Moj Nikon Eclipse z DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Chyba to jest w mojej pracy, ale już nie pamiętam, to dam Ci przykład.
Obiektyw 60x/1.4 z filtrem 400nm (a co tam, zaszalejemy z rozdzielczością):
lambda/2xNa 400[nm]/2.8 [-]= 143nm
najmniejszy obiekt odwzorowany przez obiektyw (143nm) na matrycy aparatu będzie powiększony 60x i będzie miał rozmiar 8,58 mikrometra czyli piksel+odległość między nim a sąsiadem musi być mniejsza niż 8,58 dla zachowania pełnej rozdzielczości.

Obiektyw 4x/0.2 z filtrem 400
400/0.4 = 1000nm x 4 = 4um
Czyli dla tej czwórki piksel+ dystans do sąsiada nie powinien być większy niż 4um

Moja puszka ma 3,88 um niemal idealna wartość - ale jak widać, dla 60PA mógłbym spokojnie wykorzystać okular projekcyjny 2x wtedy NIE ZYSKUJĘ ROZDZIELCZOŚĆ a tracę FOV.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

Jutro troszke policze dla roznych dlugosci fal bo teraz nie chce mi sie szukac teoretycznej rozdzielczosci szkiel.
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Tu jeszcze jest fajna java, liczby dużo ci nie dadzą ze względu na rozmiary matryc, ale załapiesz zależności:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/tutorials/java/digitalimaging/pixelcalculator/index.html
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Wojtek37 »

o w morde o czym wy gadacie
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

Juz prawie koniec roku, wiec takie male przemyslenia i podsumowanie.

Caly rok bacznie obserwowalem rynek szukajac potrzebnych mi elementow i musze uczciwie przyznac, ze rok 2015 byl zdecydowanie gorszy jesli chodzi o ilosc zarowno popularnych rzeczy (obiektywy) jak i tych niezmiernie rzadkich (elementy dic, nasadki, osobne ramy mikroskopow) niz rok 2014.
Nie wiem z czego to wynika (pewnie zwyczajny zbieg okolicznosci), ale pod koniec 2014 bylo mnostwo sprzetu w licytacjach od 1$/€/Ł. Sam tak kupilem rame E600, pare obiektywow.


Mimo wszystko moj ogrom pracy i czasu zostal nagrodzony tym, ze mam niemal kompletny set. Brakuje mi kilku elementow, ktore nie pojawily sie przez caly rok na aukcji ani razu (pryzmaty dic, polaryzator), albo byly po cenach nieakceptowalnych dla mnie i odpuscilem (np. pryzmat M za 800$, soczewka do uniwersalnego kondensora za 670€, itd.)

Zycze kazdemu kto juz raz wdepnie w kompletowanie swojego wymarzonego mikroskopu, przede wszystkim duzo cierpliwosci, wolnego czasu i duzo kasy

Mam rowniez nadzieje, ze za rok o tej porze napisze, ze juz niczego w moim secie nie brakuje i na nic juz kaski wydawac nie musze . (no chyba, ze zaczne kompletowac FL do E600).
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: winkwink »

Hyper pisze:Zycze kazdemu kto juz raz wdepnie w kompletowanie swojego wymarzonego mikroskopu, przede wszystkim duzo cierpliwosci, wolnego czasu i duzo kasy
Pozwolę sobie skorzystać i zażyczyć tego sobie samej
Co do reszty, jestem pewna, że na koniec przyszłego roku będziesz miał pełny set, powodzenia!
Kurde, że też to wszystko musi być takie kasochłonne, no ale cóż, są droższe hobby.
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Odnośnie twojego problemu z rozbłyskiem w centrum kadru:
W przypadku z którym się spotkałem (olympus BX) problem powodował chiński adapter BX-canon. Adapter był nie parafokalny a w środku znajdowało się przewężenie ze średniej jakości zmatowieniem. Po zamianie chińczyka na mój konstrukt z tokarki, problem zniknął. Także prawdopodobnie twój adapter ma miejsce które generuje wewnętrzną flarę.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

rzadko sie pojawiaja kolo siebie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: planapo »

A, jaki secik. Ale by fajnie bylo zrobic test. Naocznie sa jakies roznice? Teoretycznie lambda powinien byc najleppszy.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

Z uwagi na brak oryginału. postanowiłem sam sobie zrobic polaryzator do DIC. Pozbieralem do kupy potrzebne czesci i wlasnymi rekoma zaczalem dzis skladac calosc.

W domu wyszperalem swietny pierscien Canona. Nie wiem do czego sluzyl, ale podpasowal idealnie srednica i ma pokretelko do zacisniecia pierscienia jak Nikonowski oryginal )
canon-japan.jpg
Pod zacisk dałem kawałek podgumowanej tkaniny zeby sie super trzymalo i zeby metal nie niszczyl plastikowego pierscienia w E600.
canon-japan-1.jpg
Pozostalo centralne osadzenie w pierscieniu polaryzatora. W tym celu wykonalem plastikowy pierscien, a, ze mialem tylko przezroczysty plastik pod reka to musialem tez zrobic pierscien z podgumowanej tkaniny.
canon-japan-2.jpg
Filtr mialem w rupieciach, ale za to Heliopan, wiec jeden z najlepszych.

Po zmontowaniu prezentuje sie tak:
canon-japan-4.jpg
Zeby calosc zagrala oczywiscie trzeba jeszcze dolozyc cwiercfalowke. W tym celu rozmontowalem kolejny filtr i jego oprawke zamontuje docieta na wymiar cwiercfalowke.
canon-japan-3.jpg
Wszystko juz zostalo sprawdzone wczesniej i dziala idealnie. Teraz jednak bede mial wszystko stabilnie zamontowane na mikroskopie bo wczesniej mialem luzno jedno na drugim i mnie szlag trafial.

Moze sie to komus przyda na przyszlosc
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: planapo »

jakbys mogl zerknij na:

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/sch/nikonmicroscope11/m.html?_trksid=p4340.l2562
i zobacz czy sa jakies pryzmaty kondensorowe olejowe. Cos mi zaczyna chodzic po glowie mysl o wycisnieciu wiecej z tych NA ktore mam, nie mowiac o zdobyciu wodnego obiektywu 40x.

Y-IM ja planuje uzywac do kadrowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości