Rozpad beta minus

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Howhalec
Posty: 21
Rejestracja: 3 sty 2016, o 23:13

Rozpad beta minus

Post autor: Howhalec »

Cześć!
Zastanawia mnie, jak to jest dokładnie z przemianą beta minus. Neutron rozpada się na proton, elektron i antyneutrino elektronowe, proton pozostaje w jądrze, a elektron i antyneutrino elektronowe zostają wypromieniowane. Liczba atomowa wzrasta o 1, liczba masowa bez zmian. Ale przecież liczba atomowa = liczbie protonów = liczbie elektronów, a elektron nam wypromieniował, więc jest przewaga protonów nad elektronami? Jakoś tego nie mogę ogarnąć
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozpad beta minus

Post autor: adamantan »

liczba atomowa = liczbie protonów = liczbie elektronów tylko w obojętnym atomie.
Tutaj powstaje zjonizowany atom.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Rozpad beta minus

Post autor: Mårran »

Generalnie l. atomowa to liczba protonów w tym przypadku i, jak napisałeś, zwiększa się o jeden. Elektron wypromieniowuje i powstaje jon.
Pani Buka
Howhalec
Posty: 21
Rejestracja: 3 sty 2016, o 23:13

Re: Rozpad beta minus

Post autor: Howhalec »

Właśnie o to mi chodziło. Dzięki za potwierdzenie, szkoda, że w żadnym podręczniku nikt nie raczy tego zaznaczyć Mårran, Czy Ty jesteś wszędzie? XD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości