencja ogromna.
Na praktykach zalatwionych na wlasna reke w trakcie studiow, czasem na kolach naukowych albo polaczyc dwa kierunki studiow, co niektorzy robia. Prawda jest taka, ze farmaceutow potrzeba kilku na cala firme w ogole, wiec miejsc pracy stricte po farmacji jest malo.
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: David »

Do tych ofert startuja ludzie po chemii, biotechno, analityce i jeszcze kilku kierunkach. Konkurencja ogromna.
Ludzie po tych kierunkach mają takie samo, a najczęściej mniejsze doświadczenie aparaturowe niż ludzie z wyżej wymienionych. Analityka zresztą się skupia na laboratoriach diagnostycznych, a nie naukowych czy przemysłowych. Grunt to już w czasie studiów zająć się rozwojem naukowym, jakimiś pracami czasem z kooperacją z firmami farmaceutycznymi, wtedy z pracą nie jest jakoś wybitnie źle.

A co do głównego pytania zawartego w temacie- po wecie zaczyna się robić bardzo ciasno. Jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że lepiej iść na wetę bo praca bardzo ciekawa, ale po farmacji praca przynajmniej w ogóle jest dość pewna.
lykorz
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: David »

Do tych ofert startuja ludzie po chemii, biotechno, analityce i jeszcze kilku kierunkach. Konkurencja ogromna.
Ludzie po tych kierunkach mają takie samo, a najczęściej mniejsze doświadczenie aparaturowe niż ludzie z wyżej wymienionych. Analityka zresztą się skupia na laboratoriach diagnostycznych, a nie naukowych czy przemysłowych. Grunt to już w czasie studiów zająć się rozwojem naukowym, jakimiś pracami czasem z kooperacją z firmami farmaceutycznymi, wtedy z pracą nie jest jakoś wybitnie źle.

A co do głównego pytania zawartego w temacie- po wecie zaczyna się robić bardzo ciasno. Jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że lepiej iść na wetę bo praca bardzo ciekawa, ale po farmacji praca przynajmniej w ogóle jest dość pewna.
lykorz
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: alex123123 »

Pewna praca po farmacji? Popytajcie farmaceutów o targety w aptece , sprzedaż przykasową, listy wstydu ( kto najmniej sprzedał) i rotację pracowników.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: Hogwartnik »

Praca jest, czasem trzeba za nią wyjechać i pewne sieci aptek się po prostu omija jak się nie chce być handlowcem tylko farmaceutą.

Awatar użytkownika
OliwkaSara
Posty: 24
Rejestracja: 10 cze 2015, o 13:53

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: OliwkaSara »

Farmacja. Weterynarzy jest mnóstwo, rynek jest przeciążony, wiele osób nie pracuje w zawodzie. W dodatku ciężko się wstrzelić w niektóre specjalizacje np. choroby koni - jest stawka tylko kilku weterynarzy którzy się liczą i zwyczajnie nie dadzą się przebić innym
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Wet czy farmacja?

Post autor: alex123123 »

Praca po farmacji jest tylko zarobki coraz lichsze Zobaczycie za parę lat , jak nic sie nie zmieni to będą 3 sieci w Polsce i wtedy juz nie bedzie z czego wybrać HAHA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości