Reguła przekory

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Reguła przekory

Post autor: Paulina1996 »

Witam. Mam problem ze zrozumieniem reguły przekory. Nauczyłam się teorii wiem w która stronę przesuwa się równowaga chemiczna pod wpływem danych czynników ale podczas rozwiązywania zadań mam problem z zastosowaniem tych zasad Nie rozumiem tego, co właściwie oznacza to przesunięcie równowagi", jak wpływa to na ilość danych substancji i produktów. Mam przykładowe zadanie i będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś na tym przykładzie wytłumaczy mi o co chodzi w tej regule.

Oceń jak wpływa na ilość tlenku siarki IV powstającego w reakcji
2SO2+O2lt 2SO3 deltaH<0

a) podwyższenie temperatury
b)obniżenie ciśnienia
c)zmniejszenie objętości układu
d)zastosowanie katalizatora
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reguła przekory

Post autor: maria304 »

a)Jak delta Hlt 0 to znaczy, że układ reagując produkuje ciepło. Reagując, czyli przesuwając położenie równowagi od substratów do produktów. Jak w tym momencie ty mu tego ciepła dostarczysz więcej podwyższając mu temperaturę, to on się przed tym cofnie, bo jest przekorny i nie chce tej zmiany. Przesunie więc swoją równowagę tam, gdzie jest mniej ciepła, a więc w stronę substratów.

b) Po lewej stronie równania są 3 objętości gazów, a po prawej 2 objętości. Jak obniżysz ciśnienie, to układ będzie się starał je podwyższyć, bo jest przekorny. A jak może to zrobić? Przesunąć równowagę tam gdzie sam jest większy (zajmuje 3 objętości a nie 2), wtedy ciśnienie się zwiększy.

c)Zmniejszenie objętości układu to jak ściśnięcie balonika. Czyli zwiększasz układowi ciśnienie. A on tego nie chce. No to się przesunie w tą stronę, gdzie sam jest mniejszy, czyli w stronę produktów (2 objętości) i nie będzie zajmował tyle miejsca.

d)Katalizator nie wpływa na położenie równowagi, tylko przyspiesza jej osiągnięcie.
Paulina1996
Posty: 20
Rejestracja: 6 paź 2015, o 14:28

Re: Reguła przekory

Post autor: Paulina1996 »

Dziękuję za odpowiedz Mam jeszcze pytanie odnośnie tego, jaki wpływ te przesunięcia równowagi mają na ilość tlenku siarki IV?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reguła przekory

Post autor: maria304 »

Nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale nie sprawdzałam postów, bo wydawało mi się, że Ci już odpowiedziałam. Jeśli położenie równowagi przesuwa się w lewo, to ilość SO3 maleje, a jeśli w prawo to rośnie. Jeśli się nie przesuwa to ilość się nie zmienia. Dostosuj to sobie do poszczególnych podpunktów.
pesel

Re: Reguła przekory

Post autor: pesel »

maria304 pisze:Jeśli położenie równowagi przesuwa się w lewo, to ilość SO3 maleje, a jeśli w prawo to rośnie.
No i musi wziąć pod uwagę oczywisty fakt, że z SO2 będzie odwrotnie.

Chciałem dopytać o punkty a) b) i c).

a) czy ogrzewaniu układu towarzysz wzrost ciśnienia?
b) czy rozprężaniu gazów towarzyszy spadek temperatury?
c) czy sprężaniu gazów towarzyszy podwyższenie temperatury?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reguła przekory

Post autor: maria304 »

Generalnie jest tak, że pV/T=const. Więc jeśli V=const. to odpowiedź na a), b) i c) brzmi tak"
pesel

Re: Reguła przekory

Post autor: pesel »

Czyli w a) mamy jednoczesny wzrost ciśnienia i wzrost temperatury, w b) spadek ciśnienia i obnżenie temperatury, a w c) tak jak w a). Dobrze rozumiem?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Reguła przekory

Post autor: maria304 »

tak
pesel

Re: Reguła przekory

Post autor: pesel »

Czy w takim razie np. w a) przesuwanie równowagi w lewo nie powoduje dalszego wzrostu ciśnienia co byłoby wbrew regule przekory?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości