Siatki do połowu planktonu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

Jakie macie patenty/siatki do połowu planktonu?

Firmowe siatki to koszmarne pieniadze (2000zl+) i w dodatku mala wygoda bo tylko 1 rozmiar oczka na siatke.

Ja natomiast spotkalem faceta, ktory mial siatke wykonana wlasnorecznie (uzywal jej do polowu i sergegacji wielkosci planktonu dla narybku akwariowego) i chcialbym zrobic cos podobnego.

Otoz siatka skladala sie z kilku osobnych nazwijmy to poziomow. Kazdy poziom z inna wielkoscia oczka. Oczywiscie na samym poczatku, u wlotu siatka miala oczka najwieksze, ktore sukcesywnie sie zmniejszaly. W ten sposob mial odsiane mikroorganizmy do wielkosci jakiej potrzebowal (rozny narybek ma roznej wielkosc otwor gebowy).

Znalazlem takie siatki, ale po pierwsze trzeba kupic ich kilka a po drugie sprzedaja w dosc duzych rozmiarach. I teraz pytanie czy znalazloby sie pare osob chetnych do wspolnego zakupu. Wtedy by to mialo sens ekonomiczny.

Ja pomyslalem zeby kupic nastepujace wielkosci oczek: 0,5mm 0,25mm 0,1mm 0,05mm i 0,033mm.
Wszystkie sa dostepne tu:

Kod: Zaznacz cały

siatkifiltracyjne.com.pl/52-siatki-tkane-nierdzewne
i kosztuja jakies 70-80zl za sztuke. Z kazdej wielkosci by mozna spokojnie 5-10 mniejszych kawalkow wyciac. Gdyby sie zebralo z 5-10 osob chetnych na taki zakup to w zasadzie za bezcen by mozna cos w domu podlubac.

. no chyba, ze macie lepsze patenty to chetnie poslucham i zapomne o moim pomysle.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: planapo »

Jestem za. Osobiscie do tej pory nie uzywalem.
JohnyM

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: JohnyM »

Pończochy są tanie i działają ^^
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

i opanowales metode precyzyjnego odsiewu coraz mniejszych mikroorganiznow?
JohnyM

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: JohnyM »

A po co mi to? Takie rzeczy są dla specjalistów. Ja chcę mieć słoik z dafniami, oczlikami, pierwotniakami i okrzemkami.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

ten post jest dla tych, ktorzy sa zainteresowani taka technika polowu. nikt tu nikogo do niczego nie zmusza.
jak masz wyniki uzywajac ponczochy to nic mi do tego
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Boguslaw »

Z czsów gdy zajmowałem się akwarystyką pozostał mi zestaw sitek o różnej gęstości oprawionych w plastikowe wanienki .
Wg mnie pończocha + plus takie sitka to prawie ideał -)
Foto wstawię w tym tygodniu.

Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

czyli masz cos dokladnie na podobe tego o czym pisze
wstaw zdjecie.
uzycie samej ponczochy to wedlug mnie nieporozumienie bo po pierwsze lapiesz caly duzy syf a po drugie przez oczka ucieka masa ciekawych mikroorganizmow.
JohnyM

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: JohnyM »

Nie łapię syfu", bo z przodu mam zamontowaną grubą siatkę akwariową. Trochę wyobraźni i nieporozumienia znikają. W próbkach mam małe wiciowce i okrzemki, co chcesz jeszcze złapać, bakterie?
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

Juz Ci Johny napisalem. Jak jestes zadowolony ze swojej metody to naprawde super.
Dla mnie jest ona partyzantka i dlatego szukam lepszych rozwiazan. Nie chce miec wszystkiego co wpadlo do siatki na kupie, dlatego szukam subtelniejszych rozwiazan - zwlaszcza, ze widzialem je dzialajace w praktyce.

Zreszta przy 8 osobach chetnych na wspolny zakup to wyjdzie taniej niz ponczochy a wygoda i trwalosc nieporownywalna.

Pytalem jakie koledzy maja patenty bo wcale nie twierdze, ze nie ma lepszych i tanszych. Twoj jednak nie jest ani lepszy ani tanszy.
JohnyM

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: JohnyM »

Nie wiem o co Ci chodzi. Wyluzuj trochę bo zaraz pękniesz jak pewien Grzegorz.
Jeśli 80zł a pończocha to dla ciebie ta sama cena. OK z tym się nie da dyskutować. Może najpierw spróbuj a potem wydawaj sądy i wyroki, Jak nie chcesz Partyzantki to kup sobie siatkę planktonową - proste. Zestaw wyjdzie Cię parę tysięcy a efekt wcale nie będzie taki jak to sobie wyobrażasz (tak się składa, że wbrew pozorom trzeba umieć się nimi posługiwać). Materiał da się sortować na wiele różnych sposobów. Masz sedymentacje, fototaksję itp. I możesz to zrobić w domu, na ogólnym materiale. Gdyby ktoś Ci pokazał jak się pobiera materiał z bentosu, to dopiero by Cię zaskoczyło. Jestem z wykształcenia biologiem, tak się składa że MAM trochę doświadczenia w tym temacie dlatego podpowiadam.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: Hyper »

Nadal nie przyjmujesz do wiadomosci, ze ponczochy nie chce, nie chce tez siatki planktonowej. Wyjasnilem juz dlaczego. To byl post dla tych ktorzy chca a nie dla tych, ktorzy obrali za swoj cel przekonac, ze gorsze jest lepsze.

Jestem na tym forum juz chwile i niestety poziom polemiki leci na ryj. Jeszcze wczoraj probowalem gasic nastroje, ale chyba juz jest na to za pozno.

Dla mnie to chyba ten moment, w ktorym powinienem sobie odpoczac od forum.
Tym samym dziekuje wszystkim, ktorzy wielokrotnie wspierali mnie swoimi radami i dzielili sie swoja ogromna wiedza. Dzieki Wam mam przed soba moj wymarzony mikroskop. Robicie kawal dobrej roboty, tak wiec jeszcze raz dzieki!

Jesli ktos bedzie mial potrzebe skontaktowania sie ze mna to prosze pisac na priv. Od czasu do czasu bede zagladal do skrzynki.

Pozdrawiam wszystkich.
JohnyM

Re: Siatki do połowu planktonu

Post autor: JohnyM »

I pękł.
A ty nie pojmujesz, że również inni korzystają z tego forum, i ktoś kto czyta ten temat, może skorzystać z informacji o możliwości wykorzystania pończochy. Ja nic nie przekonuję co jest lepsze, przedstawiam fakty, nie teorie. Przecież nie bronię Ci wykorzystywać siatek.
Tym samym dziekuje wszystkim, ktorzy wielokrotnie wspierali mnie swoimi radami i dzielili sie swoja ogromna wiedza. Dzieki Wam mam przed soba moj wymarzony mikroskop. Robicie kawal dobrej roboty, tak wiec jeszcze raz dzieki!
Nie ma sprawy, cała przyjemność po mojej stronie.
Również pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość